reklama

Ze šťastné lásky se tloustne

Vede trvalý vztah k tloustnutí? Vědci tvrdí, že ano. Ženy začnou už v průběhu prvního roku života s partnerem přibývat na váze. Proč a jak se tomu bránit?

Foto: Profimedia.cz

Když ženy začnou bydlet společně se svým partnerem, mají brzy tendenci přibývat na váze. Nehledejte v tom ale žádné psychologické taje: vysvětlením je, že začnou mnohem častěji než dřív jíst tučná nezdravá jídla.  

Vyplývá to z analýzy expertů z univerzity v britském Newcastlu.  Zajímavé však je, že podle stejné studie je tomu u mužů přesně naopak, alespoň co se týká zdravé stravy.

Miláčkovi pro radost

Muži tvrdili, že od začátku společného života jedli víc ovoce a zeleniny a obecně lehčí jídla. Ženy naopak více konzumovaly těžší jídla, která preferovali jejich partneři.  Výsledky se dostavily už po prvním roce, kdy ženy přibraly v průměru dvě až tři kila.

Závěry výzkumu ukazují, že u žen poté, co začnou žít s partnerem, roste množství tuku a cukru v jídle. Vysvětlení podle výzkumného týmu spočívá v tom, že se jeden druhého snaží potěšit.

Muži zmírní, ženy přitvrdí

Odborníci britské univerzity analyzovali sedm různých studií o životním stylu a stravovacích návycích, které vycházely z průzkumů mezi tisícovkami lidí, kteří byli ženatí, či spolu žili.

Jedna ze zmiňovaných studií se například zaměřila na dvacet amerických párů. Experti zjistili, že muži začali jíst méně masa, zatímco u žen to bylo naopak.

Jiný výzkum mezi více než 9 000 dospělými ve Spojených státech zjistil, že i sám sňatek vede u žen k přírůstku váhy; po rozvodu prý ženy naopak hubnou. Autoři to vysvětlují mimo jiné tím, že v manželství měly ženy méně času na sport. Podle jiné britské studie svobodní bývají třikrát méně často obézní než manželé.

Máte to v hlavě

Další odborníci však upozorňují, že za vším hledej (jako vždy) psychickou stránku věci. S "oficiálně" potvrzeným partnerstvím máme sklony zlenivět. Méně se hýbeme, méně chodíme mezi lidi a líbí se nám večer zůstávat doma.

Vliv má samozřejmě více věcí - pravidelnější strava, méně pohybu a naopak víc ležení u televize. Někdy nastoupí i ztráta motivace více dbát o svoji postavu. Ve spojení s pocitem jistoty, že už partnera máme, odhodlání zůstat u salátu stále slábne...
I partneři, kteří spolu nejsou oddaní, ale prakticky manželský život vedou, začnou rychle ve společné domácnosti přibývat.

Jediní, kdo s přibývajícím věkem netloustnou, jsou indiáni z jednoho jihoamerického vysokohorského kmene - jejich životní prostředí jim nabízí tak málo obživy, že zůstávají hubení. Rezignace samozřejmě není na místě, ale ve všech lidských rasách a kulturách je přirozenou tendencí s věkem nějaké to kilo přibrat - ale nesmí jich být dvacet...

Blažek: Přišli jsme o 250 milionů, nikdo smoking nepotřebuje. Pro záchranu udělám vše | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama