reklama

Zádům škodí i sport, operace jsou stále častější

Problémy se záda či hlavou často vyřeší neurochirurg.

Foto: Isifa/Thinkstock

Že daní za civilizaci jsou bolesti zad a páteře potvrdil i on-line rozhovor s neurochirurgem Oldřichem Šoulou z Nemocnice na Homolce.  

Právě na potíže s páteří a od nich odvozené problémy s hybností končetin jste se ptali nejčastěji. Zároveň se však ukázalo, že lidé často čekají na nějaký zázrak shůry, místo aby se objednali do neurologické ordinace. Tam by našli řešení spíše než na ortopedii. Pokud by konzervativní léčba nepřinesla výsledky, může dojít na chirurgické řešení.

Neurochirurgie pomáhá stále více lidem

Statistiky ukazují, že se v ČR za posledních 10 let počet operací páteře téměř zdvojnásobil. Ke stárnutí struktur páteře, hlavně meziobratlových plotének a páteřních kloubků kromě věku do značné míry přispívá současný životní styl včetně zátěže ze sportu. "Pro záda nejsou obecně vhodné aktivity, jako jsou například halové sporty, prudké dopady atd.," připomněl náš odborník.

Neurochirurg MUDr. Oldřich Šoula, je odborníkem z Nemocnice Na Homolce, která je přitom v rámci České republiky specializovaným centrem na operace hlavy. Tedy chirurgické řešení  nádorů, cévních výdutí, epilepsiemozkových mrtvic i úrazů

Právě úrazy jsou stále častějšími případy, které dnes neurochirurgie řeší. Může se jednat například o úrazy po autonehodách nebo teď v zimním období ze snowboardů nebo z lyžováni, jak to bylo například u Michaela Schumachera.

Jak bezpečná je operace mozku?

Neurochirurgie je královským oborem medicíny. Tento druh operací, kdy se například odstraňují nádory, je stále opředen tajemstvím a strachem, zda zákrok nepoškodí mozek.

Doporučujeme: Téma:  Mozek a jeho onemocnění

"Existuje řada věcí, které nám v bezpečném operování pomohou. Záleží na lokalizaci nádoru, tu nám upřesní magnetická rezonance, dále je možné na ní zobrazit funkční mozkové oblasti, pokud to situace vyžaduje, při operaci také můžeme monitorovat některé funkce mozku a udělat tak maximum pro bezpečné operování," rozptyluje obavy neurochirurg Šoula.

Operací se tak dá řešit i málé procento epilepsií. "Konkrétní adept však musí projít důkladným vyšetřovacím protokolem, aby mu operace skutečně pomohla, připomněl doktor Šoula.

Všechny odpovědi našeho hosta na vaše dotazy si můžete přečíst v on-line rozhovoru dole pod článkem.

Náš odborník

MUDr. Oldřich Šoula

Pracuje na Neurochirurgickém oddělení Nemocnice Na Homolce. Zabývá se veškerou neurochirurgickou operativou. Více se specializuje na léčbu nádorových onemocnění mozku a míchy, endoskopické operace mozku a minimálně invazivní řešení onemocnění páteře. Absolvoval několik stáží na prestižních zahraničních pracovištích.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

12 úplně nových věcí o mozku

Nevíte, co jíte: Pravda o pečivu, cukru a soli

7 účinných kroků, jak se rychle zbavit rýmy

Objevila jsem, co mám v medicíně dělat. Zdraví někdy není v nabídce, říká paliatrička | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama