reklama

Vysazujete antikoncepci? Návrat k normálu za čtvrt roku

Ženy dnes berou antikoncepci třeba i 20 let bez přestávky. Když si pak "naplánují" otěhotnění, mohou být překvapené. Obvykle nepříjemně.

Foto: Iisfa/Thinkstock

Ženy dnes berou antikoncepci třeba i 20 let bez přestávky. Když si pak "naplánují" otěhotnění, mohou být překvapené. Obvykle nepříjemně.   

Hormonální pilulky se staly přirozenou součástí života mnoha žen. Po jejím vysazení však poměrně velké procento z nich zažívá problémy se správným nastartováním menstruačního cyklu. Jak cyklus zpravidelnit a připravit tělo na početí?

První dva měsíce ukáží

Lékaři obvykle tvrdí, že stačí s pilulkami přestat a organismus v podstatě okamžitě "nastartuje". Přitom ale u 80 % žen trvá až dva cykly, než se jim vaječníky po hormonální antikoncepci srovnají.

Doporučujeme: Téma: Antikoncepce a neplodnost

V nedávném on-line rozhovoru v této rubrice uvedl na dotaz čtenářky MUDr. Marek Ožana, primář gynekologie z ostravské nemocnice: "Hormony z hormonální antikoncepce máte odplavené cca za tři až čtyři týdny po vysazení, respektive parametry v těle, které byly ovlivněny, jsou do tří až čtyř týdnů zcela normální. Máte-li nepravidelnosti po delší době, pak to většinou nemá souvislost s antikoncepcí."

V první řadě je nutné říci, že prostředky hormonální antikoncepce se liší jak základním principem fungování, tak i obsaženými chemickými látkami. Proto pak může být situace po vysazení hormonů velmi odlišná.

Dlouhodobé problémy

"Pokud žena užívá například čistě gestační antikoncepci ve formě injekce do svalu, která se aplikuje jednou za tři měsíce, vrací se jí plodnost opravdu velice pomalu. Trvá to leckdy až půl druhého roku, než je schopna počít dítě," připomíná gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan z olomouckého Centra Mediol.

Další typ - kombinovaná hormonální antikoncepce - obsahuje dvě složky, a to estrogenní a gestagenní. Tu dnes užívá naprostá většina žen. Reakce na vysazení hormonů je však individuální.

"V praxi se setkávám s tím, že asi 20 % žen po vysazení antikoncepce otěhotní mnohem snadněji a rychleji, než kdyby ji nikdy neužívaly. U ostatních to obvykle trvá jeden či dva cykly, než začnou vaječníky pravidelně a dobře pracovat tak, aby vyprodukovaly zralá a oplodnění schopná vajíčka. Mohou však nastat potíže s pravidelností cyklu a dozráváním vajíček, které jsou dlouhodobějšího charakteru," vysvětluje doktor Turčan.

Pozor na užívání od puberty

Podle něj však více než na užívání antikoncepce záleží na přirozeném nastavení ženského těla. Nejčastěji totiž potížemi trpí ženy, které měly dané problémy již před nasazením antikoncepce, či ty, které hormony začaly užívat již v pubertě či adolescenci a neměly tak vlastně šanci zjistit, jestli jejich vaječníky budou někdy správně fungovat.

Ženy se často mylně domnívají, že pokud se dostavuje krvácení, je vše v pořádku. Menstruace se však může dostavit i bez dozrání vajíčka. Pokud si chce tedy žena ověřit, zda její vaječníky skutečně pracují v pořádku, měla by na minimálně dva až tři měsíce antikoncepci vysadit a provádět měření bazální teploty, používat ovulační testy či absolvovat ultrazvukové vyšetření na gynekologii. Tak zjistí, zda vůbec dochází k dozrávání vajíček.

Jak si pomoci přírodně?  

Pokud je vše v tomto ohledu v pořádku, pak by měla žena doplňovat kyselinu listovou. Vhodné je užívat ji už tři až šest měsíců před vysazením antikoncepce. Po vysazení hormonů pak mohou na zpravidelnění cyklu pomoci přípravky s mateří kašičkou, například Sarapis mensis, či přípravky s inositolem.

Bylinkářka Mgr. Jarmila Podhorná, zakladatelka společnosti Naděje, k tomu doplňuje rady z přírodní lékárny: "Vhodné jsou například tinktury z pupenů břízy, pýru, dubu či jasanu. Na problém s plísněmi, které antikoncepce může způsobovat, je pak možné užívat česnek či penízovku.

Existují také bylinky, které umí stimulovat tvorbu ženských hormonů. Mezi ty patří například ptačí jeřáb, lékořice, andělika, maliník nebo měsíček. Výtažky z těchto bylin lze sehnat i ve speciálních medech. Opravdu komplexní očistu pak zajistí sedací koupel z měsíčku, řebříčku, kontryhele a přesličky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Test: Vyznáte se ve svých hormonech?

Menstruaci ovlivňuje 12 věcí: Stres i ostatní ženy

Procházka v lese mě málem připravila o život

 

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama