reklama

8 tipů na správné otužování: Dejte sbohem rýmě, špatné náladě i nadbytečným kilům

Otužování je jedním z předpokladů dobrého zdraví, ale přináší i nečekané benefity. Krom toho, že nebudete potřebovat kapesník a připravíte své tělo na nečekané situace, půjde vám snáz i hubnutí. Jak s otužováním začít a jak pokračovat?

Prohlédnout grafiku
Foto: iStock

Otužování je - stručně řečeno - metoda posílení imunitního systému. To nezní příliš lákavě a už vůbec ne zábavně. Mnozí si totiž pod pojmem "posilování" představí námahu a často nepříjemné pocity. Zdání však klame, a ať už je řeč o jakékoli formě posilování, lze z ní vytvořit příjemný rituál, potřebu i výzvu.

  V prosinci 1923 plaval Alfred Nikodém, český otužilec a všestranný sportovec, poprvé veřejně v zimní Vltavě. V roce 1928 plavalo v ledové vodě už 63 plavců. otužilci

Otužování není jen sprchování ve studené vodě a výsledkem nemusí nutně být zimní koupel v ledové Vltavě. A ač jde bezesporu o mimořádné výkony, vy se jimi až tak motivovat nemusíte. Stačí, pokud budete ke svému tělu přistupovat s láskou, rozmyslem i respektem k jeho potřebám a utužíte jej dle vlastních možností a potřeb.

Výsledkem bude nejenom skvělé zdraví napříč ročními obdobími, ale také zvýšení psychické odolnosti, dobrá vytrvalost, schopnost překonat dílčí nepohodu, posílení kardiovaskulárního systému, hezčí pleť, svěží vzhled i snadnější cesta k vysněné postavě. Otužováním a pohybem v chladném prostředí musí totiž tělo krýt ztrátu tepelné energie, a tedy více energie vydat.

Jaké jsou způsoby otužování, čím začít a jak pokračovat, se dozvíte v naší grafice.

reklama
reklama
reklama