reklama

Víte, jak a o čem sní slepci?

Ve snu "vidíme" to, co už známe, ale ve fantazií přetvořené podobě. Jak ale sní ti, kdo nevidí?

Foto: Thinkstock

Sny bývají dramatické divoké, plné fantazie a nekonečných možností. Kromě překotného děje se vyznačují tím, že  jsou plné barev a našich představ - a často si z nich pamatujeme právě jen ty obrazy.

Přemýšleli jste někdy, jak sní lidé, kteří jsou slepí? Mají jejich sny vizuální podobu? Mohou se v nich objevit obrazy osob, předmětů, zvířat a rostlin? A pokud ne, jak vlastně sny slepých "vypadají"?

Vědci se přou 

Sny nevidomých se zásadně liší podle toho, jestli jsou slepí už od narození nebo raného dětství, nebo zda oslepli v průběhu života. Lidé, kteří oslepli po sedmém roce života, sní stejně jako ostatní, čím delší doba ale uplynula od ztráty zraku, tím méně nabývají sny konkrétních tvarů.

Doporučujeme: Tajemství snů: Jak ovlivnit, o čem se nám bude zdát

Snění lidí slepých od narození jsou ve vědeckých kruzích předmětem vášnivých diskuzí. Sny jsou zkoumány ve spánkových laboratořích, ale i prostřednictvím hodnocení výpovědí a zápisků nevidomých. 

Někdy nevidí ani ve snech

Vizuální představivost je pro snění nezbytná. Obecně je ale přijímána teorie, že sny lidí, kteří jsou slepí od narození nebo oslepli před sedmým rokem svého života, nemohou mít vizuální podobu.

Sny těch, kteří jsou nevidomí od narození, postrádají zrakové představy. Místo toho se ale nevidomým zdají sny plné emocí, zvuků a hmatových vjemů. V REM fázi spánku - tedy ve fázi, ve které se vidoucím osobám zdají sny, oči se rychle pohybují a jsou přítomny záškuby svalstva po celém těle - se oči slepých lidí pohybují minimálně.

Přečtěte si: Co vaše sexuální sny skutečně znamenají?

Čím déle je člověk slepý, tím jsou pohyby očí méně časté. U dětí, které osleply mezi pátým a sedmým rokem života, se předpokládá, že je to vlivem nedostatečného vývoje mozku. V úvahu je ale nutné vzít i nedostatečně rozvinuté schopnosti vyjadřování a abstrakce v tomto věku, které mohou získané údaje značně zkreslovat.

Řada lékařů se přiklání k takzvané kognitivní teorii snění. Ta zdůrazňuje, že představivost nezbytná pro snění se rozvíjí mezi čtvrtým a sedmým rokem života.

(hak)

Zdroj: www.dreamgate.com

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Co vaše sexuální sny skutečně znamenají?

Zimní dovolená v teple: Možná to není tak dobrý nápad

Kýcháte? Možná právě myslíte na sex

Jelínek: Bilesová měla být hrdinka, sportovci jsou pod tlakem, chodí i výhrůžky smrtí | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama