reklama

Přezouváte se v práci? Proti zápachu nohou pomůže vhodná obuv a bylinky

Zápach nohou není problémem jen letních měsíců, naopak. Přečtěte si, na co si dát pozor a jak problém účinně řešit.

Foto: iStock

Zápach nohou neboli bromodózu způsobují bakterie, které většinou vznikají z nadměrného pocení nohou. To není problémem pouze letních měsíců, naopak. V zimě často chodíme v uzavřené obuvi, ve které se nohy potí.

Naše chodidla jsou schopná denně vypotit až půl litru tekutiny a při hromadění potu vznikají bakterie a plísně, které se rychle množí a vzniká známý pronikavý zápach.

Důležité je proto dodržovat několik základních pravidel, jak bromodóze předcházet i jak jí včas řešit. "V případě nadměrného pocení je důležitá nejen pravidelná hygiena, ale také vhodná obuv, změna návyků a používání správných antibakteriálních, protizánětlivých, antiperspiračních a deodorizujících přípravků," říká dermatoložka Jitka Řezáčová. 

Vyzkoušejte speciální koupele

Hygiena je v případě nadměrného pocení nohou na prvním místě. Kromě pravidelné každodenní hygieny chodidel jsou vhodné také speciální koupele ve vodní lázni s octem, jehož kyselost vytváří pro bakterie i plísně nehostinné prostředí, nebo koupel s bylinkami, jako je šalvěj či rozmarýn, které stahují póry na chodidlech a zároveň působí také proti plísním. Stejně důležitá je i péče o nohy, především pravidelné zastřihávání nehtů a odstraňování zatvrdlé kůže.

Na vině může být nevhodná obuv

Syntetické, neprodyšné materiály jsou na celodenní či dlouhé chození zcela nevhodné. Volte raději teplou, avšak prodyšnou obuv a přírodní materiály, jako je například kůže. Pokud trávíte celý den v kanceláři, přezouvejte se. Zůstávat ve vytopených místnostech v obuvi určené na ven je častou příčinou problému se zápachem nohou. Vhodné je obuv také alespoň obden střídat, aby stihla dostatečně proschnout.

Pozor na botníky

Důležité je i místo, kam boty ukládáte. Nevhodné jsou uzavřené botníky bez možnosti proudění vzduchu.

Vyzkoušejte deodoranty a antiperspiranty

Kromě dostatečné hygieny a vhodné volby obuvi pomohou také antiperspiranty určené přímo na oblast chodidel, jako je například sprej Dezinox. Na výběr je však široká škála produktů, zaměřte se na složení. Pocení nohou je přirozený proces, který můžete zmírnit i přírodními produkty s bylinkami, které často pomáhají předcházet i dalším obtížím, jako jsou například mykózy nohou.

Pomůže máta a tea tree

Z rostlin a bylinek, které pomohou vyřešit nejen vzniklý problém, ale zároveň nohy účinně chrání i preventivně, aby potíže nevznikly, jsou to především šalvěj, borovice, máta nebo tea tree. 

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama