reklama

Zajímá vás psychosomatika? Poznejte její nejdůležitější zákony

Máte pocit, že váš život neběží právě ideálně? Toužíte po lásce, úspěchu, klidu… Někdy je řešení na dosah, jen o tom ani nevíme.

Foto: iStock

S Danou Burandovou, poradkyní v oblasti psychosomatiky, jsem dělala před několika měsíci rozhovor, který vás zaujal tak moc, že jsem se rozhodla si s ní popovídat ještě jednou.

Naše povídání se tentokrát točilo nejen kolem psychosomatiky, ale také kolem přírodních zákonů, které je dobré znát, pokud chceme, aby se náš život ubíral jiným a lepším směrem.

Advent je čas, kdy by měl člověk trochu zpomalit, dát si prostor pro přemýšlení… Co znamená tohle období pro vás ?

Již několik let pro mě znamená snahu o zklidnění, odpočinek a bilancování končícího roku. Pokud se na adventní čas podívám očima lidské duše, je to čas velmi protichůdných emočních stavů. Jedni ho vnímají jako krásné a radostné setkávání s rodinou, rozdávání dárků, plné mísy dobrot. Druzí z tohoto období mají strach, cítí smutek, pocit osamění a deprese. 

Když jsme domlouvaly tento rozhovor, říkala jste, že pokud člověk zná přírodní zákony, může dojít k vnitřnímu klidu a úspěchu. Co tedy ty přírodní zákony jsou?

Jednoduše řečeno je to přírodní systém, který funguje podle přesně daných pravidel. Přírodní zákony se nedají obcházet. Označují popis pravidelnosti v přírodních procesech s univerzální platností. Jedná se například o zákon přitažlivosti, zákon akce a reakce, zákon času, zákon vděčnosti, zákon nejmenšího úsilí, a jiné.

Můžete některé zákony přiblížit na příkladech?

Tak například zákon přitažlivosti – v celém vesmíru se přitahují věci a situace, které mají stejnou energii, stejné vibrace a jsou si podobné. Tedy "Jak myslíme a mluvíme, tak i jednáme. A podle toho se nám dějí věci v životě." Proto je velmi důležité pozitivně a lidsky myslet. Myšlenka je energie, která se nám zhmotní v našem reálném světě. Při své práci v poradně často klienty s tímto zákonem seznamuji. Především, pokud má někdo problém se strachem a neustále na něj neustále myslí, negativní věci si sám přitahuje do svého života. Na odbourávání strachu existuje spousta zajímavých terapií jak pro děti, tak i pro dospělé.

A co zákon akce a reakce?

Zákon je akce – reakce (neboli příčiny a následku) tedy "Jak zasejeme, tak sklidíme." Celý vesmír je neustále v pohybu. Nic není statické a tato dynamická výměna funguje i u člověka. Jde o nespornou věc, protože člověk je součástí přírody. Proto můžeme popřemýšlet, jaké děláme akce, a jaké z toho budou reakce. Výhoda je, že věci v životě přicházejí jako shluk různých událostí. Život plyne ve vlnách. Když se vám něco nedaří, máte krizi doma, rozbije se auto nebo onemocníte, můžete si být jisti, že je to jen dočasná vlna, která zase zmizí. U tohoto zákonu je velmi důležité, přijmout plnou zodpovědnost za svoje činy. Pokud lidem pomáhám řešit jejich zdravotní problémy, přijetí zodpovědnosti ke svému zdraví je jedna z prvořadých podmínek pro uzdravení.

Přibližte nám prosím ještě zákon času a nejmenšího úsilí…

Zákon času je o tom, že vesmír nic neuspěchá. Vše v přírodě má svůj záměr a má na to svůj čas. Proto se mnoho lidí musí učit trpělivosti a vytrvalosti. Potřebujeme mít i určitý čas na vybudování svého sebevědomí, pozitivního postoje k životu, vybudování rodiny nebo firmy.

Velmi zajímavý je zákon nejmenšího úsilí. Jinak řečeno "Dělám míň a mám víc." U většiny lidí je to bohužel přesně naopak. Pracují a pracují a nic moc z toho nemají. Co nám tento zákon chce říci? Když něco děláme, máme to dělat s radostí a láskou. Pak nám to jde od ruky a má to hodnotný výsledek. Pokud děláme práci, která nás baví a uspokojuje, peníze automaticky následují. Pokud práci děláme jen proto, že musíme, vydáme mnoho energie, musíme se překonávat a nutit a na práci je to vidět. "Člověk přišel na tento svět proto, aby své sny přetvářel do materiální podoby." Tento zákon učím klienta při požadavku na úspěch v jeho zaměstnání, na zvýšení produktivity práce a získání hojnosti.

Co ze znalosti těchto zákonů vyplývá?

Vyplývá nám z toho, že máme dvě možnosti. Buďto v životě poplujeme po proudu v souladu s těmito vesmírnými zákony, nebo proti proudu, a to se dost natrápíme a vybijeme mnoho své energie.

Mohla byste zkusit čtenáře nějak namotivovat k možným změnám? Vím, že vám teď vychází kniha, ve které bude informací více, ale jen ve stručnosti…

Dobře, pojďme uchopit tento adventní čas jako možnost změny: Vyměňte negativní myšlení za pozitivní. Vyměňte nemoc za zdraví. Vyměňte strach za lásku. Vyměňte smutek za radost. "I malá kapka rosy tvoří oceán." Pusťte si andělskou energii nejen do vánočního času, ale do celého roku, který máme před sebou.

Pokud byste rádi kontaktovali přímo Danu Burandovou, je to možné přes její web danaburandova.cz.

Kočičí psycholožka: Kočku hajzlíka jsem zatím nepoznala, moje kočky umí i aportovat | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama