reklama

Za co se ženy nejvíc stydí

Odvrácený pohled a trapné ticho... Ženám tento problém připadá ponižující, jako by degradoval jejich ženství i celkovou lidskou důstojnost. Únik moči symbolizuje stáří, bezmocnost, smrt, od níž se lidé štítivě odtahují...

Foto: Profimedia.cz

Odvrácený pohled a trapné ticho...  Ženám tento problém připadá ponižující, jako by degradoval jejich ženství i celkovou lidskou důstojnost. Únik moči symbolizuje stáří, bezmocnost, smrt, od níž se lidé štítivě odtahují...

„Četnost výskytu inkontinence stoupá s věkem, ale přitom nejde o příznak stárnutí," podotýká  MUDr. Ladislav Krofta, CSc., specialista v oblasti urogynekologie a ultrazvukové diagnostiky z Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí .

Není proč se stydět 

Ženy si často problém s únikem moči nechávají pro sebe a přitom netuší, s jakou četností se tento problém objevuje - jen v ČR trápí přibližně 350 000 žen. Většina z nich se však o inkontinenci stydí mluvit. Obeznámení s tímto problémem přitom může výrazně přispět ke zlepšení kvality života a pomoci všem, kteří hledají potřebné informace bez studu, který je provází při rozhovoru s lékařem přímo v ordinaci.

„Bohužel, inkontinence stále ještě patří k onemocněním, o kterém pacientky kvůli studu nechtějí často hovořit," potvrzuje MUDr. Krofta. Inkontinence bývá důsledkem celé řady nejrůznějších faktorů. Nejčastější příčinou je ochabnutí svalstva pánevního dna nebo nedostatečnost svěrače močové trubice.

Cvičíte aerobik?

Příčina může být způsobena i dočasným problémem, jako je infekce močových cest, vaginální infekce či podráždění, zácpa, obezita, kouření, časté cvičení aerobiku nebo vedlejšími účinky léku. 

Pacientky trápí a obtěžuje hned několik typů inkontinence moči, ale nejčastější je stresová inkontinence. Tento typ je nejrozšířenějším a k úniku moči dochází v běžných činnostech jako při kašli, kýchání, smíchu, zvedání břemene, cvičení nebo jiných aktivitách, které vytváří tlak na močový měchýř.

Stres jako následek fyzické námahy

Nesprávně si stresovou inkontinenci ženy spojují s psychickým stresem. Nejčastější příčinou inkontinence je však ochabnutí svalstva pánevního dna, které je způsobeno přirozeným stárnutím nebo v důsledku nedostatku ženských pohlavních hormonů v období menopauzy. Mezi časté důvody nefunkčního pánevního dna, a tím i inkontinence, patří také změny způsobené například těžkými porody nebo obezitou. Stresová inkontinence se tedy netýká pouze starších generací žen, kterým se snižuje v období menopauzy hladina ženského hormonu estrogenu," shrnuje doktor Krofta z podolské porodnice. 

Léčba stresové inkontinenece spočívá v konzervativních (neoperačních) přístupech, kdy na prvním místě stojí posilování svalstva pánevního dna. V případě selhání těchto technik lze zvážit operační přístupy založené na chirurgickém zpevnění pánevního dna," dodává MUDr. Ladislav Krofta, CSc.

Musím na WC!

Urgentní inkontinence je druhou nejčastější formou nekontrolovaného úniku moči. Pacientky trpící tímto druhem inkontinence často pociťují náhlé neovladatelné nucení na močení a musí okamžitě vyhledat toaletu. Urgentní inkontinence je pozorována například při infekci močových cest, ale i při jiných chorobách, nebo se příčinu vůbec nepodaří objasnit.

Posledním druhem je reflexivní inkontinence, která nastává, když se lidé nemohou dostat na toaletu, když potřebují. Močový systém může fungovat dobře, ale tento druh inkontinence může být příznakem neurologického onemocnění.

Pokud se nechtěný únik moči stává pro ženu hygienickým a i sociálním problémem (vyhýbá se společenskému a kulturnímu životu, sportu a sexu), měla by jej začít řešit s lékařem, protože je zbytečné, aby ji léčitelné onemocnění omezovalo v osobním životě a narušovalo její zaběhlý denní rytmus.

První pomoc - vložky

Klasické vložky nejsou vhodné, jelikož ty nedokáží pohltit moč takovým způsobem jako inkontinenční vložky, jako třeba novinka CARINE Light incontinence, které jsou speciálně pro tento účel vyvinuty.

Zpočátku žena obtíže s inkontinencí může vnímat jako ojedinělý problém se zanedbatelným množstvím uniklé moči, ale časem se močová trubice uvolňuje více a ochablý svěrač pustí moč častěji a ve větším množství. „Ženy musí začít nosit inkontinenční vložky omezují pitný režim a s rostoucími obtížemi si veškeré aktivity plánují podle dostupnosti toalet," upozorňuje MUDr. Ladislav Krofta, CSc. 

 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama