reklama

Ženská jóga by měla být jemnější: 8 cviků pro ladné tělo

S inspirativní jógovou učitelkou Jaruškou Sedláčkovou dnes uzavíráme náš praktický jógový seriál a doufáme, že jste si podle našich článků a návodů protáhli tělo, nebo jej dokonce protahujete pravidelně.

Foto: iStock

Poslední část naší jógy bude věnovaná ženám, protože právě jim (a samozřejmě nejen jim) dělá pravidelná jógová praxe moc dobře. S Jaruškou jsem se sešla jako vždy v jejím krásném studiu GrainSpace, kde si pro vás připravila soubor ásan, které jsou pro ženské tělo báječnou vzpruhou.

"Žena by v józe měla opravdu praktikovat odlišně než muž. Nejen z důvodu, že jinak vypadá, přemýšlí, cítí (se) a prožívá. Ásany mohou být podobné, ale úsilí do nich vložené by mělo být ženským tělem vykreslené jinak. Ženská empatie se obrovsky reflektuje na fyzickém bytí. Celý den se ladí na to, co je potřebné, a to ji odklání od ní samotné. Žena by měla praktikovat s jemností jí danou, ale to neznamená nicnedělání. Vnitřní sílu je zapotřebí probouzet velmi aktivně. Jak na to? Pomalu, trpělivě a hlavně bez boje nebo soutěživosti s ostatními, a už vůbec ne sama se sebou. Tím se ten vnitřní plamínek rozsvítí a hlavně vydrží. Ženská paže není stavěná na milion kliků, ale na objímání. Jógová praxe pro ženy učí mít v rovnováze přijímání a dávání. Proto se nesnažte být na podložce, a už vůbec ne mimo ni, lepší než muž. Naučte se tedy svou ženskou roli nejen respektovat, ale především milovat," takhle krásně mi jógu pro ženy popsala Jaruška Sedláčková. Ale dost slov, jde se cvičit!

1) Naladit dech 

Sedněte si tak, abyste měly maximální pohodlí pro úvodní naladění se. Pokud je potřeba a pánev by vám padala příliš k zemi, podložte si hýždě bločkem nebo dekou. Vytáhněte se za temenem hlavy vzhůru, bradu lehce sklopte směrem k hrudní kosti, jako byste držely malé jablíčko, uvolněte čelistní kloub. Zkuste nechat víčka klidná. Otevřete jemně oblast srdce, aby se vám snáze dýchalo a povolte bříško. Zakořeňte oběma půlkama hýždí do země. Spojte malíček s palcem, zbylé prsty nechte otevřené k nebi. Dlouhý nádech s uvědoměním, že víte, že se nadechujete. Delší výdech s uvědoměním, že vydechujete. Několikrát. Poté si samy v sobě zopakujte záměr pro jógovou praxi – sankalpu – JSEM RÁDA ŽENOU.

2) Aby záda nebolela

Ze zkříženého sedu si dejte jednu patu (neupřednostňujeme lateralitu) dále od hráze, druhou nohu zkuste zakotvit (bezbolestně!) na stehno spodní nohy. Kdybyste cítily velké napětí, dejte spodní patu ještě dále od hráze a vrchní nohu zvednutým kolenem na stehno. Zapřete se za bříška prstů u rukou, nechte rovná záda. Prodýchejte na osm dechů a poté nohy vyměňte. Tahle ásana, krásně tvaruje nohy, uvolňuje psoas (nejhlouběji uložený sval našeho těla, sval duše), odbourává napětí ve spodních zádech a zlepšuje prokrvení celého těla. Učí trpělivosti – a především neubližování si – tak, abychom se v józe neučily, že když něco bolí, je to správně. Bolest k ásanám nepatří.

3) Uvolněte kyčle

Výchozí ásanou je opět sed zkřížený. Přednožte pravou nohu bez pomocí paží a zanožte levou tak, aby byl v obou nohách pravý úhel v podkolenních jamkách. Pokuste se srovnat hroty pánve do jedné linie, kam až tělo pustí a nasměrovat pánev rovně dopředu. Zatlačte do kotníků, které jsou zapřené o zem. Zapřete se za bříška prstů u rukou, nadechněte se a do výdechu se pomalu předklánějte k zemi přes rovná záda. Nechte uvolněný obličej a pod bradou stále zakotvené "malé jablíčko". Prodýchejte na 8 dechů a poté se elegantně bez pomoci paží přetočte dozadu a vyměňte nohy. Ásana, která uvolňuje kyčle a ukotvuje nás v našem středu.

4) Pryč se stresem

Přednožte si pravou nohu, levou nohu otevřete do polovičního motýlka a dejte ji patou k hrázi tak, jak vám kyčel a koleno dovolí. Zkuste stále sedět na obou půlkách hýždích stejně. S nádechem vzpažte směrem k nebi a do výdechu se začněte pomalu a opatrně předklánět. Chytněte se tam, kam dosáhnete, abyste si "nezmuchlaly" obličej. Úplně uvolněte korunu hlavy k zemi a prodýchejte na osm dechů. Poté nohy vyměňte. Pozice, která prokrvuje celý obličej, uzemňuje, zlepšuje napětí v oblasti pánve, trávení a revitalizuje.

5) Směr krásná postava

S vysokého stoje roznožte nohy na šířku jógamatky, nadechněte se a do výdechu se opatrně spouštějte k zemi opět s velkým ohledem ke svým velkým kloubům. Spojte dlaně před hrudník a srdce, zkuste srovnat záda, uvolnit napětí v obličeji a povolit zuby. Zakořeňte přes celá chodidla, především zkuste procítit malíčky u nohou a nenechejte je odlepovat od země. Prodýchejte na osm až šestnáct dechů a poté sesedněte na paty, předkloňte hlavu, zapřete se za čelo, paže dejte podél těla, nechte ásanu doznít v pozici dítěte. Tento cvik pozitivně ovlivňuje orgány pánve, zvedá dělohu a aktivuje funkci vaječníků především sjednocující asymetričnost. Masíruje srdce, zvětšuje kapacitu plic, zlepšuje trávení a dodává energii díky aktivaci ledvin. Zlepšuje lymfatický systém a tvaruje postavu.

6) Nebojte se vyplout

Loďka je další z ásan ideálních pro ženy. Ze sedu na hýždích si chytněte nohy, kam dosáhnete. Nadechněte se a do výdechu pomalu zvedejte nohy ke stropu. Klidně za pomoci přitahovacího pásku nebo pásku od županu... Nohy můžou zůstat pokrčené. Podstatné je mít po celou dobu v pozici stabilitu. Prodýchejte pozici na osm dechů a pak pomalu a elegantně spouštějte nohy k zemi. Pozice učí lepší koordinaci a tím pádem "nepotopení se", když přijde jakákoliv větší životní vlna. Aktivuje střed těla a krásně zpevňuje bříško.

7) Otevření srdce

Ze sedu na nártech se s nádechem zvedněte nahoru. Otevřete oblast pánve, ale nestahujte hýždě. Lehce zapojte oblast pánevního dna. Chyťte se oběma rukama postupně za paty. Když pozice bude příjemná, zakloňte hlavu. Prodýchejte na pět dechů a poté se uvolněte do pozice dítěte. Tato ásana – otevření srdce – je velikou úlevou pro zadní linii beder, která je často hodně namáhaná. Dále je cvičení prospěšné pro orgány skrývající se v naší pánvi a také aktivuje střed těla.

8) Aktivní masáž břicha

V lehu na břiše předpažte a lehněte si na čelo. Do nádechu nadzvedněte čelo a pravou nohu pokrčte v koleni, do výdechu ji chytněte dlaní. To samé udělejte s druhou nohou. S nádechem sklopte pohled k zemi a do výdechu se zkuste aktivně zvednout nahoru a odtlačit od dlaní. Stydká kost se stále dotýká země, hýždě zbytečně nestahujte a ramena jsou uvolněná. Obličej nechte uvolněný a dech dlouhý – zkuste vydržet na osm dechů. Po prodýchání pozici elegantně opusťte, lehněte si na jednu tvář a otevřete jedno koleno stranou do tygří relaxace a poté na druhou tvář a druhé koleno nechte stranou. Tato ásana je zároveň masáží trávicího traktu. Také aktivujete funkci ženských pohlavních orgánů a ulevuje zádům. Navíc protahuje a tvaruje paže.

Meteoroložku silně "odbourala" chyba na zeleném pozadí. Je z toho virální hit | Video: Martin Krepindl

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama