reklama

Zhubnout 6 kilo: 6 tipů, jak to stihnout do prázdnin

Když teď začnete, ještě stačíte krásně zhubnout do plavek. I bez diety a bez trápení - a dokonce i bez vážení!

Foto: Isifa/Thinkstock

Zeptali jsme se odborníků, jestli je možné ještě teď zhubnout do plavek. Dobrá zpráva: Ještě není pozdě! Do července se ještě zdravě můžete zbavit krásných 6 kilo nebo 10 až 15 centimetrů v problémových partiích. 

Dokonce i bez diet, bez hladu a hlavně bez jojo efektu.Pamatujte, že o úspěchu víc vypovídají míry než váha. "Změřte se na začátku svého plavkového snažení a znovu za měsíc na stejných místech. U žen je nejlepším ukazatelem úbytek centimetrů v pase a na bocích, u mužů pouze v pase," prozrazuje jeden z "fíglů"  Petr Mesároš, výživový poradce při hubnutí. 

Řiďte se aspoň některými z následujících tipů a určitě nějaké ty kila a centimetry sundáte.

1. Motivace

Cíl je pro zhubnutí nejdůležitější. Proto si stanovte pouze ty reálné! Jinak motivaci brzo ztratíte a budete se jenom trápit. Když chcete do července shodit celkově například 6 kg, rozdělte si je na několik menších částí. Za každé kilo dolů se odměňte. Samozřejmě ne jídlem.

2. Hubnutí začíná nakupováním

Zde platí dvě pravidla. První: nikdy nenakupujte hladoví. Nakoupíte více jídla a navíc ještě kaloričtějšího (sladké, mastné, přesolené). Pravidlo dvě: co nemáte doma, to nesníte. Výběrem kvalitních a nutričně bohatých potravin předejdete domácímu mlsání, a lehká a hlavně zdravá jídla si vždy budete mít z čeho připravit. Neomezeně si můžete ale dopřávat čerstvou sezonní zeleninu a rozumně i ovoce. Například jahody nebo třešně. 

3. Snižte příjem, zvyšte výdej

Hubnutí i tloustnutí je (velmi zjednodušeně) jen o rozdílu mezi energií  přijatou a vydanou. "Používejte logiku: Smažená, tučná nebo sladká jídla a nápoje obsahují více energie, než ta netučná a neslazená, připravená vařením, dušením nebo grilováním," připomíná poradce Petr Mesároš.

Doporučujeme:  Jídla, po kterých budete mít větší hlad než předtím

Pokud nechcete zcela zatratit svá oblíbená jídla, dopřávejte si je méně často a snězte vždy jen poloviční porci. Ideální je nejen snížit příjem kalorií nebo kilojoulů ze stravy, ale zároveň zvýšit výdej pohybem. Nemusíte se mořit cvičením - úplně postačí více každodenního pohybu. Choďte pěšky, pokud máte zdravé klouby, tak i do schodů, věnujte se domácím nebo zahradním pracem. Každodenní 20 minutová rychlá chůze na jarem provoněném vzduchu je pro hubnutí nejlepší.

4. Pijte pravidelně

Ideální je sklenka kohoutkové vody, ovocného nebo bylinkového čaje každé dvě hodiny, celkem asi  dva litry neslazených nápojů denně s ohledem na fyzickou aktivitu nebo okolní teplotu. "Pozor na alkohol a kávu. Dehydrují tělo, alkohol má i velké množství energie, " varuje Petr Mesároš.

5. Vynechejte cukr

Především ten skrytý ve sladkostech, sladkém pečivu, slazených nápojích nebo ve 100% ovocných šťávách. Zatímco jiné složky  potravy není dobré úplně vyloučit, cukr vám rozhodně k ničemu chybět nebude. Ušetříte tak zbytečně hodně přijatých kalorií nebo kilojoulů z cukru. "Sklenice 100% "zdravé", nedoslazované pomerančové šťávy (2 dcl) skrývá až 5 kostek cukru. Šťávy raději nahraďte čerstvým sezonním ovocem," upozorňuje Petr Mesároš.

6. Vydržet

Setrvejte a věřte si - to, že jste párkrát zhřešili nebo vám hubnutí nejde zcela dle vašich představ, neznamená, že to celé nemá smysl a nemůžete pokračovat. Najděte příčinu, odstraňte jí a pokračujte. Hlavně však vyetrvejte! Každý další malý úspěch vás posílí, posune blíže k vašemu letnímu cíli. Již 5% snížení hmotnosti má nemalý pozitivní přínos pro vaše zdraví

Zázraky neexistují!

Nezpomínejte, že zdravé hubnutí je 1 kg za týden, maximálně však 4 kg za měsíc. Každá dieta, která slibuje rychlý výsledek, není založena na redukci tuků. Ve skutečnosti totiž dojde k úbytku svalové hmoty, připomíná dietoložka Martina Divišová z pobočky NATURHOUSE na pražské Florenci.

Přečtěte si: 9 tipů, jak omezit hlad a chuť k jídlu

Pamatujte, že zázraky neexistují. Nevěřte zázračným přípravkům, kosmetice ani přístrojům - nic z toho za vás hubnout nebude. Zapomeňte i na zaručené limonádové, ananasové, okurkové a kdo ví jaké ještě diety.  Lidem obvykle spíš uškodí. Za vůbec nejhorší alternativu považuje Martina Divišová hladovku.  Organismus je v šoku a automaticky zpomalí metabolismus. V momentě, kdy začnete znovu jíst, se  vše uloží v podobě tuku, protože právě ten je energetickou zásobárnou. Jo-jo efekt je tedy na 100% zaručen.


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

10 základních zásad hubnutí. Znáte je?

8 špatných návyků, kvůli kterým předčasně stárneme?

Proč je skvělé mít velký zadek: Kvůli inteligenci

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama