reklama

Vaše pravidelná dávka kofeinu: Napijte se!

První absťák přichází po ránu. Druhý v odpoledních hodinách. Každý (téměř) máme své rituály, kdy si vychutnáváme kávu, oblíbený životabudič i přítele pro chvíle pohody.

Foto: Thinkstock

První absťák přichází po ránu. Druhý v odpoledních hodinách. Každý (téměř) máme své rituály, kdy si vychutnáváme kávu, oblíbený životabudič i přítele pro chvíle pohody. Kofein si však můžete dopřát i v jiné podobě!

Nápoje s kofeinem nám zaručí lepší pozornost, vyšší intelektuální výkon, delší výdrž a zvýšený výkon v řadě tělesných činností, vyšší reakční rychlost a také vizuální a sluchová bdělost. Zapomenout nesmíme ani na další benefit v podobě zlepšené nálady!

Čeho se bojíte?

Kofein se vyskytuje v různých potravinách, například v čajových lístcích a kávových bobech, ale také v kakaových bobech (z nichž se vyrábí čokoláda), a využívá se již po staletí. Kofein lze vyrobit i uměle.

Patří mezi naprosto bezpečné a také nejdůkladněji zkoumané potravinové složky na světě. O jeho účincích v lidském těle však přesto koluje řada omylů.

Přiměřená konzumace kofeinu u dospělých osob - tj. přibližně stejné množství, jaké je obsaženo ve dvou až třech šálcích kávy nebo pěti až šesti plechovkách kolových perlivých nápojů - není spojena s žádnými negativními účinky na zdraví.

Navíc oblíbené perlivé nápoje obsahují podstatně méně kofeinu, než kolik jej obsahuje odpovídající množství překapávané kávy. 

Dejte si

V České republice je limit kofeinu v nekalorických nápojích stanoven na 150 mg/l a 320 mg/l u energetických nápojů.

Například Evropská unie, Kanadské ministerstvo zahraničí a další zdravotnické a regulační orgány po celém světě rovněž uznávají kofein za bezpečnou a vhodnou přísadu do nealkoholických nápojů.

Kanadské ministerstvo zahraničí uvádí, že příjem kofeinu v množství 400 mg za den se nespojuje s žádnými negativními účinky u dospělých osob, s výjimkou dospělých žen, které jsou právě těhotné nebo kojí.

V uplynulých patnácti letech řada vědeckých institucí a organizací pacientů zkoumala, zda kofein v perlivých nápojích nemá vliv na zdraví kostí, a dospěla k závěru, že na zdravé jedince kofein v těchto nápojích žádný negativní účinek nemá, pokud mají tyto osoby dostatečný příjem vápníku.

Hlavně, že pijete!

Možná jste i vy slyšeli, že nápoje obsahující kofein se do pitného režimu nepočítají. Podle lékařky a výživové specialistky na Univerzitě z Nebrasky Ann Grandjean mohou být zdrojem vody pro pitný režim i nápoje obsahující cukr nebo kofein. Stejné stanovisko zastává čím dál víc i českých lékařů, protože je vždy lepší pít aspoň "něco" než nic.

Léta slýcháme, že kofein dehydratuje. Nejnovější lékařské studie však potvrzují, že kofeinové nápoje naopak přispívají k hydrataci.

Jestliže si každý den dopřáváte několik šálků kávy, čaje nebo nealkoholických nápojů s kofeinem, pak vás jistě potěší nedávné zjištění amerického Institutu medicíny (IOM). Tato vážená vědecká instituce totiž dospěla k závěru, že nápoje s obsahem kofeinu mohou přispívat k pokrytí každodenní potřeby vody.

Vědecké důkazy

Ann Grandjean vysvětluje, jak věda zpochybnila a vyvrátila dlouholetou domněnku, že kofeinové nápoje dehydrují:

„Každých deset let IOM ustanovuje panel odborníků, kteří aktualizují tzv. referenční výživové příjmy. To jsou v zásadě oficiální výživové směrnice pro obyvatelstvo Spojených států. Odborný panel pro zprávu DRI o vodě a minerálech v roce 2004 pečlivě přezkoumal stávající vědeckou literaturu týkající se kofeinu a hydratace, včetně řady novějších studií publikovaných v uplynulých deseti letech. Byly zjištěny dostatečné vědecké důkazy svědčící o tom, že nápoje obsahující kofein u zdravých jednotlivců nezvyšují 24hodinový objem moči ve srovnání s jinými nápoji a že kofeinové nápoje přispívají k celkovému dennímu příjmu vody do těla v množství podobnému u nápojů bez kofeinu. Řečeno jinak, rozšířená domněnka, že nápoje obsahující kofein nepřispívají k hydrataci, je mylná."


--------------------------------------------------------------------------------

Jak se pozná dobrá káva?

Bezdětná: Neplodnost je tabu, těžko hledáte pochopení. Měla jsem deprese i bolesti | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama