reklama

Výmluvný tvar i účinky: Ženšen je na sex i na rakovinu

Název Všehoj ženšenový vysvětluje latinské jméno Panax ginseng, odvozený z řeckého výrazu panacea neboli všelék. Pomůže vám takřka se vším!

Foto: Isifa/Thinkstock

Na ženšenu zaujme už jeho tvar v podobě lidské postavy. A český název Všehoj ženšenový vysvětluje latinské jméno Panax ginseng, odvozený z řeckého výrazu panacea neboli všelék.

Není divu, že s takovou "výbavou" je považován za úplný zázrak stejně jako tam, kde roste. V přírodě se vyskytuje pouze na severní polokouli v několika lokalitách - Korejský poloostrov, Mandžusko, Sibiř. Nejen proto je tak vzácný.

Ženšen pro mládí i proti rakovině

Tisíce let byl vyhledávaným prostředkem, jak obnovit síly, bránit se nemocem, včetně těch nejhorších, pomoci tělu při rekonvalescenci, zvýšit  vitalitu a aktivitu a zpomalit stárnutí. U nás byl populární v generaci našich maminek a babiček, ale pak se kvůli špatné dostupnosti ztratil z očí. Dnes se ovšem opět s plnou slávou vrací.

Starobylé zkušenosti dala za pravdu i moderní věda. Ukázalo se, že chemické látky  v něm obsažené stimulují aktivitu  buněk, nazývaných přirození zabíječi (natural killer cells) - a ty skutečně zabíjejí všechny vetřelce, včetně poškozených buněk vlastního těla, z nichž vzniká rakovina. Působí tak jako mimořádně silný antioxidant, takže udržují mládí a celkové zdraví. 

Doporučujeme: Proč selhává imunita? Nejlevnější způsob na posílení

Kromě výrazného vlivu na zvýšení imunity studie na tokijské univerzitě prokázaly, že ženšen zlepšuje proces buněk, které přijímají a využívají z organizmu cukr. Tím se při odstraňování únavy liší od jiných prostředků, jako je třeba kofein, které pouze zrychlují využití energie. Proto má ženšen neoddiskutovatelný povzbuzující a stimulační účinek. A navíc vydrží opravdu dlouho. Pocítíme ho nejen na těle, ale i na psychice.

Kořen, který zvládne stres a únavu

Ženšen totiž obsahuje velké množství látek, které se podobají svou strukturou hormonům, jež naše tělo používá jako obrannou reakci ve stresové situaci. Působí tak proti stresu a únavě. Kromě jiného ženšen povzbuzuje psychickou činnost, zlepšuje paměť, bdělost a soustředěnost. Ti, kdo ho užívají, shodně potvrzují, že s ženšenovou kůrou dokáží přijímat více informací.

Zatím vědecky nevysvětlený, ale přesto zkušenostmi potvrzený je fakt, že pomáhá udržovat duševní rovnováhu, a tak přispívá k psychické stabilitě.  

Ženšen také pomáhá proti bolestem hlavy, při vyčerpání a ztrátě paměti, pro zpomalení stárnutí a jako doplňkový léčebný prostředek při kardiovaskulárních onemocněních, cukrovce, problémech s ledvinami ,a dokonce i při depresi

Zlepší i váš sex a plodnost 

Zdálo by se, že už výčet musí být úplný, ale je tu přece jenom ještě něco. Ženšen je považován také za afrodiziakum. Orientální prameny ho však popisují spíše jako lék na impotenci a neplodnost. Experimenty na zvířatech prokázaly, že ženšen stimuluje tvorbu pohlavních hormonů, které mají přímý vliv na udržení normální sexuální funkce a plodnosti.

K lékařským účelům se používá kořen ženšenu. Jeho nadzemní část v zimě odumírá, každé jaro však začíná nezničitelně rašit znova. Na trhu je prášek pro odvary a bylinné čaje, tablety, kapsle nebo přímo produkt v sušené podobě. 

Koupíte je v lékárně i v obchodech se zdravou výživou, ale pozor dávejte na jeho původ. Nejlepší a nejčistší je ten, který byl přivezen přímo ze své pravlasti - z Koreje.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Začněte hned: 10 věcí na zvýšení imunity

5 tipů, jak si snížit cholesterol

Nejčastější rizika rakoviny: Můžete si je spočítat!

 

Bronzový Choupenitch: Nechal jsem tam srdce, trénoval v garáži a strašně dřel | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama