reklama

Válejte se a nedělejte nic. Zasloužíte si to!

Vaše tělo i hlava si po tom maratónu rozhodně zaslouží klid. Válejte se a nedělejte nic úplně bez výčitek. Doporučeno vědci.

Foto: Thinkstock

Co budete dělat o Vánocích? Správná odpověď by měla znít, že nic. A úplně bez výčitek svědomí. Určitě vám to prospěje, tvrdí odborníci všeho druhu. A konec konců si to zasloužíte.

Poslední týdny roku prožíváme ve zběsilém životním tempu, ale předchozí měsíce o moc lepší nebyly. Přitom je vědecky potvrzené, že neustálá činnost, většinou ve stresu, spotřebovává v těle vitamíny, oslabuje imunitu, zrychluje srdeční tep a zvyšuje krevní tlak. Spěcháme tedy doslova do hrobu.  

Zůstaňte klidně v posteli

Vědci z americké Virginské univerzity nedávno zjistili, že když neděláme nic, začne fungovat a pracovat mnoho oblastí mozku podporujících složité způsoby myšlení. Lenost tříbí fantazii a je to konec konců právě ona, kdo udržuje mozek v neustálé činnosti. Neurologové tvrdí, že nedělat nic, jen myslet, může být nesmírně cenné.

Doporučujeme: Civilizační choroby nás ničí: Které nejvíc a proč?

Nejde o lenost, ale  spíš o známku kvality, o vnitřní zklidnění, poctivost a soustředění., píše třeba ve ve své celosvětově populární knize Chvála pomalosti Kanaďan Carl Honoré. Většina geniálních nápadů nevznikla jako vedlejší produkt hektického pracovního tempa, ale z tvůrčího nicnedělání. Isaac Newton přišel na gravitační teorii  náhodou, Graham Bell vymyslel telefon na dovolené, Oscar Wilde, Robert Louis Stevenson a Nietzsche přiznali, že svá nejlepší díla napsali v posteli.

Nechte mozek na pokoji 

Pro naše předky byl vánoční čas příležitostí k zastavení, nejen k odpočinku od běžné dřiny. Zkuste se taky zamyslet - kdy naposledy jste měli čas jen na sebe,  na své blízké? Co třeba dovolená? Přiznat se, že jste ji strávili lenošením, se rovná společenské sebevraždě. Doba žádá stovky kilometrů na kole, tisíce v autě, desítky prohlédnutých památek, cestování, náročné přesuny, adrenalinové sporty. Klid jakoby nebyl už vůbec nikdy.

Ve skutečnosti bychom však měli aspoň část svátků strávit tím, že nebudeme dělat nic - ne samozřejmě úplně doslova. Kdy jindy by v dnešní době mohl člověk najít prostor, aby se věnoval sám sobě, svým myšlenkám, pocitům a názorům?  Jen v klidu, bez úkolů a bez rozptylování, i když třeba zábavného, můžeme nechat mozek odpočinout a nechat ho "něco vymyslet" samostatně.

Přečtěte si: Stačí jedna noc: Málo spánku je horší než alkohol!

Psychologické studie potvrzují, že na spousty problémů, které nás sužují a trápí, se odpovědi najdou samy, pokud necháme v klidu pracovat podvědomí. Problém je však v tom, že v dnešní době už často neumíme být jen tak "sami se sebou", vnímat okolí . Našemu nutkání "něco dělat" - alespoň zkontrolovat telefon, je zkrátka těžké odolat.

Jak zastavit čas?

Při jedné studii se totiž zjistilo, že mnoho účastníků testu si radši samo uštědřilo ránu elektrickým proudem, než aby nedělali nic. V tomto případě tu ale byl velký rozdíl mezi pohlavími. Celkem 67 % mužů dalo přednost elektrickému šoku před nicneděláním, zatímco z žen to udělalo jen 25 %.

V mnoha západních zemích fungují pobočky Spolku pro zpomalení času. Jeho šéf Erwin Heller se rozhodl bojovat proti  zběsilému běhu světa. Vadí mu, jak se k sobě lidé v důsledku toho většího tlaku chovají.

"Pozoruji, že se snižuje schopnost vcítit se do druhých, oslabuje se schopnost domýšlet potřeby jiných. Lidé jsou sami často pod tlakem, v tísni, a tak domýšlí jen své potřeby. Běží rychle životem, jako takovým tunelem, a jejich pohled je pořád upřený před sebe - na tu svoji cestu. Mizí potřeba společné domluvy, více společenského uvažování. Mezilidské vztahy jsou v této situaci stále častěji používané tak, jako kdyby to byly nějaké obchodní vztahy," uvedl v rozhovoru pro časopis Respekt.

Klid dělá dobře tělu

"V současném hektickém světě spíš šlapeme na plyn než na brzdu a naše dýchání je rychlé a mělké. Naše plíce se neokysličují do hloubky a k ostatním orgánům se tak nedostane dostatečné množství kyslíku," tvrdí doktor Mehmet Oz, ředitel kardiovaskulárního institutu Kolumbijské univerzity.Připomíná proto, že klidné a důkladné dýchání odstraňuje stres, zpomaluje srdeční tep a reguluje krevní tlak. Zároveň se díky němu uvolňují z těla toxiny."

Klid a zpomalení má ještě další světlou stránku: může vám pomoci zhubnout. Lidé, kteří jedli pomalu, spotřebovali o 70 kalorií na porci méně, než ti, kdo spěchali. Znásobte si je třemi jídly denně a je jasné, že při pomalém jídle půjdou kila dolů.  Možná i u přeplněného svátečního stolu.    

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Může být lenost nemocí? Prozradí vás city!

V ČR vymřelo celé okresní město. Může za to kouř

Zhubněte úklidem: Kolik kalorií spálíte při mytí oken?

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama