reklama

Udělejte si vlastní měsíčkovou mast.Léčí i čaj

Zářivě zlaté květy měsíčku lékařského teď můžete vidět všude. Nasbírejte si, je to celá lékárna v malém!

Foto: Isifa/Thinkstock

Jmenuje se měsíček, ale vypadá spíš jako sluníčko. Zářivě zlaté květy měsíčku lékařského teď můžete vidět všude. Nasbírejte si, je to celá lékárna v malém!

Kvete od června do září a má mnoho odrůd. Splést se nemůžete, léčivé jsou úplně všechny. Sbírat se dají celé květy nebo pouze okvětní lístky, ve kterých je obsaženo nejvíce léčivých látek.

Léčí zvenku i zevnitř

Tato bylinka v sobě skrývá velké léčivé schopnosti a je často vyhledávána v kosmetice a jako příměs doplňků stravy. Měsíček se skvěle hodí např. při hojení drobných kožních problémů. Přidává se proto do krémů nebo olejů. V tekuté formě je ideální ke zlepšení zažívání. 

Doporučujeme: Téma: Bylinky 

Mast, obklady nebo koupele využijete zevně na hojení ran a jizev, popálenin, odřenin, vyrážek, akné, zánětů, proleženin, pokousání či poštípání od hmyzu. Zaberou i na plísně a mykózy, hemeroidy a abscesy. Léčí také křečové žíly nebo bércové vředy. V odvaru si můžete omývat i oči a zbavíte tak i úporného zánětu spojivek

 Při vnitřním užití v podobě čaje nebo lihových kapek vám pomůže na širokou škálu problémů. Říká se totiž, že měsíček si sám najde zánět v těle a léčí ho. Využijete ho při jakémkoli vnitřním zánětlivém onemocnění - na potíže s močovým měchýřem, ledvinami, slinivkou, žlučníkem, krkem nebo v ústní dutině. Uklidňuje nemocné nebo podrážděné zažívací ústrojí, hojí žaludeční vředy a stimuluje produkci žluče i činnost jater.

Nejen pro zdraví, ale i pro krásu

Využívá se také hodně v kosmetice, obzvlášť do krémů, mýdel, pleťových mlék, šamponů, opalovacích krémů a olejů, protože dokáže zvláčnit, zjemnit, léčit a posilovat pokožku.

Měsíčkový krém si snadno vyrobíte sami: do rozpuštěného čistého vepřového sádla (250 ml) zatepla vložíme hrst květů, necháme vychladnout přes noc. Ráno znovu zahřejeme, opět zchladíme a máme hotovo. Uchováváme v ledničce. Dá se použít i k masáži na bolavé svaly a klouby.

Co ocení hlavně ženy

Výjimečná léčivka nás dokáže chránit před viry, bakteriemi a kvasinkami, takže se používá při léčbě kožních i vaginálních mykóz. Působí antisepticky a je i přírodním antibiotikem. Proto čistí krev a podporuje krevní oběh.

Měsíček umí také zrychlit metabolismus, ale zato zpomaluje srdeční rytmus a  mírně snižuje krevní tlak. Pomůže tedy při rozrušení, a protože tím zároveň uvolňuje křeče hladkého svalstva, je účinný i proti menstruačním bolestem. Jako antioxidant chrání buňky těla před poškozením včetně nádorového bujení.

Známá bylinkářka Mgr. Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje proto měsíček doporučuje jako jednu z hlavních bylin v prevenci proti rakovině prsu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Tipy od bylinkářky: Co platí na záda, klouby, zažívání

5 varovných příznaků mrtvice. Poznáte je?

Je to melanom? Podle čeho poznat rakovinu kůže?

Chystá vláda super úřad na sledování lidí? Je to klíč k řešení epidemie? | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama