reklama

Vysoký tlak hrozí už i dětem. Víte, jak na tom jste?

Pokud máte pocit, že vysoký tlak je záležitostí vyššího věku, pak se nedejte mýlit. Hypertenzí trpí už řada dětí a náctiletých. Odborníci se domnívají, že viníkem může být stále vyšší obsah soli, který přijímají běžně v jídle.

Foto: Thinkstock

Studie potvrdily, že už děti v mateřských a základních školách přijímají dvakrát až třikrát víc soli, než je doporučeno. Tělo si na sůl navykne a požaduje ji stále dál. Navíc příjem potravin s vysokým množstvím soli - čipsů, pizzy, tyčinek, omáček a podobně - vede k obezitě, která je dalším rizikovým faktorem vysokého tlaku. Z dětí s hypertenzí se pak snadno stávají dospělí s hypertenzí.

Je totiž smutnou skutečností, že zvýšený tlak se k normálu vrací jen velmi neochotně. Přitom zvyšuje pravděpodobnost mrtvice a infarktu, ale i řídnutí kostí, astmatu a v pozdějším věku i nádorů žaludku.

Tichý zabiják hrozí polovině lidí

Vysoký krevní tlak sice nebolí a nemá žádné příznaky, přesto ale způsobuje poškození tepen a životně důležitých orgánů v těle. Kardiovaskulární choroby jsou zodpovědné za téměř polovinu všech úmrtí. Proto je hypertenze nazývaná také tichý zabiják. 

Co můžeme udělat, aby nás nenavštívil také? Kromě šetření se solí ve všech podobách to je omezení alkoholu, cigarety, tučných jídel a hlavně začít se hýbat. Pohyb je totiž jeden ze základních faktorů, které pomáhají t vysoký krevní tlak regulovat. V tomto směru ale lidé paradoxně chybují nejčastěji - většinou volí špatnou pohybovou aktivitu či velkou zátěž. Přitom účinný bývá spíš pomalý vytrvalostní pohyb, jako třeba chůze, ale po dostatečně dlouhou dobu.

V České republice má vysoký krevní tlak zhruba čtyřicetpět procent lidí ve věku 25 až 64 let.  Dnešní Světový den hypertenze (17. května) , stanovený Světovou ligou proti hypertenzi, má proto téma: 'Znáte svůj krevní tlak?'

Pozor hlavně na stres

Studie ale prokázaly, že čtvrtina hypertoniků o své chorobě ani neví. Přijde se na ni náhodou a naměřené hodnoty obvykle člověka vyděsí. "Optimální hodnota je 120-130/70-85 mm Hg, ale pokud nějaká hodnota vyskočí, nehraje to důležitou roli. Může za to např. přechodný stres," vysvětluje expert na hypertenzi Jan Peleška z Centra preventivní kardiologie při Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.

Kolik soli máme sníst?

Kolik soli máme sníst?

Doporučovaný denní příjem soli pro děti od čtyř do šesti let věku jsou tři gramy, od pěti do deseti let pět gramů a všech starších do šesti gramů. Čeští muži denně přijímají 14,5 gramu soli a ženy 10,4 gramu. problémem není jen slánka na stole a to, co z ní nasypeme do talíře, ale především skrytý obsah soli, použitý už přímo v potravinách - zejména dokonce v pečivu. . 

Přitom v průběhu dne se krevní tlak mění. Normální denní rytmus je charakterizován poklesem během noci a prudkým vzestupem při vstávání. Léky je proto třeba brát hned po probuzení  - než začnou plně účinkovat, mohou uplynout téměř tři hodiny!

Tlak může nečekaně 'vyletět' pod vlivem stresu z tzv. syndromu bílého pláště.  A často ani sám lékař nedodrží zásady správného měření - ptá se během něj na problémy, přičemž by měření mělo probíhat v úplném klidu. Odborníci proto prokázali, že ranní měření krevního tlaku doma má větší vypovídací hodnotu než nahodilá měření například u lékaře nebo někde v lékárně.

Víte, kde má "sedět" manžeta? 

To ovšem přepokládá umět si sami změřit tlak správně. Studie, provedená v Itálii a Velké Británii, však ukázala, že třetina lidí to neumí. Často podceňovanou chybou je správná poloha manžety. Musí být umístěna přesně proti tepně na horní části paže. Nezbytným předpokladem je použití klinicky ověřených tlakoměrů ideálně vybavených Intelli manžetou, jako je Omron. 

Důležité je provádět měření krevního tlaku pravidelně. Doporučuje se alespoň dvakrát ráno a dvakrát večer v intervalu zhruba minutu až dvě před jídlem a léky. Vhodné je také měřit si tlak nejlépe sedm dní před návštěvou lékaře, nebo v případě, že vám byla změněna léčba. Dlouhodobě jej stačí měřit jednou až dvakrát týdně.

Jak si tedy správně měřit tlak? 

  • před měřením tlaku krve alespoň pět minut vsedě odpočívejte
  • nejméně půl hodiny před měřením nekuřte a nepijte, zejména ne alkohol
  • tlak si měřte vsedě s opřenými zády a s paží podepřenou o stůl, obě nohy mějte na zemi (nezkřížené), během měření nemluvte a nehýbejte se
  • tlak měřte vždy na stejné paži
  • vyhrňte si rukáv - nikdy nedávejte manžetu přes oblečení, její spodní okraj by měl končit zhruba dva centimetry nad loketní jamkou
  • mezi manžetou a paží by měl být prostor maximálně na jeden prst, předloktí mějte volně opřené o stůl tak, aby manžeta byla v úrovni srdce
"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama