reklama

Umíte odpočívat? Ne, lenošit, ale odpočívat!

Odpočívat neznamená zahálet, nýbrž aktivně nebo pasivně nechat tělo odpočinout

Foto: Isifa/Thinkstock

Odpočinek je důležitá součást našeho života. Jsou lidé, kteří si myslí, že odpočinek je jenom lenošení, které nic nepřináší. Opak je ovšem pravdou.

Ten, kdo umí správně vysadit, také získá potřebnou energii pro další činnosti. A nejen to. Odpočinek rovněž přinese žádoucí lad do našeho organismu a pomůže odbourat stresové faktory, které jsou jedněmi z nejčastějších příčin současných onemocnění včetně těch nejvážnějších. Odpočinek lze rozdělit na aktivní a pasivní.

Aktivní odpočinek

Jak vyplývá z názvu, aktivní odpočinek je v podstatě souhrn různých činností, které neprovádíme každodenně. Jedná se o „něco" pro radost. Z toho plyne, že každý si zvolí jiný druh aktivního odpočinku. Vynikajícími a často provozovanými činnostmi v tomto směru jsou například nenáročné práce na zahrádce.

Pobyt v přírodě mezi rašícími záhony květin a zeleniny, úprava námi pěstovaných rostlin a dotváření pořádku v tomto prostoru dává lidem potřebnou radost spojenou s mírnou tělesnou činností, která je nutná zvláště pro duševně pracující. Podobný relaxační druh odpočinku je pěší turistika.

Aktivním odpočinkem je ovšem pouze tehdy, není-li přeháněna, nestanovíme-li si neúměrnou zátěž a dokážeme-li se při ní také zastavit, rozhlédnout se po okolí a vychutnat kouzlo krás, které míjíme. Pro ty, kdo nemají zahrádku a nacházejí se například ve městě, kde není možné z časových i jiných důvodů provozovat turistiku, je dobrou formou aktivního odpočinku také cvičení. Každý z nás si dokáže nalézt chvilku pro nenáročné sestavy cviků uvolňující klouby, svalstvo a čistící naši mysl, která byla po dlouhou dobu soustředěná na zaměstnání. Tato aktivita nám navíc může odpomoci od přebytečných kilogramů a skvěle nás naladí.

Mezi aktivní formu odpočinku řadíme i provozování různých koníčků. Pokud nejsme profesionálními malíři, můžeme se pokusit zachytit štětcem a barvami výhled z okna, nebo třeba jenom náladu, abstraktní pocit nanesený na papír či plátno.

Pasivní odpočinek

Pasivní odpočinek, jak už napovídá jeho název, zahrnuje vysazení většiny činností. Můžeme jen tak ležet na gauči, sedět pohodlně v křesle, snít s otevřenýma či zavřenýma očima. Ani tuto formu relaxace nelze nijak odsoudit, protože k nám přináší klid, pohodu, ticho po rušném dni.

Nervové spoje našeho organismu mají najednou volno, nastává chvíle pro obnovení rovnováhy. I při této formě odpočinku je možné do onoho programu přidat trochu aktivity. Ta je ovšem velice mírná a nenáročná a spočívá v prohloubení dechu. Jogíni zastávají názor, že žít znamená dýchat.

Podle některých z nich velká většina lidí tak vlastně skoro nežije, neboť jejich dech není dostatečný k náležitému prokysličení. Budeme-li tedy pasivně odpočívat, zkusme někdy přidat cílené prohloubené dýchání spočívající v sérii hlubokých výdechů a nádechů.

Poznáme, že se náš svět najednou stane jiným, lepším, vlídnějším ke všemu, co považujeme za důležité. Odpočinek bychom měli do svého programu zařadit každý den, protože jenom tak se vyhneme zbytečnému přepětí a získáme nový popud k dalšímu plnohodnotnému a zdravému životu. A také každého i bez použití kosmetiky zkrášlí.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama