reklama

Zbavte se druhé brady: Cviky na doma i rady odborníka

Podbradek je odjakživa symbolem lidí, kteří si umějí s požitkem vychutnat život a milují dobré jídlo. Sklony k dvojité bradě máme ovšem všichni. Jen na nás tedy záleží, jak a kam je necháme dojít…

Podbradek je odjakživa symbolem lidí, kteří si umějí s požitkem vychutnat život a milují dobré jídlo. Sklony k dvojité bradě máme ovšem všichni. Jen na nás tedy záleží, jak a kam je necháme dojít…

Druhá brada je nahrnutí někdy jen samotné kůže, jindy kůže a tuku v oblasti pod bradou. Je to způsobeno přirozeným stárnutím pokožky, která věkem ztrácí pružnost, začíná povolovat a díky zemské přitažlivosti pak "padá" směrem dolů.

Budoucnosti neutečeš

Nejvíce zřetelné to je právě v oblasti kolem dolní čelisti a na krku. Říká se, že větší sklon k tvorbě podbradku mají lidé s malou ustupující bradou než lidé s bradou rostlou normálně či bradou vyčnívající dopředu.

Ať už to platí, nebo ne, jedno je jisté: jestliže se dvojitá brada vyskytuje ve vaší rodové linii, budete se s tímto problémem pravděpodobně potýkat i vy. Genetické dispozice - sklon k obezitě, tvar obličeje a tvar brady - sice neovlivníte, ale můžete se postarat o to, aby jejich dopad byl minimální.

Zkuste jednoduché triky!

  1. Každý den několik minut vyslovujte co nejvýrazněji a nahlas za sebou písmeno O a X. 
  2. Desetkrát přitlačte jazyk na spodní patro, deset vteřin zvyšujte napětí svalu brady a pomalu povolte.
  3. Zakloňte hlavu a pohybujte s ní z jedné strany na druhou pomalými pohyby. 
  4. Vyslovte široké "e" a roztáhněte koutky rtů co nejvíce do stran.
  5. Několikrát za sebou vysouvejte dopředu dolní čelist a povolte. Když budete mít pod bradou ruku, ucítíte, jak pracují svaly.

Nemáte zlozvyky?

Máte tendenci se hrbit a chodit se svěšenou hlavou? Pak se brzy dočkáte hlubokých rýh na krku a hluboce prověšených ňader. A jestli si ke všemu čtete vleže v posteli, spíte na břiše nebo na vysoko nastlaných polštářích, koledujete si o zvrásněný krk a dvojitou bradu. Zkuste s tím něco udělat!

Jaký je váš pitný režim?

Víte, že převážnou část tekutin byste měli přijmout v dopoledních a časných odpoledních hodinách? V tuto dobu voda tělu pomáhá odvádět toxiny. Večer už biologické hodiny ledvin „spí". Voda se v organizmu zadržuje, takže dochází k vytahování kůže a k otokům po celém těle, obličej nevyjímaje. Proto také mají milovníci večerního vysedávání u piva „pivní mozol" a slušný podbradek. Vezměte v úvahu, že voda společně s gravitací udělají i tak časem své - nemusíte to ještě podporovat!

Ošetřujete pleť šetrně?

Při ošetřování pleti se vyvarujte nanášení krému ve směru shora dolů! Těmito tahy totiž pomáháte gravitaci a pokožka v oblasti brady a krku povoluje. Sice postupně a pomalu, ale neustále. Krém či jiné pěsticí přípravky proto nanášejte v oblasti krku vždy křižmo a zdola nahoru. Pokud máte genetický sklon k dvojité bradě, nebo už ji máte, krém do pokožky pouze jemně vklepávejte.

Co ještě můžete udělat?

Na to, jak redukovat problém dvojité brady, existuje několik způsobů. "Velkého podbradku se můžete zbavit liposukcí, úpravou podbradku v rámci face-liftu, estetickou operací samotného podbradku či modelací brady, často také kombinací obou zákroků," vysvětluje MUDr. Dušan Záruba, primář Ústavu estetické medicíny.

Operace brady se provádí až po ukončení růstu kostí obličeje. U dívek je tato hranice přibližně od 16-17 let, u chlapců od 18 let. Naopak u operací po čtvrté dekádě věku je vždy nutné posoudit i kvalitu měkkých tkání - kůže a podkoží a jejich schopnost přizpůsobení novému tvaru brady zejména u operací, kdy bradu zmenšujeme.

"Bradu je vhodné vždy upravit tak, aby odpovídala charakteru celého obličeje," říká MUDr. Záruba.

Někdy stačí odstranit tuk

Liposukci lze použít v případě dostatečné elasticity kůže, tedy spíše u mladých lidí, kdy se v dané partii pouze nadbytečný tuk odsaje. Vzhledem k tomu, že je kůže ještě dostatečně pružná, po zákroku se dokáže přizpůsobit novým objemovým poměrům a stáhne se.

„Ač se to nezdá, i samotná liposukce je v některých případech účinná a efektní," říká primář Záruba. „K této liposukci používáme tenkou kanylu, kdy malým nářezem odsajeme tukový polštářek podbradku. Zákrok je možno provést i v místním znecitlivění, a tak během krátké operace dojde k omlazení vzhledu, k zvýraznění linie dolní čelisti a případné riziko vzniku druhé brady se tak výrazně omezí ." 

Podbradek lze účinně odstranit také v rámci face-liftu - operace obličeje a krku, která řeší problematiku projevů stárnutí v celém obličeji. Při operaci lze vypnout kůži i v dolní části obličeje a na krku a také plochý krční sval.

Zítra jsem doma!

Pro pacienty, kteří face-lift podstoupit nechtějí, je vhodná samostatná operace podbradku. Při tomto zákroku se z malého příčného řezu v přirozené rýze pod bradou odstraní tuk a sešijí se okraje povoleného krčního svalu.

Často se používají i endoskopické metody, při kterých se použije pět krátkých kožních řezů umístěných oboustranně v rýze pod bradou. Pak dojde k odsátí podkožní tukové tkáně a pomocí několika stehů se upraví i plochý krční sval, čímž se obnoví přirozený úhel mezi bradou a krkem.

V případě, že podbradek souvisí s anatomickými poměry v oblasti brady (krátká brada), pak je další možností také zvětšení a modelace brady, takže se podbradek zmenší nebo zcela zmizí.

Pokud je operace provedena v místním znecitlivění, není hospitalizace nutná. Po výkonu v analgosedaci nebo celkové anestesii je pacient většinou hospitalizován do druhého dne. Pro zajištění požadovaného efektu je po operaci nutné nosit speciální elastický návlek, a to minimálně po dobu jednoho až dvou týdnů, a v této době je také třeba počítat s pracovní neschopností.

CO O VÁS PROZRADÍ TVAR BRADY?

Kulatá brada: Máte vyhraněný smysl pro rodinu. Jste mírumilovní, máte vysokou pracovní morálku. Vaše schopnost spolupracovat vám přináší úspěch. Domácí spokojenost je pro vás vším.

Špičatá brada: Jste inteligentní, ale také nadměrně citliví a podléháte výkyvům svých nálad. V zaměstnání vynikáte kvalitou práce i schopností rychle se rozhodovat.

Široká brada: Jste upřímní, korektní, máte velkou sebedůvěru. Jste poněkud tvrdohlaví a občas se u vás projeví sklon k agresivitě. Máte mimořádně vyvinutý smysl pro spravedlnost.

Hranatá brada: Jste energičtí, bojovní a vitální, jen těžko se smiřujete s porážkou. Jste obdařeni mnoha vlohami a energií. Máte rádi pohodlí a blahobyt, finanční tíseň byste za žádnou cenu nepřiznali.

Vystupující brada: Máte velkou sebedůvěru, jste rození podnikatelé či manažeři. Máte vynikající cit pro jazyk, což vám může otevřít cestu ke špičkovým pozicím v zahraničních firmách. Váš vnitřní neklid může ovšem způsobit řadu změn.

Protažená brada: Jste velmi citově založení, často však psychicky labilní. Vaše vrozená nestabilita vede k podstupování nekontrolovatelných rizik. Snadno získáváte přátele, máte organizační talent.

Ustupující brada: Jste mírumilovní, velmi oblíbení, svůj život chcete prožít pokud možno poklidně. Získáte přijatelnou životní úroveň, ale máte sklony k pesimismu a pasivnímu přístupu k životu.

Hranatá brada s rýhou uprostřed: Máte zálibu v dobrodružstvích a neustále hledáte nové výzvy. Veselá povaha a stálost vám propůjčují pověst dobrého přítele. Vaše vitalita vám pomůže zachovat si duševní svěžest až do pozdního věku.

Schwarzenegger překvapil skvělou formou. V 73 letech posiluje a tasí meč jako zamlada | Video: Martin Krepindl
reklama
reklama
reklama