reklama

Vědci už ví, jak zabránit šíření metastáz rakoviny

Rakovinové metastázy mají obvykle dvě nepříjemné vlastnosti - bývají agresivnější (rychleji rostou) a jsou hůře léčitelné . Lékaři objevili, jak jim zabránit v růstu.

Foto: Profimedia.cz

JAK - CO TO JE?

Jedná se o bílkovinu schopnou připojit na sebe, nebo jinou bílkovinu atom fosforu - tzv. kináza. JAK po zachycení příslušného signálu fosforyluje nejprve sama sebe, což "přiláká" další bílkovinu pojmenovanou STAT a následně připojí fosfor i na ni.

Takto "upravený" STAT potom zamíří do jádra buňky, kde reguluje různé cílové geny.

JAK je zkratkou pro "Janusovu kinázu". Původně však prý označovala "Just Another Kinase" (jen další kináza), protože byla v jednom experimentu objevena jako jedna z mnoha takto fungujících bílkovin.

Metastázy, tedy šíření nemocných buněk z nádoru do celého těla, mohou podle odhadů až za 90 procent všech úmrtí spojených s rakovinou.

Vědci nyní zjistili, v čem tkví nebezpečí těchto buněk. A doufají, že tak zároveň našli cestu, jak jejich šíření po těle omezit nebo mu zabránit úplně.

Objev kromě toho také ukazuje, že ani zdravé buňky nejsou úplně bez viny.

Smrtící metastáze

Nová ložiska nádorů na dalších místech těla (často to bývají například plíce, játra nebo kosti) mají obvykle dvě nepříjemné vlastnosti - bývají agresivnější (rychleji rostou) a jsou hůře léčitelné.

Vznik i samotný rozvoj rakovin bývá často spojen se zánětlivými procesy a drahami - ta, jejíž součástí je enzym zvaný JAK, se nyní ukázala jako důležitá pro šíření rakoviny do celého těla.

Pomoc zdravých buněk

Spuštění této dráhy vyvolá, mimo jiné, stahy "buněčné kostry". Princip těchto stahů je podobný těm, které probíhají ve svalu - účastní se ho aktin, jedna z bílkovin tvořících "buněčnou kostru",  a "hybatel" - molekulární motor myosin.

Po spuštění této dráhy v buňkách zvaných stromální fibroblasty dochází k přestavbě prostorů mezi buňkami tak, že se vytvoří volná "cesta", po které mohou rakovinné buňky volně migrovat. V tomto případě se vědci zaměřili na buňky spinocelulárního karcinomu (SCC), nádoru odvozeného od buněk pokožky.

Zabránit šíření rakoviny? JAK?

Úplně stejný děj, který je nutný pro "otevření cesty" je rovněž nezbytný i pro samotné cestování těchto buněk.

Výsledky ukazují na potenciální možnost zabránit metastázování rakovinných buněk pomocí látek, které by dráhu JAK blokovaly.

Tyto látky jako možná terapeutika,  bránící růstu nádorů, jsou již ve vývoji. Nyní se ukazuje, že kromě toho by tedy měly být schopné zabránit i rozšíření rakoviny po těle pacienta.

Zastávka na cestě

Doktor Lesley Walker z Cancer Research UK říká: "Velkou výzvou k úspěšné léčbě rakoviny je zastavení jejího šíření do celého těla a držení rakoviny, která se již stačila rozšířit, na uzdě. Většina úmrtí na rakovinu jsou následkem úniku těchto buněk do různých částí organismu a tvorby druhotných nádorů."

"Objasnění toho, jak se rakovinné buňky dokáží pohybovat skrze tkáně, jak se protlačí z místa původního nádoru a rozšiřují na nová místa, umožňuje vědcům lépe pochopit, jak zastavit šíření rakoviny - doslova po cestě," dodává také doktor Walker.

Výsledky vědeckého týmu z londýnského Institute of Cancer Research byly publikovány v časopise Cancer Cell.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama