reklama
 

V ČR je kolem miliónu impotentních mužů

Česko má problém. Jmenuje se impotence, což není neplodnost, ale neschopnost dosáhnout a/nebo udržet erekci. Podle průzkumů muži nad 40 let s s ní potýkají z 52 % procent a nad 70 let už dokonce ve 67 % případů. To by mohlo představovat až milión českých mužů.

Foto: Profimedia.cz

Česko má problém. Jmenuje se impotence, což není neplodnost, ale neschopnost dosáhnout a/nebo udržet erekci. Podle průzkumů muži nad 40 let s s ní potýkají z 52 % procent a nad 70 let už dokonce ve 67 %  případů. To by mohlo představovat až milión českých mužů.

"Už nemůže," říká se o starších pánech z důrazem na to  "už".  Jenže problém postihuje nejen zmíněné čtyřicátníky, ale i muže po třicítce. Tam asi věk omluvenkou nebude. Popravdě řečeno, věk není příčinou nikdy.

Problémů s erekci je stále víc

Důvodem totiž nejsou roky, ale stav cév - a ty může mít zdravý sedmdesátník v naprostém  pořádku, zatímco třicátník ne. V ohrožení jsou hlavně mladí kuřáci. K příčinám naopak kromě kouření patří také nadváha, alkohol, nezdravá životospráva a nedostatek pohybu.

K čemu je vlastně erekce se dočtete ZDE >>

"Při sledování opakovaných výzkumů sexuálního chování obyvatelstva, které provádíme každých pět let, jsme ve vývoji sexuálních dysfunkcí u nás zaznamenali změnu. Zatímco dříve nejvíce mužů uvádělo jako hlavní problém předčasnou ejakulaci, v posledním výzkumu jich nejvíce uvedlo jako nejčastější dysfunkci právě erektilní selhávání. Nemyslím si, že by v populaci rostl počet erektilně dysfunkčních mužů, spíše v tom vidím důsledek osvěty," uvedl prof. PhDr. Petr Weiss, Ph. D., klinický psycholog, psychoterapeut a sexuolog v rozhovoru pro ZdN. 

O erekci rozhoduje stav cév

Problémy v posteli jsou lakmusovým papírkem, který předem signalizuje budoucí závažné zdravotní potíže. Erektilní dysfunkce tak bývá často prvním indikátorem závažného onemocnění, jako je vysoký tlak, vysoká hladina tuků v krvi, diabetes a další.

Podle zjištěných čísel tak má více než polovina českých mužů po 40. roce věku dvojnásobné riziko infarktu a toto riziko se zvyšuje s věkem.

O prevenci infarktu se dočtete ZDE >>

Cukrovka, krevní tlak či cholesterol totiž způsobující ucpávání cév, tudíž špatné prokrvení. Nedokrvováním v nejmenších kaplárách, které u zdravého muže umožňují erekci,  tak způsobí první problémy se srdcem a oběhovým systémem dřív, než jinde! Do tří let se dočkáte - tuto dobu prokázaly vědecké studie. Výzkum odhalil, že problémy s erekcí předcházely a "oznamovaly" u 67% mužů, kteří pak trpěli některou z kardiovaskulárních chorob.

Jak to máte se sexem?

U zdravých mužů dojde zhruba třikrát až pětkrát za jednu noc k erekci, která trvá přibližně půl hodiny. Vzniká spontánně a zřetelná bývá zejména ráno po probuzení. Pokud ne, je to důvod nechat se vyšetřit.

Přestože by měl tento problém měl být pro postižené muže varováním, k doktorovi obvykle nejdou. Většina mužů sice chodí k různým jiným lékařům, ale ti si nezvykli ptát se na sexuální život, ačkoliv jde o důležitý barometr celkového zdraví. Proto je nutné připomenout se jim sám.

Zvýšené riziko infarktu

Obrátit se lze na urologa nebo sexuologa - bez doporučení, ale pokud máte důvěru k praktickému lékaři, tak i tam. Nebezpečí oběhových a srdečních onemocnění není jediné, které mužům s erektilní dysfunkcí hrozí. Stres a jeho vliv na psychiku vytváří začarovaný kruh, protože neúspěch v sexu obvykle člověka poznamená ztrátou sebedůvěry a vede ke konfliktům či depresím.

Skryté onemocnění cév a srdce je také důvodem, proč potíže s erekcí nemůže vyřešit modrá pilulka nebo jí podobné preparáty. Přehlížení skutečných příčin může naopak významně ublížit, protože dál zvyšuje  riziko infarktu či mrtvice.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Erekce? 800 tisíc Čechů ji nezná

Nejlepší sex? Čeká vás po padesátce!

Horoskop na celý rok 2013: Máte se těšit, nebo bát?


Krásná a chlupatá. Brenna byla posedlá odstraňováním chloupků, dnes se jimi chlubí | Video: Instagram/Brenna Pennly
reklama
reklama
reklama