reklama

Úředník pro menstruaci dopracoval. Skotsko pozici kvůli velké kritice zrušilo

V srpnu vznikl ve Skotsku úřad pro důstojnou menstruaci. Do jeho čela byl ale ke všeobecnému překvapení zvolen muž, Jason Grant. Navzdory námitkám veřejnosti, zejména žen, úředníci trvali na tom, že byl tou nejlepší volbou.

Pozice musela být zrušena kvůli urážkám a útokům, tvrdí úředníci.
Pozice musela být zrušena kvůli urážkám a útokům, tvrdí úředníci. | Foto: Shutterstock

Jednalo se navíc o první roli takového druhu. Skotsko bylo první zemí, která nabídla přístup k menstruačním pomůckám zdarma a pro všechny s cílem redukovat tzv. menstruační chudobu. O to tvrdší proto byla zpětná vazba pobouřené veřejnosti, zejména na sociálních médiích. Do té se zapojila i slavná tenistka Martina Navrátilová, která výběr Granta jakožto úředníka pro menstruaci komentovala jako "absurdní". Kritici tohoto rozhodnutí upozorňovali na možná rizika mansplainingu, vyplývající z toho, že úřad zaměřený vehementně na ženské zdraví má vést muž.

Na neutichající kritiku nakonec úřad zareagoval po svém. Místo toho, aby představitelé skupiny Period Dignity (Menstruace s důstojností) Granta z pozice stáhli a dosadili na ni ženu, rozhodli se zrušit úřad úplně. Tento krok dali za vinu "vyhrůžkám a útokům na jednotlivce" a mají v plánu své členy, kteří tímto utrpěli, plně podpořit. 

"Společná práce naší skupiny, která poskytuje menstruační pomůcky zdarma, má své kořeny především v laskavosti," řekl mluvčí organizace. "Proto žádáme, aby se stejná laskavost oplácela těm, kteří jsou součástí tohoto projektu, a aby bylo respektováno jejich soukromí."

Volbu Jasona Granta obhajoval mluvčí jakožto výběr toho nejlepšího kandidáta z přihlášených zájemců a proti námitkám argumentoval tím, že jejich skupinu tvoří lidé všech pohlaví, věku a zázemí, přičemž jejich cílem bylo odstranit z pojmu menstruace společenské stigma.

Na situaci reagovala i skotská poslankyně Monica Lennonová, která stála za samotným zákonem o poskytnutí menstruačních produktů a čtyři roky se za něj aktivně prosazovala: "Je zde místo i pro muže, kteří chtějí vést pozitivní a konstruktivní debatu, musí ale zajistit, že tím nikdy nevytěsní hlasy žen, dívek a dalších lidí, kteří menstruují."

Mohlo by vás zajímat: Příliš široce nastavené menstruační volno může znevýhodňovat postavení žen na pracovním trhu

Příliš široce nastavené menstruační volno může znevýhodňovat postavení žen na pracovním trhu. Problém by mohlo vyřešit navýšení sick days pro všechny. | Video: Michael Rozsypal

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama