reklama

Trpíte zácpou? Může za to roční období

Máte stolici méně než třikrát týdně? Je pro vás vyprazdňování bolestivé a výsledek tvrdý jako kámen? Co dělat proti zácpě?

Foto: Thinkstock

Změny životního stylu, kterým naše tělo musí čelit v průběhu roku, mohou mít překvapivé důsledky. Jedním z nich bývá i tzv. sezónní zácpa. Jak tuto nepříjemnost řešit?

Zácpa může mít celou řadu příčin, od banálních až po ty nejzávažnější. Pokud se objeví náhle a u lidí, kteří jinak nemívají s vyprazdňováním problémy, nejčastěji je na vině "chyba" ve stravování či životním stylu. Správná funkce našeho trávicího systému je totiž závislá na mnoha faktorech.

Pět nepřátel bezstarostného léta

Nejčastějším obdobím pro vznik sezónní zácpy jsou právě letní měsíce. Příčin je celá řada:

  1. Malé množství tekutin. V horku ztrácíme daleko více vody potem. Měli bychom tím pádem zvýšit i pitný režim. Mnohdy je tomu ale naopak. Některým lidem se na dovolené nechce utrácet za nápoje nebo se jednoduše bojí, že nebudou mít po ruce toaletu, a tak pijí co nejméně.
  2. Špatný výběr pití. Dejte si pozor, abyste zimní teplý čaj v létě nevyměnili za osvěžující pivo či Coca-Colu. Alkohol a slazené limonády vyvolávají zvýšené močení a mnohdy v jejich důsledku více vody ztratíte než vypijete.
  3. Nevhodná strava. Přísun vlákniny obsažené hlavně v ovoci a zelenině je nezbytný pro správný průchod natráveného obsahu střevem. Jakmile se tedy v rámci dovolené omezíte na sušenky a instantní těstoviny, zakládáte si na problém.
  4. Omezený pohyb. Léto by zdánlivě mělo být spojeno s vyšší fyzickou aktivitou než studené měsíce, ale co třeba dlouhý let letadlem či jízda autem? I to dokáže trávení zcela dostat z rytmu.
  5. Léky na alergii. Přecitlivělost sama o sobě zácpu většinou nezpůsobuje. Může jít však o nežádoucí účinek některých léků proti alergii - kortikoidů či starších typů antihistaminik.

Doporučujeme: Trpíte zácpou? 10 tipů, jak se jí zbavit

 zima má ale svá rizika. Více hrnků kávy, málo čerstvého ovoce a zeleniny, nedostatek pohybu nebo přejídání se těžkými jídly kolem vánočních svátků. To jsou faktory, které mohou vyvolat sezónní zácpu naopak v chladných měsících. Ať už je vaše tělo citlivější ke změnám životosprávy v létě, či v zimě, tipy, jak se zácpě vyhnout, jsou pro obě roční období podobné.

Nejlepší útok je obrana

Abyste se vyvarovali možných komplikací, dodržujte tato jednoduchá pravidla:

  1. Vypijte 2-2,5 litru tekutin denně.
  2. Pokud se hodně potíte, např. při sportu, konzumujte kromě čisté vody i polévkové vývary či speciální rehydratační roztoky, které se dají sehnat v lékárně.
  3. Omezte příjem kávy, alkoholu a sladkých limonád.
  4. Po celý rok zůstávejte fyzicky aktivní.
  5. Jezte rozmanitou stravu bohatou na vlákninu. Pokud nemáte k dispozici dostatek ovoce a zeleniny, krátkodobě se dají nahradit luštěninami a cereáliemi nebo doplňkem stravy rovněž z lékárny.

Když je na prevenci pozdě

Máte stolici méně než třikrát týdně? Je pro vás vyprazdňování nadměrně zatěžující, někdy až bolestivé, a výsledek tvrdý jako kámen? Pak se u vás rozvinula zácpa. Všechny tipy uvedené výše vám mohou pomoci, ale nemusí stačit. Volně prodejné léky na uvolnění střev - tzv. laxativa -, jako například sirup Duphalac, by proto měly být součástí každé cestovní i domácí lékárničky. S užitím léku je lepší neotálet, protože zácpa může mít i závažné komplikace. Pokud potíže do několika dnů neustoupí, je třeba vyhledat lékaře.

Lucie Kovářová

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

4 triky proti zácpě: Zakažte si zmrzlinu, pizzu, chipsy

7 tajných zbraní při hubnutí: To jste ještě neslyšeli

Tábor pro babičku: Kam se seniory přes dovolenou?

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama