reklama
 

Vraťte klouby do kondice správným pohybem: Tři jednoduché cviky

Bolest a ztuhlost kloubů nám dokáže pořádně znepříjemnit život. Zbavit se potíží nebo je alespoň zmírnit můžete pravidelným cvičením, které nezabere příliš času. Cviky jsou snadné a účinné a navíc, jsou v hodné pro každého.

Foto: Thinkstock

Stává se vám, že se po ránu probudíte s bolavými a ztuhlými klouby? Nemůžete se rozhýbat po dlouhém sezení v autě či u počítače? Jednoduchá, ale účinná cvičení jsou cestou, jak své klouby opět popohnat k činnosti.

Nejspíš také cítíte, že současné počasí jako na houpačce problémy s klouby zhoršuje. Někdy dokonce hlásí změnu teplot ještě dřív, než k ní skutečně dojde. Mezi vědci neexistuje stoprocentní shoda ohledně principu, kterým dochází ke zhoršení aktuálního zdravotního stavu vlivem počasí, ale několik možností přeci jen vymysleli. 

Když jsme "pod tlakem"

Jedna z nejpravděpodobnějších teorií vidí viníka ve změně barometrického neboli atmosférického tlaku. Ten působí v každém okamžiku na předměty i osoby a rovná se hmotnosti vzduchu v atmosféře, jež nás obklopuje. Důležitý je zejména pro předpověď počasí, sledováno je jeho kolísání a rychlost této změny.

Představte si tkáně obklopující klouby jako balónky. Vysoký barometrický tlak tlačí zevně na tělo a zabraňuje "přifouknutí" tkání. Bohužel se však před zhoršením počasí tato veličina snižuje. Tkáně díky tomu snadněji nabydou a výsledkem je bolest kloubů, pociťovaná dříve, než spadne první dešťová kapka.

Zacvičte s bolestí

Pravidelné cvičení pomáhá zlepšit pohyblivost kloubů a posiluje svaly, které aparátem hýbou. Existuje celá řada vhodných aktivit pro osoby, které trpí například artrózou. Jde o plavání, jógu či pilates. Pomáhá také obyčejná chůze, jízda na kole nebo vodní aerobik.

K rozcvičení zatuhlých kloubů můžeme použít také několik účinných protahovacích cviků.

Zaměřeno na krk a ramena

Stoupněte si, narovnejte záda a ruce nechte volně podél těla. Potom pomalu otočte hlavu na jednu stranu. Chvíli takto vydržte, než se vrátíte do startovní pozice. Následně hlavou otočte na opačnou stranu. Podívejte se nahoru na strop a dolů na špičky svých bot. Jemně otáčejte hlavou po směru hodinových ručiček. Zvedněte ruce nad hlavu - nejdřív jednu, pak druhou, nakonec obě. Ohněte ruce v loktech a několikrát se dotkněte ramen. Nakonec si položte dlaně na boky a proveďte úklon vpravo i vlevo.

Kolena a pánev

Usaďte se na židli a natáhněte nohu v koleni. Chvíli ji podržte ve vzduchu a pak ji opět položte na zem. Opakujte s tou druhou. Stoupněte si a přenášejte váhu z jedné nohy na druhou, potom otočte trupem tak, jako byste se chtěli podívat za sebe. Je důležité, abyste pohyby prováděli pomalu a plynule.

Zatněte pěsti

Zatněte ruce v pěst a potom je rozevřete. Soustřeďte se na to, jak natahujete každý jednotlivý prst. Potom jeden po druhém ohněte zpět do dlaně. Natáhněte ruce před sebe a dlaně dejte tak, jako byste chtěli říct neviditelnému protivníkovi "Stůj!" Potom dlaně ohněte směrem k předloktí. Zatřepejte rukama a rotujte jimi v zápěstí. Stejně postupujte u prstů na nohou.

Během cvičení nezapomeňte pravidelně dýchat. Cviky provádějte každé ráno nebo kdykoliv během dne, když cítíte strnulosti kloubů. 

Pětileté děvče kopíruje celebrity. Zvládne Angelinu Jolie i Serenu Williams | Video: Instagram/Stefani Chaglar

Mohlo by vás zajímat

reklama
reklama
reklama