reklama

Udělali jste (si) tunel? Čeká vás skalpel

Křeče v prstech? Brnění? Když vám pak někdo stiskne pravici kousek nad loktem, je jasno. Syndrom karpálního tunelu (SKT) je nejčastější útlakový jev na horní končetině vůbec.

Foto: Profimedia.cz

Křeče v prstech? Brnění? Když vám pak někdo stiskne pravici kousek nad loktem, je jasno. Syndrom karpálního tunelu (SKT) je nejčastější útlakový jev na horní končetině vůbec. 

V současnosti - až na výjimky - postihuje i mladší generaci po dlouhé a monotónní práci na počítačové klávesnici. Pro prevenci se doporučuje při této práci udržovat zápěstí ruky v rovině, nikoliv ohnuté, a propnuté. Vhodné jsou speciální podložky ( s polštářkem) pro myš.

Často provádějte přestávky, v nichž si zacvičíte - protřepete ruce, zakroužíte jimi i rameny, prohýbáte prsty a ohýbáte zápěstí nahoru i dolů. Nepodceňujte ani správné sezení: s ploskami nohou na podlaze a s dobře opřenou bederní oblastí. 

Proč to bolí?

Karpální tunel tvoří úzká štěrbina v oblasti zápěstí - ze tří stran ji ohraničují kůstky a ze čtvrté pevný zápěstní vaz. Právě touto štěrbinou prochází do dlaně  devět šlach a tzv. středový nerv (nervus medianus), který přenáší vzruchy z mozku do části ruky, a tak zajišťuje citlivost prstů.

Podrážděný nebo utlačený (úrazem, zarůstáním tunýlku) nerv způsobuje bolest, mravenčení, pocity zmrtvění a bolestivost prstů (palce, ukazováku, prostředníku a prsteníku) ruky. Potíže jsou nejčastější v noci, nebo po dlouhodobější zátěži. Ráno po probuzení bývá ruka neobratná a necitlivá, má slabý stisk.

Ženy v nevýhodě

Pohyb (svěšení či protřepání) od nepříjemného stavu uleví a vše se opakuje dokola. Příznaky jsou výraznější na dominantní ruce (u praváka pravá, u leváka levá). Bolí zvedání rukou nad hlavu. Postupně se potíže zhoršují a stávají trvalými. Pocity brnění mohou vystřelovat až k lokti či do ramene.

Základní dispozice je zřejmě dána vrozeným tvarem zápěstí a pohlavím: syndrom karpálního tunelu postihuje častěji ženy (dvojnásobně) a kulminuje kolem padesátky. K umocnění problému přispívají úrazy (zlomeniny zápěstí), hormonální změny v těhotenství a během kojení, systémová onemocnění (cukrovka, revmatoidní artritida, poruchy funkce štítné žlázy apod.).

Práce škodí

Riziko vzniku této poruchy činí zhruba 10 %. U necelé poloviny (47 %) postižených je důsledkem profese: 46 % z průmyslové výroby, 16, 7 ve službách a 12, 8 % v maloobchodě.

SKT může sice být uznán za nemoc z povolání, avšak léčba je zdlouhavá a bolestivá. Je daleko lepší onemocnění přecházet - zejména používáním pracovních pomůcek a dodržováním stanovených postupů.  Někdy pomůže klidový režim (ale kdo si ho může v práci dovolit?), jindy  různé rehabilitační metody (mobilizace karpálních kůstek, vodoléčba, ortéza) nebo podávání léků. K lokálním obstřikům kortikoidy se sahá výjimečně - zpravidla u pacientů, kteří musí odložit operační termín.

Lékaři specializovaní na tuto oblast medicíny potvrzují, že mnoho nemocných přichází s velmi pokročilými klinickými projevy. Dlouho zbytečně trpěli - většinou pro malou informovanost, někdy kvůli mylné diagnóze lékařů, kteří se domnívají, že je "od páteře". Bohužel i v této oblasti padají věty typu:„Co byste chtěl/a ve svém věku?" apod.

Nebojte se operace!  

POZOR! Pokud už vás ruka brní a rozhodujete se pro delší aplikaci alternativní léčby, poraďte se s neurologem. Příliš dlouhé odkládání operace může totiž vést k trvalému poškození nervu a poruchám ruky.

Zákrok se provádí v místním znecitlivění a trvá 15 - 20 minut. Vlastně jde o přeříznutí karpálního vazu, jímž se tunel změní ve žlábek, klesne tlak a cévní pleteně mohou řádně pokračovat v zásobování středového nervu.

Nejméně týden se ruka nosí v pásce a ještě déle ji šetříme od práce (i běžné, nejen profesní). Stehy se odstraňují za 10 - 14 dnů. Pracovní neschopnost nepřesahuje 4 týdny, záleží na profesi nemocného.

Během doléčení je vhodné rehabilitovat podle rad lékaře: procvičovat jemnou motoriku prstů, nenechat je zatuhnout, vyhledat šikovného maséra, případně zasáhnout laserem.

Nelze počítat s okamžitým návratem citlivosti prstů ke stavu před útlakem nervu. Tento proces trvá nejednou i rok a výsledná citlivost se nemusí té původní vyrovnat nikdy. Nicméně noční bolesti mizí ihned, maximálně během týdne po zákroku.

Alternativní metody léčby

  • Akupunktura (stimulace meridiánů procházejících krkem, zády, ramene, pažemi a rukama, zápěstím) přispívá k odstranění bolestí a podporuje hojení.
  • Alexandrova technika spočívá v analýze držení těla a uspořádání pracoviště kvalifikovaným terapeutem, který navrhne změny, jimiž se vyloučí onemocnění, nebo alespoň jeho postup.
  • Chiropraxe uvolňuje chybné postavení kloubů a stlačené nervy. Doporučuje se vydatně cvičit místa zásobovaná středovým nervem - paži, rameno, krk. Bolest tlumí elektrická nervová stimulace.
  • Fyzioterapie pomáhá tlumit bolesti a odstraňovat příčinu potíží. Léčba zahrnuje tělesná cvičení, ultrazvuk, diatermii, elektrickou nervovou stimulaci, hydroterapii, střídání studených a teplých obkladů a preventivní procvičování již zmíněných tělesných partií.
  • Někteří pacienti pociťují úlevu po vyšších dávkách bromelinu ( 1000 mg 2x denně mezi jídly), jeho efekt zesiluje současné užívání vitaminu B 6. 

Anna Vejvodová

--------------------------------------------------------------------------------

Také vás trápí karpální tunel? Navštivte lékaře ve vašem okolí.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama