reklama

Za revma si můžeme sami. Na co si dát pozor?

Na artrózu - lidově řečeno revma - si můžeme zadělat už od mládí. Na co si dát pozor?

Foto: Isifa/Thinkstock

Na artrózu - lidově řečeno revma - si můžeme zadělat už od mládí.

Většina lidí se domnívá, že osteoartróza,postihuje především starší osoby. Není tomu ale tak. Stačí několik kilo navíc nebo jen nevhodně zvolený sport.

Nohy do O či do X? Riziko pro klouby

Při tomto kloubním onemocnění dochází k poruše obnovy kloubní chrupavky. Důsledkem jsou pak i změny v kosti a přilehlých měkkých tkáních. Poprvé se může projevit již v relativně mladém věku, a to již po 20. roce života.

Vedou k němu genetické dispozice, poruchy metabolismu, zlomeniny kloubů, opakované drobné úrazy při sportu nebo fyzické práci či stereotypní zátěž kloubů. Nepříjemné bolesti ale může způsobovat také nadváha, zhoršená činnost ledvin nebo chybné postavení kloubů - kolena do X nebo nohy do O.

Doporučujeme: Zázračná léčba umí opravit klouby

Poslouchejte své tělo. Sportujte, ale s rozumem! Vhodným pohybem může být například plavání, rychlá chůze, některá jogínská cvičení nebo jízda na kole. Vybírejte si obuv s měkčí podrážkou tlumící nárazy při pohybu a stravujte se zdravě. Snížíte tak riziko, které pro vaše klouby představuje nadváha.

Revma způsobuje i nevhodný sport

"Měli bychom si tedy uvědomit, že chrupavky během našeho života musejí odolávat velkým nárazům. A ačkoliv se samozřejmě můžeme uklidňovat myšlenkou, že nebezpečí artrózy hrozí výhradně osobám důchodového věku a nás se tím pádem netýká, opak je v tomto případě bohužel smutnou pravdou. Základy budoucím obtížím můžeme položit již v relativně mladém věku. Nadváha, nevhodně zvolený pohyb, úrazy. To vše může vést k poškození našich kloubů" vysvětluje MUDr. Pavel Drbal, odborník na fyzikální a rehabilitační lékařství,  čínskou medicínu a akupunkturu z Althea Prag.

Jaké jsou varovné signály? "Mezi nejvýraznější příznaky patří především bolest a ztuhlost kloubů při zátěži, dále pak citlivost na chlad a počasí, bolesti svalů, výrazné zhoršení pohyblivosti nebo dokonce i bolesti během noci. Typická je také tzv. startovací bolest a ztuhlost, která vzniká především ráno po probuzení, případně po jiném delším klidu" vysvětluje doktor Drbal.

Kolagen nahradí pouze kolagen

Rozvoj onemocnění bývá velmi pozvolný a někdy může trvat i několik let. V případě, že není zánět včas rozpoznán a léčen, může vést až k ubývání chrupavkové hmoty a postihovat i další kloubní tkáně, především pak kloubní kosti. Ta se v konečné fázi začne postupně rozpadat a nezbývá než zvolit chirurgické řešení - umělým kloubem.

Osteoartróza postihuje přibližně 12 % populace a její výskyt s věkem stoupá. Podle aktuálních průzkumů jí trpí více než polovina osob ve věku nad sedmdesát let.

Vědci zjistili, že kolagen nelze ve výživě tkání kloubů nahradit jinak než jedinou látkou - opět samotným kolagenem. Jedině tak se pojivová tkáň může správně vyvíjet a následně tak mnohem lépe odolávat přetěžování bez toho, aniž bychom v budoucnu museli řešit zdravotní následky.

Peptidy pro pevnost chrupavek

Kolagen totiž tvoří až 70 % sušiny kloubních chrupavek a je základní stavební bílkovinou, která tvoří pojivové tkáně našeho pohybového aparátu. Ideálním řešením jsou doplňky stravy s hlavní účinnou látkou - tzv. kolagenními peptidy, jako je Geladrink.

Tyto kolagenní peptidy podporují a zvyšují tvorbu kloubního kolagenu, který je nezbytně důležitý pro pevnost chrupavek a kloubních tkání. Napomáhají také regeneraci ostatních tkání kloubního systému a přispívají k pohyblivosti kloubů. Jako první provedl klinické testování účinnosti kolagenních peptidů na projevy osteoartrózy prof. Milan Adam a až u 75 % pacientů se po užívání kolagenních peptidů pohybové potíže výrazně zmenšily.

Více informací, včetně dalších doporučení a rad, jak se chovat ke svým kloubům, naleznete na ZDE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Proč jsou ženy mlsnější?

Chcete otěhotnět? Jezte "potraviny plodnosti"!

Nelíbejte se na veřejnosti. Je to odporné

Bezdětná: Neplodnost je tabu, těžko hledáte pochopení. Měla jsem deprese i bolesti | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama