reklama

Vysoký tlak: Hrozí vám infarkt? Poraďte se on-line

Čtvrtina lidí s vysokým tlakem o své chorobě ani neví. Proto je hypertenze nazývaná také tichý zabiják. Hrozí i vám? Poraďte se s známým kardiologem.

Foto: Isifa / Thinkstock

Čtvrtina lidí s vysokým tlakem o své chorobě ani neví. Proto je hypertenze nazývaná také tichý zabiják. Hrozí i vám? Poraďte se s známým kardiologem.

Co všechno vlastně ovlivňuje výšku krevního tlaku a tím přispívá k riziku srdečně cévní příhody? Často souvisí i s jinými nemocemi. Co můžete udělat, abyste se jí vyvarovali? A jak si svůj tlak správně "hlídat"? Na to se ptejte v dnešním on-line rozhovoru MUDr. Jana Pelešky z Centra preventivní kardiologie.

Kdy a jak je nutné brát léky?

Možná se bojíte horkého počasí v létě.  To však ovlivňuje stav méně, než jiné faktory, o kterých toho lidé obvykle moc nevědí. proto je důležité brát léky přesně tak, jak lékař doporučí.

Doporučujeme: Téma: Jak přírodně snížit krevní tlak

V průběhu dne se krevní tlak mění. Normální denní rytmus je charakterizován poklesem krevního tlaku během noci. V době ranního probuzení je jeho vzestup zvláště prudký. Pro ovlivnění ranního vzestupu je třeba, aby si pacienti lék brali hned po probuzení a ne až po snídani či v zaměstnání. Než lék začne plně účinkovat, mohou uplynout 2 až 2,5 hodiny a nemusíme dobře ovlivnit ranní vzestup krevního tlaku.

Tichý zabiják

Dá se nějak poznat, že máme nebezpečně zvýšený tlak? Jaké jsou varovné signály? Co dělat, když si lék zapomene vzít?A když je jednou dostanete, musíte je brát už do konce života? Dá se vůbec hypertenze vyléčit, nebo se jen léčí?

Na nemoci způsobené vysokým krevním tlakem celosvětově ročně umírá 7 milionů lidí. Kardiovaskulární choroby jsou zodpovědné za téměř polovinu všech úmrtí v Evropě.

Efektivními nástroji na redukci zvýšeného krevního tlaku jsou změny ve stravovacích zvyklostech a redukce hmotnosti. Jejich efekt se zvyšuje, pokud se uplatní i další změny životního stylu jako je méně solení, ukončení kouření, snížení stresu, omezení nadměrné konzumace alkoholu a pravidelná fyzická aktivita.

Ptejte se on-line právě teď

On-line rozhovor s doktorem Peleškou začne ve čtvrtek 5. června ve 12 hodin a potrvá přibližně 60 minut. Své otázky můžete začít posílat hned, odpovědi sledujte v příslušném čase na našem webu.

Zájem je obvykle tak velký, že naši odborníci obvykle ve vyhrazeném čase ani při nejlepší vůli nestihnou zodpovědět všechny otázky. Proto se, prosím, vždy podívejte, zda v odpovědi na otázku jiného čtenáře nenajdete radu i pro váš problém. Pomocí tlačítka "všechny položené dotazy" dole pod článkem se podívejte i na otázky ostatních čtenářů, zda v nich nenajdete odpověď také pro sebe.

Náš odborník

MUDr. Jan Peleška CSc.

Působí v Centru preventivní kardiologie III. interní kliniky 1.LF a VFN. V popředí jeho zájmu byla kardiologie a především arteriální hypertenze, které se věnoval klinicky i výzkumně doma i v zahraničí. Složil dvě atestace v oboru vnitřního lékařství, od Evropské společnosti pro hypertenzi získal certifikát Specialista na hypertenzi a absolvoval kurz EuroMISE centra pro lékařskou informatiku, statistiku a epidemiologii.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Infarkt ve 30? Takhle ho dostanete: 5 velkých rizik

7 zlodějů životního elánu: Poznej a znič! 

Jak uzdravit vlasy a pleť, radí lékárník i bylinkářka 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama