reklama

Udržte si zdraví po celý život! Máme tipy, jak na to

Zdraví, na které si zaděláte v mládí, se vám bude připomínat i ve stáří

Foto: Reuters

Čím lépe se o sebe už od mládí staráte, tím větší máte šanci na poklidný život. Nic však není zadarmo. Jako se zima zeptá, co jsme dělali v létě, zeptá se ve stáří naše tělo, co jsme dělali v mládí…

Každé životní období přináší rizika, která je třeba znát a snažit se je eliminovat. Připravovat se je nutno začít opravdu brzo, nejlépe od dvaceti let, kdy máme už ustálený jídelníček, pokud možno zdravý, a součástí životního stylu je pohyb. To jsou základní kameny našeho budoucího zdraví či problémů.

Nejoptimálnějším životním obdobím je podle lékařů a zdravotních pojišťoven třicítka. V tomto období je však potřeba  vhodným cvičením předcházet bolestem zad a dbát na vyrovnanou psychiku, která bývá zejména u žen zatížena shonem mezi zaměstnáním, dětmi a domácností.

Pomohou lázně, různé relaxační pobyty, případně odborníci z řad lékařů. Období po čtyřicítce je již složitější. Hrozí vetchozrakost, neboli stárnutí očí, což se projevuje postupným zhoršováním vidění na blízko a celkovou únavou očí. Zde je důležité pravidelně své problémy konzultovat s lékařem, případně řešit slábnutí zraku laserovou operací.

Problémy u žen i u mužů

Ženy jsou ohroženy rakovinou prsu, a proto je důležité každé dva roky podstoupit preventivní mamografické vyšetření, které je od 45 do 60 let hrazeno zdravotní pojišťovnou. Protože roli hraje i rodinná anamnéza, je vhodné v případě, že se tato nemoc vyskytla u někoho z příbuzných, navštívit genetickou poradnu. Podobně důležité jsou pravidelné gynekologické prohlídky, které zachytí i přednádorové stavy rakoviny děložního čípku.

U mužů nastupují problémy s prostatou, které by vzhledem k možnosti rakovinného bujení měly též být sledovány lékařem.
S padesátým rokem života přichází největší příval zdravotních potíží.

Prokletí přechodu

Pro ženy je problémem číslo jedna klimakterium a vše s ním spojené.Úbytek estrogenů vykolejí tři čtvrtiny žen natolik, že často neví, zda sledovat dříve projevy fyzické či psychické. K tomu se přidává i u dosud štíhlých žen boj s nárůstem kilogramů, protože kalorie jsou spalovány pomaleji. Kosti začíná „ukrádat" osteoporóza, což může vést k častějším zlomeninám. I tento jev je do určité míry podmíněn geneticky a stav úbytku kostní hmoty se nechá zjistit denzitometrií.Prevence spočívá v této době ve skladbě jídelníčku. Strava s dostatkem vápníku a vitaminu D spojená s dostatkem vhodného pohybu pomůže proti osteoporóze bojovat.

Strašákem pro obě pohlaví je ve starším věku rakovina tlustého střeva, která je v naší zemi poměrně častá. Její záludnost spočívá především v tom, že na počátku onemocnění se nijak neprojevuje a často bývá odhalena náhodně v rámci řešení jiných zdravotních problémů.

I zde však existuje velmi jednoduché preventivní vyšetření, takže člověk, který o sebe pečuje, má šanci se této hrozbě vyhnout.

Zdraví má prostě každý z nás z velké části ve vlastních rukou a je jenom na nás, jak s ním naložíme!


"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama