reklama

Zápal plic: Jak se před ním chránit?

Teplé dny, studená rána a večery - lékaři hlásí časté zápaly plic u dětí i dospělých. Hlásí se  jako schvácenost s bolestmi hlavy, svalů a kloubů, nevolnost a zvracení, takže se zpočátku nemusí poznat.

Foto: Isifa/Thinkstock

Teplé dny, studená rána a večery - lékaři hlásí časté zápaly plic u děti i dospělých. Hlásí se  jako schvácenost s bolestmi hlavy, svalů a kloubů, nevolnost a zvracení, takže se zpočátku nemusí poznat.

Přestože jsou v dnešní době dostupná velmi účinná antibiotika, zůstává zápal plic a s ním spojené komplikace stále velkou hrozbou. Jednou z nejvíce ohrožených skupin, pro kterou je velkým přínosem preventivní očkování, jsou senioři.

Hrozí nedostatek kyslíku

Pneumonie je infekční zánětlivé onemocnění plic způsobené bakteriemi, viry nebo plísněmi. Zánět, který může postihnout jednu nebo obě plíce, vede k nahromadění tekutiny v infikované oblasti plic. Dochází ke snížení průtoku krve tímto úsekem, a tím pádem i k poklesu hladiny kyslíku v krvi. Větší riziko představuje snížení hladiny kyslíku pro starší, nemocné anebo oslabené pacienty.

Doporučujeme: Téma: Plíce

Jaké škody může zápal plic napáchat? Organismus se snaží zachovat průtok krve životně důležitými orgány (srdce, mozek, ledviny) na úkor zbývajících částí těla (například trávicího traktu), kde se průtok snižuje. U starších jedinců tak může vést zápal plic k život ohrožujícím komplikacím:

  • hypotenzi - nízký krevní tlak může být i příčinou kolapsu a ztráty vědomí; ledvinovému selhání, ke kterému dochází při nízkém průtoku krve ledvinami a které může vést i k nevratnému poškození funkce ledvin;
  • bakteriémii - bakterie, které proniknou do krve, mohou následně infikovat i další orgány;
  • pleuritidě (zánětu pohrudnice) a empyému - vznikají, když se zánětlivý výpotek také infikuje;
  • respiračnímu selhání (ARDS) - dochází k němu u plíce těžce poškozené zánětem; léčba vyžaduje připojení k dýchacímu přístroji a podávání kyslíku;
  • meningitidě - zánětu mozkových blan, ke kterému dojde, jestliže infekce napadne mozkové obaly.

Jak se před zápalem plic chránit?

Starší lidé jsou ohroženi pneumonií a jejími komplikacemi v momentě, kdy je jejich imunitní systém oslaben. Nákaza se může přenášet kapénkovou infekcí (vzduchem) nebo kontaktem rukou. Následující preventivní opatření mohou nebezpečí nákazy a následných komplikací významně snížit:

  • Pneumokokové vakcíny pomáhají dospělé chránit před tzv. invazivní formou zápalu plic, kdy bakterie pneumokoka pronikne i do krevního oběhu.
  • Očkování proti chřipce je stejně tak důležité, neboť zápal plic velmi často následuje po chřipce jako sekundární infekce.
  • Vyhýbání se kontaktu s nemocnými jedinci. Zvláště starší a nemocné osoby by se měly v období chřipkové epidemie vyhýbat prostorám, kde je více lidí. V jejich blízkosti by se měli pohybovat jen lidé bez známek infekčního onemocnění.
  • Důsledná hygiena - mytí rukou i všech ploch, kterých se dotýkají jiní jedinci.
  • Pravidelná péče o chrup. Různé bakterie jsou běžnou součástí ústní mikroflóry a za normálních okolností nepronikají přes slizniční bariéru. Záněty dásní a onemocnění zubů ale představují bránu, kterou se bakterie mohou rozšířit i do krve.

Předcházet zápalu plic u seniorů je vždy lepší než jej léčit. Pokud se ale již infekce objevila, je třeba rychle reagovat a navštívit lékaře. 

(hak)

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Test: Jak vám funguje mozek?

Vyplachujte nos solí. Zaženete rýmu, chřipku i alergii

Výrobci dávají do cigaret nové látky. Zabíjejí víc

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama