reklama

Ženy chtějí stále častěji rodit císařem. Bojí se bolesti

V Česku se každé páté dítě narodí císařským řezem. Příčin je samozřejmě víc: vyšší věk prvorodiček, počet dětí narozených díky IVF, kdy matky čekají dvojčata, tudíž je císařský řez častější indikací, ale také strach budoucích rodiček z vaginálního porodu.

Foto: iStock

Já sama jsem své dítě čekala v pětatřiceti letech, tudíž jsem byla považovaná za starší prvorodičku. Těhotenství probíhalo úplně v pořádku a mě ani na pikosekundu nenapadla možnost, že bych rodila císařským řezem: neměla jsem obavy, věřila jsem si a na okamžik zrození svého dítěte jsem se těšila.

.... a rychle na sál

Člověk míní a život mění. Syn byl přenášený a já měla vyvolávaný porod, který se ani po šestatřiceti hodinách, ve kterých mi byly podávány "rodicí" koktejly, nehnul ani o půl centimetru, já byla k smrti vyčerpaná ze všech těch uměle vyhecovaných kontrakcí a syn už začal v břiše kolabovat, a tak se lékaři rozhodli pro akutního císaře.

Svého chlapečka jsem viděla poprvé asi pět hodin od porodu, takže se žádný bonding nekonal, zápasili jsme s kojením, s velmi těžkými novorozeneckými i kojeneckými kolikami, cvičili jsem Vojtovu metodu a já se půl roku nemohla narovnat od bolestí. Další tři roky se mi hojilo břicho i duše. Před sto lety bychom byli oba pravděpodobně mrtví, takže za mě určitě chvála "císaři". Nicméně ani teď, po své zkušenosti, asi nikdy nepochopím argument císařského řezu na přání. Strach z klasického porodu? To už je také diagnóza? A ta se "léčí" císařem?

Bolest jako základní vlastnost vaginálního porodu

Tělo těhotné ženy je na bolest dobře připravené od nepaměti. Poměrně častým problémem těhotných žen je strach z porodních bolestí, jenže bolest je základní vlastnost vaginálního porodu. Dnes víme, proč bolest u porodu nastává. Také je známo, že tělo těhotné je na bolest fyziologicky připraveno (žena má vyšší práh bolesti než před otěhotněním). Je proto velká naděje, že bolest zvládne žena sama. Pokud nebude zátěž zvládat, mohou jí být poskytnuty prostředky na tlumení bolesti. Tyto prostředky a metody pro tlumení porodních bolestí jsou dnes zcela bezpečné.

Vyšší nemocnost dětí?

Císařský řez může být nenahraditelným, život a zdraví zachraňujícím výkonem tam, kde je akutně ohrožen plod či matka, nebo v případech, kde vaginální porod představuje příliš vysoké riziko. Porod volitelným císařským řezem je ovšem ve srovnání s běžným vaginálním porodem spojen s rizikem vyšší nemocnosti takto porozených dětí. Z krátkodobého hlediska představují problém poruchy poporodní adaptace novorozenců porozených císařskými řezy, jako významná se ovšem ukazují i dlouhodobá zdravotní rizika.

"Už dlouho jsou publikována epidemiologická data o vztahu mezi porodem dítěte císařským řezem a následným rozvojem obezity, astmatu, diabetu I. typu a neurovývojových poruch, mezi které se řadí i poruchy autistického spektra," říká Jan Smíšek, neonatolog a pediatr.

Rozvoj těchto chorob v dětství může podporovat rozvoj dalších, takzvaných nepřenosných (civilizačních) chorob v dospělosti a celoživotně narušovat zdraví jednotlivce. V nových výzkumech se ukazuje, že jedním z důvodů, které stojí v pozadí těchto problémů, je narušení vývoje novorozeneckého souboru mikroorganismů, které za fyziologických okolností při vaginálním porodu a bezprostředně po něm kolonizují zažívací trakt a kůži novorozence. Přirozený rozvoj souboru mikroorganismů hraje významnou úlohu v celé řadě fyziologických procesů souvisejících zejména se zdravým rozvojem imunitního systému.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama