reklama

Za gynekologa ženu, nebo muže? Jak to vidíte vy?

Při výběru gynekologa se dbá nejen na kladné doporučení, ale často se rozhodujeme, zda lékaře ženu či muže. Zajímalo nás, na jakou stranu se přikláníte vy.

Foto: Thinkstock

Prý jsou ženy gynekoložky mnohem chápavější, protože vědí, co prožíváme. U mužů nejvíce podtrhujete jejich citlivost a nadhled nad situací. Patříte k pacientkám, u kterých hraje roli pohlaví ženského lékaře nebo jen hledáte kvalitní péči na vysoké úrovni?

Udělali jsme si mezi kamarádkami a čtenářkami na Facebooku průzkum, zda při výběru gynekologa dávají přednost ženě, či muži. A jak se ukázalo, je to tak 60 % pro pana doktora, 30 % pro lékařku. Zbylým 10 % je to jedno, hlavně musí jít o osobu milou a péči kvalitní.

Chlap je citlivější

Muži lékaři se snaží být k našemu tělu ohleduplní. Nejspíš proto, že si sami neumí představit, jak by něco takového zvládli oni. Někdy můžete mít z pana lékaře až pocit, že má strach, aby by vám neublížil. Dámy u nich oceňují hlavně jejich citlivost a jistý nadhled.

"Upřímně řečeno, raději volím muže. Ony ty ženský jsou přeci jen malinko drsnější. Asi mají pocit, že když prohlídku zvládnou ony, tak nás to nezabije." (Edita M.)

"Po sedmi letech jsem přešla k lékaři a musím říct, že je to skvělé. Nejen, že je velmi citlivý, ale také si dokáže práci rozvrhnout a není v neustálém skluzu, jako tomu bylo u mé bývalé doktorky." (Jitka N.)

"Dříve jsem chodila k lékařce, nyní mám pana doktora, který je rozhodně příjemnější a jemnější. K výběru ale také přispělo to, že jsem ho měla u porodu syna." (Petra Č.)

"Chodím už 18 let ke gynekologovi a jsem velmi spokojená. Dříve jsem byla zapsaná u ženy, ale byla dost hrubá a každá návštěva mě stresovala." (Jitka K.)

Žena je drsnější, ale dokáže být preciznější

Lékařky mají své zkušenosti. Už si také mnoho prožily, proto jsou z hlediska gynekologických problémů chápavější. Dokážou se vžít do naší kůže, když nás něco trápí. Pánové to prý berou na lehkou váhu. Některé pacientky by se o svých "ženských záležitostech" zdráhaly před muži jen zmínit.

Čtěte také: Nejtrapnější problémy v těhotenství: Tady jsou!

"Chodila jsem nějakou dobu k chlapovi, ale odmítal řešit některé mé problémy, které byly podle něj prkotina (nepravidelný cyklus). Pak jsem se rozhodla přejít k lékařce, ta se mnou řeší úplně vše. Dává mi různé doporučení a hlavně, má zájem problémy vyřešit." (Martina B.)

"Jako první jsem měla gynekoložku a už nikdy bych u ní nechtěla zažít ani prohlídku palce u nohy. Prchla jsem k lékaři a už léta k němu chodím. Je milionovej!" (Jana Š.)

"Gynekoložka žena je lepší. I když se říká, že nejsou tak citlivé, myslím, že jedině ona se právě vcítí do mých problémů. Chlap prostě neví a nerozumí. Navíc je to pro mě dost intimní vyšetření, takže raději ženskou." (Helena J.)

Kdo je přirozenější?

Zajímavý byl rozpor v otázce, co je více přirozenější, aby vaše ženské problémy řešil lékař či lékařka. I zde se názory hodně rozcházely.

Jsou i takové dámy, které se k lékaři muži nikdy nevydaly, protože by na ně prostě sahal cizí chlap. Nemůžou přejít to, že tak jako vás profesionálně ošetří na očním, tak k tomu přistupují i oni. Je to jejich povolání a prostě to tak berou.

"Bude to znít asi divně, nicméně, přijde mi přirozenější chlap. Ono vůbec všechny lékaře mám muže, a je s nimi i lepší spolupráce, ženy coby doktorky mi nesedí a pomalu očekávají, že si z pozice zase "jen" ženy určíte diagnózu sama." (Michaela H.)

"Jednoznačně žena. Po zkušenosti s panem doktorem, který měl oplzlé řeči, k chlapovi už nikdy nepůjdu." (Petra P.)

Náš tip: Kolik můžete v těhotenství přibrat?

"Mám gynekoložku. Přijde mi to přirozenější. U muže mi tam překáží potenciál sexu spojeného s opačným pohlavím. A navíc považuji ženy jako lékařky za zodpovědnější." (Pavla V.)

Záleží na přístupu

Když se na to podíváme ze všech stran, jde o hodně citlivou prohlídku, proto je pro vás neméně důležité, aby váš ženský lékař byl hlavně precizní, sympatický a necítily jste se u něj jak u státnice.

"Já měla prvního gynekologa lékaře, teď mám lékařku a oba jsou v pohodě. I když paní doktorku mám raději, on pan doktor byl suchar. Záleží spíš na povaze než na tom, co má MUDr. v kalhotách." (Jana Š.)

"Mně je to vcelku jedno. Hodně mi záleží na přístupu." (Dagmar Š.)

Ať už patříte k ženám, které uznávají jen gynekoložku nebo jste věrné pacientky pánů doktorů, záleží hlavně na jemnosti a zkušenostech. Citlivý a empatický může být klidně i doktor a naopak žena, která by měla vědět čím procházíte, bude mít třeba špatný den a vy si z vyšetření odnesete jen nepříjemné zážitky.

A jak to vidíte vy? Volíte jako pacientka raději gynekologa nebo nedáte dopustit na svou lékařku? Rozhoduje u vás pohlaví nebo jen sledujete jejich odbornost a správný přístup? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

35 věcí, které z matky dělají nejdůležitější osobu!

10 vět, podle kterých poznáte špatného manažera

5 kroků, jak nemít kazy v zubech. Překvapí vás


Lockdown je jediná šance. To, k čemu směřujeme, je smutné a tragické, říká Levínský | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama