reklama

V mrazech hrozí mrtvice i mladým. Rychlost rozhoduje

Poznáte mrtvici? Nedejte se mýlit, že jde o mladého člověka. Při nízkých teplotách hrozí stále častěji.

Foto: Thinkstock

Všimli jste si,. jak často v posledních dnech jezdí houkající sanitky? Mrtvici či infarkt si spojujeme spíš s letními vedry, ale stejně rizikové mohou být i mrazy. 

Nedávná finská studie prokázala, že ve srovnání s létem se v zimě zvýší výskyt mozkových mrtvic u mužů o 13 % a u žen o 14 %. Studie z Izraele zase prokázala, že záleží především na velikosti rozdílů teplot.

Čas je mozek

Vedle nich lidi ohrožuje neinformovanost. Pokud nemocného příznaky mrtvice (iktus) rovnou neparalyzují, obvykle se z potíží jde "vyspat". Po probuzení už má mozek často tak poškozený, že s tím lékaři mnoho nezmůžou. Při každém podezření je proto nejlepší bez váhání vytočit 155.

Doporučujeme: 5 varovných příznaků mrtvice. Poznáte je?

Jen tak lze účinně využít systém péče o pacienty s cévní mozkovou příhodou, který je v ČR na vynikající úrovni. Tvoří ho tři stupně - Centra vysoce specializované cerebrovaskulární péče, Centra vysoce specializované péče o pacienty s iktem a ostatní lůžková zařízení akutní péče. Pacienti převeze rychlá záchranná služba do nejbližšího centra, jejichž rozmístění je rovnoměrné po celé republice. Důležité je však dostat se tam co nejdříve, maximálně za šest hodin.

Hlavně jde o rychlost přivolání pomoci. Proto vznikla kampaň s názvem Čas je mozek, která má pomoci seznámit veřejnost s  typickými projevy mozkové mrtvice a jejich včasným rozpoznáním. Více informací na www.casjemozek.cz

Jak se dnes mrtvice léčí?

Dřív se sraženina pomalu rozpouštěla (trombolýza), dnes už lékaři čím dál častěji využívají chirurgickou cestu (trombektomie). Zatímco prvotní diagnózu, případně trombolýzu provádí neurolog, trombektomie se ujímá intervenční radiolog. "Při trombektomii odstraňujeme pomocí malého aparátu tromb z tepny a tím obnovíme zásobení mozku krví. Jedná se o velmi precizní zákrok, který probíhá za neustálé monitorace pomocí nejmodernějších zobrazovacích metod," vysvětluje prof. MUDr. Miloslav Roček, CSc..

Výhodou pro pacienta je i fakt, že zákrok je miniinvazivní a probíhá pouze při lokální anestezii. Pacientův organizmus je tak méně zatěžován a díky možnosti neustálé komunikace s lékařem může pacient ihned pociťovat odeznívání příznaků již během zákroku.  

Hrozí i mladým ženám

Nemocným po cévní mozkové příhodě pomáhá od roku 2007 společnost Ictus a snaží se je vrátit do plnohodnotného života. "Orientace na výkon, rychlé životní tempo, permanentní stres a nevhodná životospráva, to jsou faktory, proč je nemocných stále tolik a hlavně, proč se snižuje jejich věk. Poslední dobou se na nás s prosbou o pomoc obrací stále více mladých žen, což je velmi znepokojující," připomíná předseda společnosti Jan Dohnálek. odborníci v této souvislosti poukazují na vliv hormonální antikoncepce.

Přečtěte si: Leidenská mutace je nebezpečná hlavně při antikoncepci

Buší vám srdce?

"Mrtvici se dá přitom účinně předcházet. Základem je dodržování zásad zdravého životního stylu. Mezi ně patří pravidelný pohyb, vyhýbání se smaženým a tučným jídlům, omezení alkoholu a úplné vysazení cigaret. Pravidelně si měřte krevní tlak a pokud je opakovaně zvýšený, konzultujte svůj stav s obvodním lékařem," radí lékař a odborný konzultant LR Health and Beauty Pavel Hanzelka. Velkým rizikem totiž může být fibrilace síní, která často provází zvýšený tlak, ale musí ji zjistit specialista. Vnímat ji můžeme jako bušení srdce, nepravidelný tep nebo slabost, ale často je úplně bez příznaků.  

"Hodné tuky" nás chrání

Jedním z rizikových faktorů nemoci je obezita. Měli  bychom proto výrazně omezit nezdravé tuky a cukry, šetřit se solí, do jídelníčku zařadit více ovoce, zeleniny, celozrnných potravin nebo luštěnin. "Řada tuků je ale pro tělo velmi prospěšná. Například lněný olej nebo lněné semínko. Musí být ale drcené, aby se z něj tuky uvolnily. V rostlinných zdrojích je dobré vyhledávat alfa-linoleové mastné kyseliny. Pro ty, kteří nepřijímají zdravé kyseliny z živočišných zdrojů, je také výrazně vhodnější řepkový olej než olivový, má totiž vhodnější poměr mastných kyselin," upozorňuje výživová poradkyně Monika Tělupilová.

Přečtěte si: Horší než palmový: Které tuky škodí?

Schopnost snížit riziko krevních sraženin či hladinu cholesterolu mají zejména omega-3 mastné kyseliny, které si tělo nedokáže vyrobit samo.Nejlepším zdrojem prospěšných, nenasycených mastných kyselin jsou podle odbornice tučné mořské ryby.

Jedenáctiletý výzkum amerických vědců prokázal, že konzumace ryb jednou týdně sníží riziko cévních chorob o 52 %. "Nejvíce těchto zdravých kyselin obsahuje maso lososa, tuňáka, pstruha, makrely nebo sardinek. Například losos má skoro dva gramy kyselin na sto gramů upraveného masa.," potvrzuje také Marek Sedlák z rybích restaurací Nordsee. Kromě snížení vysokého tlaku dokáží zdravé mastné kyseliny také snížit riziko vzniku cukrovky druhého typu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Sharon Stone: Mrtvice po cvičení

Citlivé zuby? Vždycky jde o skrytý problém

Nemůžete zhubnout? Viníkem mohou být geny

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama