reklama

Jak působí hormony na hubnutí: Jezte a cvičte podle menstruačního kalendáře

Náš metabolismus je silně ovlivněn hormony, a tak není divu, že po celý měsíc nepracuje stejně. Kdy jede na plné obrátky a kdy je naopak pomalejší?

Foto: iStock

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak měsíční cyklus ovlivňuje váš metabolismus? Zná to většina žen. Jsou dny, kdy pociťujeme obrovskou chuť k jídlu, zejména pokud jde o sladkosti. A pak je zase období, kdy nám klidně stačí salát. Víte, jak využít hormonální výkyvy ve svůj prospěch? 

Metabolismus a menstruační cyklus jsou silně ovlivněny hormony, jejichž hodnoty se v rámci měsíce v našem těle mění. Stoupá a klesá hormon progesteron a estrogen. Těsně před, během a po menstruaci v těle probíhá hormonálních změn nejvíce. Moc se ale nemluví o tom, jak tyto změny působí na náš bazální metabolismus, aneb naše spalování, když jsme naprosto v klidu. 

Před menstruací spalujete více kalorií

Studie dokazují, že dva týdny předtím, než menstruaci dostaneme, až po dobu těsně před, funguje náš metabolismus na plné obrátky. To vysvětluje, proč máte neustále hlad a toužíte po sladkém. Vaše tělo a metabolismus si to zkrátka žádají, protože spalují více kalorií.

Návrat k normálu

Metabolismus se zpomalí a vrací se zpátky do normálu, když menstruace začne. Nejspíš jste zaznamenaly, že během menstruace a těsně po ní nemáte moc na nic chuť a hlad. Není to proto, že jste před menstruací spořádaly všechno, na co jste přišly, váš metabolismus se zkrátka jen lehce zpomalil.

Uberte plyn

Během luteální fáze, jak se období před menstruací říká, spalujete o deset až dvacet procent více než normálně. Což znamená, že k normálnímu fungování potřebujete více kalorií. I proto není přehnané cvičení v této fázi skvělý nápad. Ba co hůř, vaše tělo může naopak tuky začít ukládat. Protože holt spalujete až moc. Ubrat trochu plyn tak vůbec neuškodí. Během této fáze se zaměřte spíše na jemnější pohyb, jako je chůze nebo jóga, a posilování nebo běh si nechejte na dobu těsně poté, co vám skončí cyklus.

Zdraví především

Mějte na paměti, že i přesto, že váš metabolismus pracuje efektivněji, není to zelená karta k tomu, sníst všechno, na co přijdete. Například rafinovaný cukr může vaše PMS příznaky ještě zhoršit, takže se mu zkuste co nejvíce vyhnout a dopřejte si více opravdového jídla, jako je zelenina, ovoce, kvalitní tuky a bílkoviny. Hodně pijte, a pokud se sladkému neubráníte, sáhněte raději po tmavé čokoládě.

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama