reklama

Večeře s tymiánem: Pro vegetariány i masoužrouty

Jeden recept pro vegetariánskou i klasickou kuchyni: Vyzkoušejte a rozhodněte se!

Foto: Isifa / Thinkstock

Být vegetariánem? Proč ne, jenže ta "nuda na talíři", říkáte si možná. Jenže to je právě omyl!

Mnoho lidí si nedovede představit chutnou a zajímavou bezmasou kuchyni. Ale vegetariánská strava může i bez masa hrát chutěmi i barvami. Vegetariáni totiž znají spoustu druhů zeleniny, a navíc umí zpracovat perfektně luštěniny. Bezmasá kuchyně také často využívá variace bylinek a koření mnohem víc než typické masové recepty. 

Když chybí vitamíny a energie, bylinky pomůžou

"Čerstvé bylinky jídlo nejen ochutí, ale dodají stravě řadu vitaminů a zdraví prospěšných silic," připomínáuvádí bylinkářka Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje.

"Máta například zlepšuje trávení, tymián je skvělý antioxidant a zlepšuje kvalitu pokožky. Vynikající je také medvědí česnek, který působí antibakteriálně a protiplísňově a také snižuje krevní tlak. Lepší trávení potravy umožní bylinky ostropestřec a rozmarýn," vypráví dál.

Doporučujeme: Vegetariánská kuchyně nemusí být nudná

Další častou výtkou k vegetariánské stravě je, že v ní chybí některé látky důležité pro správný chod lidského organismu. Jedná se především o vitamín B12, omega-6 a omega-3 mastné kyseliny, které jsou důležité pro zdraví nervové a cévní soustavy i správnou funkci imunity. Tyto životně důležité látky však lze jednoduše v bezmasé stravě nahradit právě bylinkami či semínky.

Mražení bylinkám prospívá

"Jako zdroj vitamínu B12 je možné použít anděliku čínskou, obilné klíčky či některé mořské řasy. Omega mastné kyseliny vegetariáni jednoduše doplní konzumací lněného či konopného oleje. Energii poskytne například schizandra, která odstraňuje pocit únavy. Vhodné je užívat také rakytník, který navíc působí proti stresu a pomáhá detoxikovat organismus a zároveň je to vitamínová bomba, " radí Jarmila Podhorná Podhorná, která se zabývá pěstováním čerstvých bylinek a výrobou bylinných tinktur.

Náš tip: Nejíte maso? Na co dát pozor, abyste netloustli

Při přípravě jídla je nejlepší použít čerstvě utrženou bylinku, která má silné aroma. Pokud je nemáme, druhým nejlepším způsobem využití jsou mražené. Jak je to možné? Odbornice na přírodní léčbu vysvětluje: "Některým bylinkám mražení  prospěje, protože mrazem dojde k zesílení aromatizujících silic. Mezi takové rostliny patří například kopr, šalvěj, bazalka či tymián."

Poznat pro a proti vegetariánské stravy i roli bylinek v kuchyni můžete sami. Stačí vyzkoušet následující recept v obou variantách a vybrat si tu, která vám nejvíc chutná. Recept na tymiánovou večeři potěší nejen vegetariány. Pokud totiž nahradíte sojové maso kuřecím, bude chutnat i vyznavačům klasické kuchyně.

Tymiánová večeře se sladkou tečkou

Nejdříve posekejte čerstvý tymián. Ten naložte do cca 50 ml oleje a směs nechte odležet v ledničce pár hodin nebo klidně i přes noc. Následně si vegetariáni připraví uvařené a ochucené sojové maso. Milovníci masa omyjí, osuší a naklepou kuřecí prsa, která osolí a dochutí bílým pepřem. Na pánvi pak rozehřejte předem připravený tymiánový olej a maso na něm opečte. Oběd podávejte s vařeným bramborem a výpekem z pánve.

Nakonec si můžete pochutnat na osvěžujícím koktejlu s mátou. Jeho příprava je jednoduchá. Stačí oloupat banány, přidat pár jahod a rozmixovat je spolu s lístky máty na hladký nápoj. Koktejl lze zjemnit přidáním smetany, případně dosladit cukrem. Máta koktejlu dodá osvěžující příchuť, a navíc vám pomůže při trávení.

Vegetariánství se hodí pro všechny

Bylinky lze samozřejmě použít i v sušené formě, jsou však méně aromatické, a proto je třeba jich při vaření použít větší množství. Pokud jsou do vegetariánské stravy doplňovány potřebné látky z jiných zdrojů, může být tento způsob obživy zařazen na jídelníček nás všech.

Proto vegetariánství prohlašují za prospěšné i Světová zdravotnická organizace (WHO) či Americká dietologická asociace (ADA).

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Vegetariánství u dětí: Může poškodit zdraví!

Chcete otěhotnět? Jezte "potraviny plodnosti"!

Dosáhněte svého i beze slov: Řeč těla

Girstlová: Mnoho rodičů udělalo z dětí manažery čehokoliv. Umět řemeslo je hodnota | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama