reklama

5 dietních programů, které pomohou řešit zdravotní problémy

Většina z nás někdy nějakou dietu držela. Jsou lidé, kteří v životě vyzkoušeli snad všechny. Jenže jak se v nich vyznat? Některé výživové programy stojí za vyzkoušení, protože kromě redukce váhy dokážou přispět k řešení různých zdravotních problémů.

Foto: iStock

Přinášíme vám pět dietních režimů nebo způsobů stravování, o kterých jste třeba ještě neslyšeli a rozhodně byste měli.

1) DASH dieta

DASH dieta byla vytvořena speciálně pro lidi s vysokým krevním tlakem, vhodná je i pro ty, kteří potíže s vysokým tlakem a srdečními onemocněními zatím nemají, ale v jejich rodině se vyskytují. Za potíže s hypertenzí totiž primárně může strava obsahující přemíru solí a tuků. Základ jídelníčku při DASH dietě tvoří celozrnné výrobky, ovoce a zelenina, potraviny bohaté na bílkoviny s nízkým obsahem tuku a cholesterolu, v menší míře potom nízkotučné mléčné výrobky, maso, ryby, luštěniny, semínka a ořechy. Výhodou této diety je, že se dá držet celoživotně bez nežádoucích účinků na organismus. Pokud ale plánujete hubnout pouze krátkodobě, třeba do plavek, najděte si jinou dietu.

2) Středomořská dieta

Lehké jídlo složené převážně z ryb. Přesně tak vypadá dieta inspirovaná zdravým životním stylem a prokázanou dlouhověkostí obyvatel zemí na břehu Středozemního moře. Jídelníček dle středomořské diety by měly tvořit hlavně čerstvé ovoce a zelenina a potraviny obsahující "zdravé tuky", jako jsou ryby, ořechy a olivový olej. V menší míře je povolena konzumace masa, mléčných výrobků a vína. Velkým benefitem středomořské diety je prevence srdečních onemocnění a rakoviny. Středomořská dieta je o celkovém životním stylu. Hodí se pro všechny, ale vzhledem k tomu, že se nemusíte držet striktně rozepsaného jídelníčku, je potřeba sledovat, kolik a čeho skutečně konzumujete, a přizpůsobit výběr potravin a jejich množství svému aktuálnímu zdravotnímu stavu.

3) Strážci váhy

Dietní program velmi populární v Americe neslibuje pouze rychlá kila dolů, ale usiluje o celkovou změnu životního stylu a myšlení. Postaven je hlavně na osobních setkáváních členů programu, vzájemné podpoře a heslu "když se nepohlídáš sám, pohlídají tě ostatní". Dieta je specifická v tom, že během ní můžete na rozdíl od ostatních diet jíst cokoli, ovšem s ohledem na propracovaný bodový systém, který zároveň těží z výhod přirozené lidské soutěživosti. Každá potravina a nápoj v systému má přidělen určitý počet bodů. Pochopitelně nejvyšší bodové ohodnocení mají nezdravé potraviny jako sladkosti či víno, nejnižší naopak zelenina nebo potraviny s vysokým obsahem bílkovin. A vy máte denně k vyčerpání jen omezený počet bodů. Pokud se chcete do programu zapojit, registrujte se na www.weightwatchers.com, v Čechách zatím pobočka není. Na stránkách najdete i spoustu receptů a tipů, které se vám pro hubnutí budou hodit.  

4) MIND dieta

MIND dieta je kombinací toho nejlepšího z DASH a středomořské diety, která má hlavně ochránit mozek a zabránit vzniku Alzheimerovy choroby. Doporučuje potraviny, které jsou vhodné právě pro správné fungování mozku jako listová zelenina, ořechy, bobulovité ovoce, fazole, celozrnné cereálie, ryby, drůbež, olivový olej a víno. Zároveň MIND dieta vylučuje potraviny z pěti skupin, které by se v jídelníčku neměly vyskytovat vůbec nebo jen okrajově: červené maso, máslo a margaríny, sýry, smažená nebo fastfoodová jídla. MIND dieta může dle zjištění snížit riziko psychických onemocnění až o 50 procent. Jedná se ale opět o dlouhodobou záležitost, životní styl, pro jednorázové hubnutí se nehodí.

5) TLC dieta

TLC dieta je doporučována speciálně lidem, kteří mají zvýšenou hladinu cholesterolu, a měli by tedy omezit hlavně živočišné tuky. Do jídelníčku TLC diety patří nízkotučné mléčné výrobky, drůbeží maso, ryby, libové hovězí, případně vepřové maso, celozrnné obilné výrobky, ovoce a zelenina. Na snižování hladiny cholesterolu příznivě působí také fazole, hrách, rajčata, mrkev, pomeranče, oves či mrkev. Vyhnout byste se měli vnitřnostem, plnotučnému mléku nebo vaječným žloutkům. TLC dieta je zdravá a zároveň účinná a univerzálně použitelná.

Potřebuju se zpovídat jako člověk, lidi na balkóně sbírám jako Pokémony, říká Třeštík | Video: DVTV
reklama
reklama
reklama