reklama

Zhubnout za 30 minut? Zkuste, uvěříte!

Už jste to slyšeli? Cvičení začíná mít účinek nejdříve po dvaceti minutách. Kratší doba se tak zcela míjí účinkem. Naštěstí existuje cesta, jak přírodu obelstít a začít spalovat tuk mnohem dřív.

Foto: Profimedia.cz

Už jste to slyšeli? Cvičení začíná mít účinek nejdříve po dvaceti minutách. Kratší doba se tak zcela míjí účinkem. Naštěstí existuje cesta, jak přírodu obelstít a začít spalovat tuk mnohem dřív.

Aby se náš organismus zahřál, je třeba cvičit přibližně 20 minut. Po tuto dobu spotřebováváme energii především ze svalového glykogenu – tzv. svalový cukr. Až po této době začneme při aerobní tepové frekvenci (tzn. klidová frekvence plus 30-40 tepů) uvolňovat energii přednostně z mastných kyselin.

Teplo pomáhá

Abychom zaznamenali viditelný úbytek tuků, je třeba v této fázi cvičit alespoň 12 minut. Jsou to jednoduché počty: cvičíme-li 30 minut, končíme právě ve chvíli, kdy to začíná mít pro hubnutí význam!

Naštěstí pro nás odborníci našli způsob, jak si cvičení zkrátit a zároveň zachovat jeho účinnost.

Termoterapie je dlouhodobě využívána při léčbě nemocí či přípravě na sportovní výkon a po jeho ukončení. Již více než 40 let je však znám také její pozitivní účinek při zapojení do tréninkového programu lidí s nadváhou a obezitou. Jako jedni z mála tuto metodu využívají v brněnském Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment.

Žhavá rozcvička

Zvýšením teploty vnějšího prostředí se zvýší i tělesná teplota a nastane rozvoj standardních biochemických změn organismu: rozšířují se cévy, zvyšuje se prokrvení, uvolňuje příčně pruhované svalstvo a křeče (myorelaxační a spazmolytický účinek), zlepšuje se pružnost vazivových tkání a snižuje svalový tonus (napětí), zlepšuje se výživa orgánů i jejich funkce, tlumí se bolest, povzbuzují imunitní reakce, zrychluje se srdeční činnost, zvyšuje se dechová frekvence a stoupá spotřeba kyslíku.

Pozitivní  termoterapie se využívá jako forma „pasivní rozcvičky“. Doba působení suchého tepla v termoterapeutickém boxe je  dvacet minut a po začátku cvičení se do 2 až 3 minut dosáhne aerobní zóny tepové frekvence.

"Na rozdíl  od klasické tréninkové jednotky, která trvá minimálně  45 až 60 minut, se tak v Institutu kompliment cvičí jen 30 minut,“ vysvětluje Gabriela Knosová. 

Cvičte i bez kondice

„V Institutu kompliment je cvičení nastavené tak, aby bylo maximálně efektivní pro hubnutí, a proto cvičíme vždy 25 minut v aeróbní zóně tepové frekvence. Delší cvičení by u netrénovaných lidí  vedlo k tomu, že cvičení  začne mít  vytrvalostní charakter a zase  nastane  fáze přednostní spotřeby energie ze svalového glykogenu,"  vysvětluje Kristýna Galová, terapeutka z Institutu kompliment.

Celková doba cvičení přitom nemusí přesáhnout půl hodiny. "Využíváme totiž tzv. termolůžka. Termoterapie pomůže organismus zahřát a zkrátit tak následné dosažení aerobní zóny za pouhé tři minuty, klasickou rozcvičku tak úplně nahradí,“ pokračuje Kristýna Galová, a dodává: „Navíc je vhodná i pro klienty se zdravotním omezením a nízkou kondicí.“

Zátěž vlastním tělem

„Také samotné cvičení probíhá v termolůžku, které je překryté plexisklovou kopulí. Jako zátěž klient využívá nejčastěji váhu vlastního těla, případně odpor v rozsahu 1,5 až 6 kilogramů (nižší zátěž se více využívá při cvičení na hubnutí, kdežto vyšší zátěž na formování postavy). Standardně se cvičí při teplotě prostředí 20 – 22 ˚C, fyzicky zdatní klienti bez zdravotních kontraindikací zvládnou i 26 – 28 ˚C,“ doplňuje Gabriela Knosová z Institutu kompliment.

Každý další trénink má na klienta pozitivní vliv. Je to vidět na jeho výkonu, změně hmotnosti, tělesných objemů i změně zastoupení tuku a svalů na celkové tělesné hmotnosti.

Držte v tempu!

Klienti cvičí dvakrát týdně, přičemž u každého je zapojení programu individuálně posuzováno. Často se stává, že ač zpočátku není vhodný (například v důsledku vysokého stupně obezity), po zhubnutí prvních kilogramů se zdravotní stav zlepší natolik, že klient s cvičením může začít a hubnutí tak podpořit.


Výhodou termoterapie je také fakt, že bez ohledu na tělesnou hmotnost a kondici zabezpečí relativně totožnou připravenost klientů na pohybovou zátěž. Také výdej energie během cvičení je rovnoměrný, protože cvičební série jsou postavené tak, že klient vydrží cvičit v optimálním cvičebním tempu po celou tréninkovou jednotku. 

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama