reklama

V létě si dávejte pozor na nebezpečí dehydratace!

Horké dny dokážou pořádně potrápit. Nezpomeňte dodržovat pitný režim, aby vaše tělo nebylo dehydratované!

Foto: Reuters

Vysoké teploty v létě, suchý vzduch a opalování na sluníčku si mohou vybrat svou daň. Při špatném pitném režimu je naše tělo dehydratované a my přicházíme o vodu a tím pádem o potřebnou energii.

Při správném pitném režimu bychom měli vypít alespoň 2,5 litru vody. V létě bychom měli našemu organismu přidat vody o trochu víc. Je třeba jíst šťavnaté ovoce a při opalování myslet na pravidelný pitný režim, který je na dovolené často opomíjený.

Co si představit pod pojmem dehydratace?

Při nedostatku tekutin tělu hrozí narušení vnitřní rovnováhy organismu. Množství vody v těle se sníží. U každého člověka by měla voda tvořit 60 procent tělesné hmotnosti. Záleží na věku i pohlaví. Zvýšený příjem vody bychom měli zavést i v případě onemocnění průjmem a zvracení, kdy naše tělo hodně vydává. Nebezpečí dehydratace je obrovské. V nejhorším případě končí dokonce smrtí.

Při dehydrataci nejde dodávat vodu najednou. Příliš tekutin může vyvolat zažívací problémy. V létě se nesnažte vodu hltat, ale pijte po trochách a velmi často. Pokud se na dovolené stane, že vás zasáhnou střevní potíže, obyčejné dodávání vody nestačí. Přejděte na silné vývary a ovocné džusy, které dostatečně posílí organismus a imunitní systém.

Jak poznám, že je moje tělo dehydratované?

Při tomto problému máme suché sliznice. Tváře se lepí na zuby. Pokud vyplázneme jazyk, je tento stav docela dobře poznat. Po celém těle máme suchou kůži a v ústech nepřekonatelný pocit žízně. Celý organismus pociťuje nevolnost a svaly jsou ve velkém oslabení. U některých případů se objevila při dehydrataci i zvýšená teplota. V nejhorším případě, kdy tělo tento stav nezvládá, upadá člověk do bezvědomí.

Rozeznáváme tři typy dehydratace, hypertonickou, isotonickou a hypotonickou. Při hypertonické je příčinou malý přísun tekutin. Často jde o extrémně vysoké teploty a velký energetický výdej. Hypertonickou dehydratací trpí lidé při horečkách, průjmech a cukrovce. U Isotonické dehydratace jde o ztrátu tekutin z trávicího ústrojí. Problém nastává při průjmech a zvracení. Projevuje se únavou, apatií a zvýšenou srdeční aktivitou.

Poslední ze tří dehydratací, Hypotonická je příčinou ztráty soli z těla. Objevuje se při ledvinovém onemocnění  nebo při práci v horku a sportovních výkonech. Klesne vám tlak, poleje vás studený pot a tělo upadá do šoku.

Vhodná prevence je základ

Nechoďte na přímé slunce a v horkých dnech omezte tělesnou zátěž. Nenechávejte své děti nebo domácí mazlíčky na slunci nebo zavřené v autě. Zkuste pít mnohem víz neslazených a nealkoholických nápojů. Vyvarujte se kofeinu a perlivým vodám. Občas si dopřejte vody minerální.

Pokud už je pobyt na slunci nutný, použijte krémy na opalování s vysokým UV filtrem, sluneční brýle a pokrývku hlavy. V případě, že je ve vaší blízkosti klimatizace, nastavte ji tak, aby rozdíl teplot uvnitř a venku, nebyl více než pět stupňů. Tekutiny dodávejte pravidelně a v malých dávkách.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama