reklama

Potraviny, které vás zahřejí: Zkuste jíst podle tradiční čínské medicíny

Chladné počasí, sníh nebo déšť, ledový vítr... Máte potřebu se tepleji oblékat a příliš nevystrkovat nos. Možná častěji než v létě vás trápí hlad a také chuťové preference jsou jiné než v horkých dnech. Je to přirozené, tělo si jen říká o potraviny, které ho jednoduchou cestou zahřejí. Které to jsou a jak se během zimních měsíců stravovat?

Prohlédnout grafiku
Foto: iStock

Stravování je věda. Každou chvíli slyšíte něco jiného, v pravidelně nepravidelných intervalech se na vás hrnou nejnovější vědecké poznatky o tom, co je a není zdravé. Přitom mnohdy stačí vzít rozum do hrsti a zamyslet se, jakým způsobem jedli naši prarodiče.

Možná se výživě sami trochu věnujete a záleží vám na tom, co a kdy jíte. Nemusíte však dlouze studovat a pátrat, zda to, jak se stravujete, je v souladu s vědou. Důležité je, aby bylo v souladu především s vaším tělem.

  Tradiční čínská medicína rozlišuje 6 základních typů fyzické konstituce: horký, chladný, suchý, vlhký, nedostatečný a nadměrný. Pro každý z těchto typů jsou charakteristické určité potraviny. Zahřívací potraviny podle tcm

Přesně tím se totiž řídily naše babičky, anebo třeba starověké národy. Asi vás nepřekvapí, zmíním-li moudrost staré Číny nebo Indie, protože právě ony položily základ velice moudrému (nejenom) stravovacímu principu.

Vezmete-li v potaz tradiční čínskou medicínu, najdete mnoho shodných doporučení a návyků, které praktikovaly naše - již zmiňované - babičky. V zimě polévky a pečené maso, bylinkový čaj a všudypřítomná vůně skořice.

Ovšem ne vždycky nutně platí, že teplé znamená zahřívací a studené naopak. I chilli paprička vyndaná z mrazáku vás totiž zahřeje až až! Jak tedy upravit jídelníček podle tradiční medicíny? 

Projděte si naši grafiku, ať vám v zimě není zima. :)

reklama
reklama
reklama