reklama

Zákeřný nepřítel sexu: Váha

Obezita nemá vliv na sexuální apetenci - sexuální touha je u obézních stejná jako u lidí s normální hmotností. Může však negativně ovlivňovat náš zdravotní stav, a tím také sexuální život. A problém je na světě!

Foto: Profimedia.cz

Obezita nemá vliv na sexuální apetenci - sexuální touha je u obézních stejná jako u lidí s normální hmotností. Může však negativně ovlivňovat náš zdravotní stav, a tím také sexuální život. A problém je na světě!

Nejde přitom pouze o psychický efekt, kdy nespokojenost s vlastním tělem brání prožívat intimní chvíle přirozeně, uvolněně a s potěšením, a často vede dokonce k vyhýbání se sexu.  Jde o konkrétní zdravotní problémy.

5 let odklad!

Sexuální život však negativně ovlivňují zdravotní komplikace, které s obezitou bezprostředně souvisí. "Nejpozději do 5 let od výrazného zvýšení váhy se projevuje zvýšení krevního tlaku, hladiny cukru v krvi a také cholesterolu, které pak často způsobuje erektilní dysfunkci a další problémy," komentuje Kristýna Galová z brněnského Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment.

Pomůže už pár kilo

Potvrdil to průzkum, který institut provedl na vzorku 70 lidí s nadváhou a obezitou, u kterých byla diagnostikována hypertenze I. a II. stupně. Jejich průměrný věk byl 49,7 let. V průběhu redukčního programu respondenti zhubli  průměrně 9,2 kg a jejich zdravotní stav se výrazně zlepšil.

69,8 % respondentů původně zařazených do kategorie „I. stupeň hypertenze" bylo přeřazeno do kategorie „optimální, normální nebo vyšší normální hodnota krevního tlaku". 

57,1 % respondentů původně zařazených do kategorie „II. stupeň hypertenze" bylo přeřazeno do kategorie „I. stupeň hypertenze". Zbylých 42,9 % respondentů z této skupiny dokonce nově spadá do kategorie „normální" nebo „vyšší normální hodnota"!

Návrat erekce zaručen!

„Je více než jisté, že redukce hmotnosti přímo souvisí se zlepšením stavu zdraví," komentuje Gabriela Knosová z Institutu kompliment.

„U mužů má například velmi pozitivní účinek na erektilní dysfunkci, a to nejen prostřednictvím zlepšení metabolismu buněk, ale také poklesu krevního tlaku a cholesterolu. Díky zlepšení stavu totiž často dochází k úplnému vysazení léků a zamezení jejich vedlejších účinků. Zdravý životní styl je tak nejlepší cestou ke zdraví a zároveň i spokojenému partnerskému životu."

Komplikace obezity

Obezita ovlivňuje především krevní oběh, který hraje zásadní roli ve funkčnosti sexuálních orgánů. Například hypertenze a ateroskleróza bývají přímou příčinou nedostatečného prokrvení tkání a svalů, a tedy i erektilní dysfunkce.

Je třeba ovšem dodat, že ta může být i nežádoucím vedlejším účinkem léků, které lékaři právě na tato onemocnění indikují!

Potíže s ženskou erekcí

Obezita však neovlivňuje pouze mužskou erekci. Ač to není obecně známý fakt, i u žen dochází při sexuálním vzrušení k erekci, a to v klitorisu a tkáni v okolí pochvy. Snížená citlivost je navíc doprovázena horší schopností lubrikace, která výrazně ovlivňuje požitek ze sexu.

A protože nadváha organismus celkově zatěžuje a oslabuje, snižuje se i sexuální výkonnost. Výrazná obezita navíc může samotný akt znesnadňovat i po technické stránce: obézní lidé se rychleji zadýchávají a musejí hledat vhodné polohy, protože některé jsou pro ně prostě nerealizovatelné.

Nespokojenost - cesta do pekel

U žen však stále hlavní příčinou problémů v intimním životě bývá psychika. Žena, která nemá ráda své tělo, se při sexu nedokáže uvolnit, protože se neustále soustředí na to, jak zamaskovat svá kila navíc. V důsledku toho pak často není schopna dosáhnout orgasmu.

„O intimním životě ženy s nadváhou nerady mluví. Po zhubnutí jsou však otevřenější a mnohé se nám se svými pocity svěří. Zlepšení intimního života připisují nejenom atraktivnějšímu vzhledu, ale také zvýšenému pocitu sebejistoty," potvrzuje Kristýna Galová z Institutu kompliment.

Začarovaný kruh

Překvapivě však i u mužů hraje psychika roli. Vedle toho, že jim bříško často překáží, erektilní dysfunkce pro ně bývá velmi delikátní téma. A tak raději předstírají, že jsou unavení, než aby přiznali, že se bojí, že „selžou".

Žena si toto odmítání vysvětluje ztrátou zájmu o její tělo, případně začne muže podezírat z nevěry. A tak namísto toho, aby partneři problém společně řešili, oba se uzavírají do sebe a problém se prohlubuje.
 
Kdo by na závěr čekal řešení, které je snadné a rychlé, bude zklamán. Jediné opravdu dlouhodobé je: zhubnout. Každý kilogram, kterého se vám podaří zbavit, zlepší stav vašeho organismu i váš osobní pocit. Budete se cítit lépe a sebevědoměji a vycítí to i vaše okolí.

Odchod milované Libuše Šafránkové. Čím si diváky tolik získala? Sledujte DVTV | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama