reklama

Nejvíc vlasů mají blondýnky a nejvzácnější barvou je zrzavá: Zajímavosti o vlasech

Vlasy jsou korunou krásy každé ženy, atributem ženskosti, symbolem vitality, podobně jako ukazatelem zdravotního stavu. Vyčíst se z nich dá až překvapivě mnoho informací. Kolik vlasů může denně vypadnout, co o nich říká tradiční medicína, jak se vlasy liší podle rasy a jaké jsou historicky nejdelší zaznamenané vlasy? To a další zajímavosti najdete v následujících řádcích.

Prohlédnout grafiku
Foto: iStock

Účes je jedním z nejvýraznějších prvků, kterým člověk sám sebe prezentuje. Bývá ovlivněn módou, kulturním prostředím, okolní společností a dříve i společenským postavením. Vlasy však zdaleka nejsou jen estetickým prvkem. 

Funkcí vlasů je i hlavu chránit před účinky slunečního záření, nebo naopak před chladem v zimních měsících. Každý, kdo si nechá původně delší porost ostříhat, má rázem hlavu nejenom "lehčí", ale i citlivější na případnou změnu teploty.

Vlasy slouží také jako poměrně přesný ukazatel zdraví. Pokud se lámou, nadměrně padají, jsou suché nebo mastné, poukazují na možné zdravotní potíže. Díky podrobné analýze vlasu umí lékaři odhalit dispozice až k třiceti nemocem ještě předtím, než se projeví jejich první příznaky. Poznat se dá i užívání drog, a to několik měsíců zpětně. Některé studie ukazují, že z vlasů lze vyčíst i rakovinu a jejich zdravotní analýza může být mnohdy přesnější než rozbor krve. 

Zajímavosti o vlasech, které jste možná netušili, najdete v naší grafice.

reklama
reklama