reklama

Ze sociální sítě není úniku, říká psycholožka

Jak si udržet zdravý vztah k moderním technologiím tak, abychom je využívali ke svému prospěchu a zdraví? Kolik času, stráveného u počítače, je ještě normální - pro děti i pro dospělé? Na to i na mnoho dalšího jste se ptali  naší psycholožky.

Foto: Isifa/Thinkstock

Jak si udržet zdravý vztah k moderním technologiím tak, abychom je využívali ke svému prospěchu a zdraví? Kolik času, stráveného u počítače, je ještě normální - pro děti i pro dospělé? Na to i na mnoho dalšího jste se ptali  naší psycholožky.

Závislost na počítačových hrách, která by se dala kvalifikovat a srovnat například s alkoholismem, opravdu existuje. Dokonce není pouze jedna, ale typů je více.

Riziko pro děti i dospělé

"Patří sem i tzv. off-line syndrom, kdy je jedinec nesvůj z toho, že se z nějakého důvodu ocitne nějaký čas bez on-line připojení. To se často projevuje i u dospělých. Pokud hraní narušuje běžné fungování v životě, označení závislost je na místě. Problematikou nelátkových závislostí se u nás zabývají kliničtí psychologové i neziskové organizace, " upozornila v jedné ze svých odpovědí školní psycholožka Mgr. Anna Páchová.

Doporučujeme: Zničí vám počítač ruku? TEST

Nad vztahem dítěte k počítači je třeba zpozornět, pokud zanedbává své povinnosti nebo se prakticky neumí zabavit i jinak.  Mgr. Páchová připustila, že v určitém věku  u kluků však někdy bývá problém, že je hra opravdu pohlcuje. "Přesto, že mají PC čas omezen, tak i v době "mezidobí" na hru neustále myslí, vymýšlí co v ní přístě zvládnou atd," vysvětlila.

Jak vyhnat děti od počítače?

Mgr. Páchová odpověděla i na dotazy, kolik hodin u monitoru je ještě únosných a kdy bychom už měli zasáhnout. Především však vysvětlila, jakým způsobem to udělat.

Podle ní je také velmi běžné, že vysedávání u počítače je únikem od problémů doma, ve škole a podobně. "Utíkání dětí od reality zvláště v případech, kdy tato realita je něčím ohrožující, je však velice běžné," upozornila.

Virtuální utrpení

A to přesto, že virtuální realita jim přináší další problémy a psychické utrpení. "Když mluvím s dospívajícími v tomto věku, často se dozvídám, že je v podstatě sociální sítě štvou, že ale nemohou jinak, jelikož je to jejich svět," uvedla dále Mgr. Páchová.

Další otázky a odpovědi, kde psycholožka zmiňuje kromě dalších nevýhod i mnohé výhody počítačů a her, naleznete v níže celém on-line rozhovoru.

Náš odborník

Mgr. Anna Páchová vystudovala obor Psychologie na Pedagogické fakultě UK v Praze. Nyní pracuje jako školní psycholožka. V rámci svého Ph.D. studia se zabývá výzkumem kognitivního rozvoje pomocí PC her u dětí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:  

Už brzy: Nahradí vysokoškolské učitele počítač?

MUDr. Jonáš: Parazitární šílenství zachvátilo Česko

5 důvodů, proč nemůžete najít toho pravého

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama