reklama

Umíte se zbavit kocoviny? Vyhnete se jí mlékem

Nový rok bez kocoviny? Jde to!

Foto: Isifa/Thinkstock

Na Silvestra prý sice pijí jenom amatéři, ale Nový rok prožije spousta lidí jako ve zlém snu a s mokrým obkladem na čele.

Silvestrovské oslavy často nekončí jen radostí a nadějným vyhlížením dalšího roku. Zkuste si letos užít Silvestr i bez bolavé hlavy druhý den!

Připravte se předem

"Nejlépe se vyhnete kocovině tím, že nebudete pít alkohol, ale to na Silvestra vydrží málokdo," směje se odbornice na výživu z Petra Rejzková. "Naštěstí stačí dodržovat několik pravidel, abyste první den nového roku nestrávili s bolavou hlavou," dodává.

Doporučujeme: Téma: Následky alkoholu a kocovina

Pravidlo číslo jedna říká: nikdy nepijte nalačno! "Před odchodem na večírek se najezte. Klidně zkuste i nějaké tučnější jídlo, hlavně ale nepijte alkohol na prázdný žaludek," nabádá Petra Rejzková z Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Důležité je rovněž dodržovat pitný režim. "Alkohol dehydratuje, proto je nutné organismu dopřát dostatek tekutin. Nejlepší je pít čistou vodu, případně minerálku," říká poradkyně VZP ČR a dodává, že dobrým tipem je vypít i ovocný džus.

Jedna z babských rad pak říká, že je dobré před konzumací alkoholu vypít sklenici mléka. A i tahle rada má své logické opodstatnění. "Mléko zabraňuje překyselení žaludku, navíc zpomaluje vstřebávání alkoholu," vysvětluje Petra Rejzková.

Při akci

Během večírku pak pokračujte v uždibování nejrůznějších lahůdek. Nepřehánějte to, ale rozhodně nenechávejte žaludek prázdný. Základem je pít pomalu a prokládat skleničky s alkoholickými nápoji sklenicemi s čistou vodou.

Snažte se alkohol nemíchat. Pozor na alkoholické nápoje s bublinkami, jako je šampaňské nebo sekt, a také na koktejly. Těchto nápojů míváme tendenci vypít mnohem více, než bychom chtěli," varuje Petra Rejzková.

Podle ní se riziko kocoviny dá docela dobře ovlivnit typem nápojů, které konzumujeme, respektive jejich barvou. "Říká se, že čím tmavší alkohol, tím větší nebezpeční kocoviny. Například červené víno je horší než bílé, totéž pak platí třeba o whisky a vodce."

Po večírku kávu nebrat!

Ještě než se odeberete do postele, pořádně se napijte vody nebo ředěného džusu. Dehydratovaný organismus totiž vodu potřebuje jako sůl.  Ráno po probuzení se také důkladně napijte.

"Opět je nejlepší sáhnout po vodě - měla by být vlažná, protože jak studená, tak horká zbytečně zatěžují podrážděný žaludek. Můžete si do ní vymačkat citronovou šťávu - dodáte tělu vitaminy.

V žádném případě však nepijte kávu! Kofein, který obsahuje, účinky alkoholu jen zvýrazňuje," varuje Petra Rejzková před rozšířeným mýtem.

Který vyprošťovák zabírá vám?

Kocovinu, pokud jste se jí přece jen nevyhnuli, zmírníte i vitaminovými a minerálními šumivými nápoji. Energii dodejte organismu jednoduchými cukry, například medem nebo hroznovým cukrem.

"Jako "vyprošťováky' se doporučují nejrůznější pokrmy - od česnečky až po poměrně těžká a mastná jídla. Ale na podrážděný žaludek opatrně. Zkuste pomoc v podobě heřmánkového čaje nebo silného vývaru. Každému pomáhá něco jiného," uzavírá odbornice na výživu.

A jaké máte zkušenost se zdoláváním následků bujarých oslav vy? Napište nám, co zabírá proti kocovině ve vašem případě, ať poradíte i ostatním čtenářům. Diskutovat můžete dole pod článkem nebo také na Facebooku.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Alkohol a dieta: Pravda je horší, než jste čekali

Jak nakopnout energii a "frčet" celý den?

Bolest v kyčli. Začíná nenápadně, končí zkrácenou nohou

  

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama