reklama

Žena si nechala narůst plnovous. Upozornila tak na nemoc, kvůli které ji šikanovali

Žena jménem Anette z britského města Aylesbury si dva měsíce pěstovala plnovous, a pak jej oholila. Chtěla tak upozornit na syndrom polycystických vaječníků (PCOS), který u ní způsobuje právě zvýšený růst ochlupení na tváři a nadváhu.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

"Mnohé ženy, které PCOS trpí, se cítí osamocené. Chtěla jsem jim ukázat, že samy nejsou," řekla Anette pro BBC. Videa o nemoci většinou sdílí na svém TikToku, kde má 68 tisíc sledujících. 

Plnovous si před několika dny oholila v hospodě ve svém domovském Aylesbury a podařilo se jí vybrat v přepočtu více než 56 tisíc korun pro charitativní organizaci Verity, která bojuje s tímto onemocněním. 

Anette, které je dnes 48 let, na sobě začala pozorovat symptomy PCOS ve 14 letech. Onemocnění jí gynekoložka diagnostikovala až o pět let později. Během dospívání byla kvůli své nemoci šikanovaná, způsobuje u ní totiž růst tmavého ochlupení na obličeji a přibírání. Nadávek se jí dostávalo i v dospělosti na sociálních sítích. Anette trpí také hormonální nerovnováhou, výkyvy nálad a nemohla mít děti. 

Nikdy neměla pravidelnou menstruaci a lékaři jí prý opakovaně doporučovali, aby cyklus upravila pomocí hormonální antikoncepce. "A abych ji vysadila, až budu chtít otěhotnět. Nemůžu se ani dopočítat, kolika ženám řekli to samé, co mně. Osvětu dělám hlavně proto, že se o PCOS moc neví, a lidé mi často píší, že nevědí, kam se mají obrátit," vysvětlila. 

PCOS je nejčastější hormonální poruchou u žen. První příznaky se často objevují už během puberty. Hormonální nerovnováha vede mimo jiné k tvorbě mužských pohlavních hormonů ve vaječnících. Mezi příznaky patří nepravidelná nebo chybějící menstruace a silné bolesti při ní, zvětšené vaječníky s cystami, zvýšeně tělesné ochlupení, "mužský typ" vypadávání vlasů, nadváha či obezita, akné, snížená plodnost nebo neplodnost a deprese. 

Omilostněný polský šaman o rituálech s ayahuascou a měsících ve vazbě. Sledujte DVTV | Video: Michael Rozsypal, Martin Veselovský

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama