reklama

Zásady kancelářského života: Držte se jich! Kvůli sobě

Kromě toho, že nepomlouváme, nelžeme, nekrademe, nepodvádíme a nedonášíme, má kancelářský život ještě další důležité zásady. Je dobré se jich držet - kvůli vlastnímu zdraví.

Foto: Isifa/Thinkstock

Kromě toho, že nepomlouváme, nelžeme, nekrademe, nepodvádíme a nedonášíme, má kancelářský život ještě další důležité zásady. Je dobré se jich držet - kvůli vlastnímu zdraví.

Infekce, bolest zad, deprese, stres, zničené oči, ochrnutá ruka - ještě někdo chce říkat, že práce v kanceláři je snadná a lehká?  Číhá tam tolik rizik! Podívejte se, co můžete udělat, abyste tyto problémy co nejvíc omezili.

Nemocní kolegové

V kancelářích se snadno šíří nejen špatná nálada, ale také viry a bacily. Pokud nemůžeme s virózou či nachlazením zůstat doma, zásadou č. 1 je balík papírových kapesníků na stole a jeden u nosu. Po použití by měl putovat do uzavřeného igelitového pytlíku. Vhodné je také ohlídat si svoje nádobí a neustále si mýt ruce. To platí i pro ty (zatím) zdravé. Aby zdraví také zůstali, pomáhá zároveň vyplachování úst a umytí  (vykapání) očí.

Průvan a mikrobi

Onemocnění může způsobit nesprávné nastavení klimatizace. Z ní pocházejí také oční problémy (vysychání sliznic), záněty dutin nebo dokonce zablokovaná páteř. Obzvláště muži preferují chladno, často mají tendenci dělat z kanceláří doslova "lednice" - to je ale velmi nebezpečné. Rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou by neměl přesáhnout 7°C!

Podle novelizovaného nařízení vlády se má v kancelářských prostorách pohybovat teplota mezi 20 a 27°C. Klimatizace by přitom neměla ochlazovat na méně než 24,5°C. Kromě teploty dejte pozor také na rovnoměrnost ochlazování místnosti. Pokud se studený proud vzduchu soustředí pouze do několika míst, vyhněte se jim a dlouhodobě v kritických místech nepobývejte.

Při odchodu si pak dopřejte chvíli v neklimatizovaném prostředí, nejlépe se skleničkou minerálky. Organismus tak lépe připravíte na teplotní šok. Klimatizační zařízení je nutné čas od času zkontrolovat a provést servis celé jednotky. Zabrání se tím přemnožení a rozšíření choroboplodných mikroorganismů.

Před nikým se nehrbte!

Výška stolu by měla být upravena tak, abychom se při psaní na počítači nemuseli nijak hrbit a mohli u stolu sedět vzpřímeně. Předloktí bychom měli mít kolmo k pažím a veškeré kancelářské potřeby bychom měli mít přímo na dosah ruky.

Pokud to není možné, je dobré využít různé pořadače a poličky na dokumenty, stojánky a držáky na kancelářské potřeby.

Na to si sedněte

U ergonomické židle by mělo být možné otočení a nastavení výšky sedadla a opěrky zad. Židle by navíc měla být navržena podle přirozeného tvaru páteře a umožňovat pohodlné opření rukou o boční opěrky.

Okraj sedadla by neměl příliš tlačit na zadní stranu kolen, aby nedocházelo k omezení oběhu krve. Nohy bychom měli mít naplocho na zemi. K tomu může dopomoci podnožka MICROBAN Office Suites společnosti Fellowes, která umožňuje plynulé seřízení úhlu nachýlení a výšky pro snadnější použití a rovnání pozice nohou.

Chyťte myš!

Pozor si dejte na syndrom karpálního tunelu. Mezi jeho typické projevy patří bolesti v zápěstích, které doprovází necitlivost, pálení, ztuhlost a pulsování. "Dochází k tlaku na karpální tunel, kterým prochází nerv v oblasti zápěstí. Výše uvedené příznaky mohou být způsobeny tímto tlakem, který vzniká například chybnými návyky při práci s klávesnicí a myší," vysvětluje MUDr. Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí, který se zaměřuje na prevenci i léčbu pohybového aparátu. 

Vaše ruce se totiž dostávají do nesprávné polohy, kvůli čemuž dochází k nepřirozenému ohýbání zápěstí i prstů. K rizikovým partiím však patří také lokty a ramena. Zamezte proto nadměrnému ohýbání zápěstí, vytáčení loktů i přetěžování šlach. Pokud cítíte, že je často ohýbáte, pořiďte si ke klávesnici i myši podložku. Nepodceňujte rizika vzniku syndromu karpálního tunelu. Pokud pociťujete výše uvedené příznaky, řešte je včas. Můžete se tak vyhnout operačním zákroku.

Jak to vidíte?

Dalším důležitým opařením je správné nastavení monitoru. Ten bychom měli uvést do vzpřímené polohy, aby horní část monitoru byla v úrovni našeho zraku nebo o několik stupňů níže. Jakmile je monitor umístěn příliš nízko nebo příliš vysoko, dochází ke zbytečnému napětí krční páteře a ramen, což z dlouhodobého hlediska vede k nepříjemnému ztuhnutí a bolestem.

Vhodné je také pracovat při denním světle a neměli bychom zapomínat ani na pravidelné mrkání při pohledu upřeném na obrazovku.

Dejte si pauzu!

Vašemu zdraví rozhodně prospějete, když si budete během práce na počítači dělat krátké přestávky na uvolnění. Můžete provádět libovolné cviky ve stoje i přímo na židli. Velmi relaxačně působí protažení zad se záklonem a propnutými paženi, které pohybem opisují tvar symbolu nekonečna - ležatou osmičku.

Účinné jsou dále úklony do stran či rotace krku různými směry. Pohyby by měly být pomalé a plynulé. Toto cvičení je součástí Infinity method, nové rehabilitační a fyzioterapeutické metody, která je založena na zlepšení stability, centrace, koordinace, vnímání i ovládání celého těla. Jedná se komplexní typ rehabilitace, která pracuje s tělem s pomocí gravitace, využívá aktivaci horních a dolních končetin, pánve, hlavy, dýchání i vrozených, geneticky daných reflexů. Autorkou této metody je  primářka Michaela Tomanová. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Češi si nemyjí ruce, tvrdí lékařka. Hrozí epidemie

3 metody, které zpomalují stárnutí: Vyzkoušíte je?

Sex v Česku: Máme to rádi na hraně

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama