reklama

Všechno, co ještě nevíte o spalování tuků

Spalovače tuků jsou doplňky stravy obsahující přísady, které opravdu mohou dát hubnutí nový impuls. Ale rozhodně nejsou náhradou za zdravé stravování a pravidelnou pohybovou aktivitu.

Foto: iStock

"Nefungují správně, pokud jsou špatně užívány. A proto je důležité vědět o nich, co možná nejvíc, než je do svého hubnoucího plánu zařadíte. Až 80 procent úspěchu hubnutí stále spočívá ve stravě a dále v pravidelné aktivitě," říká specialista na sportovní výživu Martin Kolář ze Světa zdraví.

Zdravý životní styl je teď v módě, a proto se stále častěji v médiích i v reklamách objevují přípravky, které podporují hubnutí a zaručují, že s nimi se vám konečně podaří dojít k cíli. Doma se vám tak najednou mohou objevit různé karnitiny, kofeiny a další spalovače. Ale víte o nich opravdu vše? A jste to zrovna vy, kdo je potřebuje?

Který je který?

Když začnete přemýšlet o podpoře spalování, nejspíše se nejdřív setkáte s termíny spalovače a stimulanty. Stimulační spalovače tuků patří mezi ty nejúčinnější, protože působí na centrální nervový systém, mají termogenní účinek, zrychlují metabolismus a jemně zvyšují tělesnou teplotu.

Oproti tomu spalovače, které neobsahují žádné stimulanty, jsou k organismu šetrnější a využívají jako zdroj energie tuk uložený v těle. "Na trhu se dají sehnat také komplexní spalovače tuku, které kombinují výše zmíněné účinky. Dochází tak k maximálnímu efektu," vysvětluje Martin Kolář . Najdete je ve formě gelu nebo kapslí.

1) Stimulační spalovače tuků

Základem této skupiny jsou látky jako kofein, guarana nebo synefrin. "Stimulanty oceníte zejména ve chvílích, kdy máte v důsledku diety nedostatek energie na trénink. Dokážou totiž nabudit a podpořit další spalování tuků," říká Martin Kolář.

Kofein: dodává sílu, energii a vytrvalost, zároveň ale odvodňuje organismus, a proto je důležité přísně dodržovat pitný režim. Jde o nejrozšířenější stimulant na světě, který přispívá k tomu, aby si svaly braly energii z tuků.
Synefrin: pracuje na stejném principu jako kofein. Okamžitě dodává energii a zrychluje bazální metabolismus.
Zelený čaj: jde o silný antioxidant, který mimo to, že chrání organismus proti stárnutí, také napomáhá redukovat hmotnost, posiluje imunitní systém a povzbuzuje centrální nervovou soustavu.

2) Nestimulační spalovače tuků

Ideálně se hodí pro lidi, kteří jsou citlivější na některé z přidaných látek, například kofein či synefrin.

L-Karnitin: přeměňuje tuky v těle na energii a zvyšuje fyzický i psychický výkon, také podporuje srdeční a mozkovou činnost. Zároveň zabraňuje tvorbě nové tukové tkáně.
CLA (Konjugovaná kyselina linolenová): jde o látku, která je dostupná i v přírodě a napomáhá kontrolovat metabolismus tuků. Podporuje ideální poměr tuků a svalů v těle. "To laicky znamená, že při hubnutí nepřicházíme o svaly. Zároveň jde o doplněk, který je vhodný jak pro sportovce, tak i pro neaktivní jedince či rekreační sportovce," dodává Martin Kolář.
HCA: potlačuje chuť k jídlu, redukuje příjem potravy, zpomaluje proměnu sacharidů na tuk.

3) Komplexní spalovače tuků

Jde o nejúčinnější spalovače. Omezují pocit hladu a chuť na sladké, okamžitě dodávají energii, urychlují proces látkové výměny a způsobují rychlejší dosáhnutí tepové frekvence optimální pro spalování tuků. "Jejich podstatou je, že vytváří v těle stres, na který reaguje organismus tvorbou tepelné energie. K její tvorbě tělo musí využít zdroj energie, který má v těle. Takovým zdrojem je právě tuk," vysvětluje Martin Kolář. Zvýšená teplota navíc ještě podporuje zrychlení metabolismu. Nakonec také přispívají k udržení hmotnosti. Příkladem může být zázvor, malát, extrakt z vrbové kůry a podobně.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama