reklama

Trpíte úzkostí? Pomůže vám, když si protáhnete záda

Úzkost ovlivní i fungování našeho těla a naopak. Protáhněte si záda a úzkost zmizí.

Je jen málo lidí, kteří nemají žádné důvody k obavám a strachu. My ostatní je prožíváme téměř denně. Nejde však jen o psychické problémy. Úzkost ovlivní i fungování našeho těla.

Psychická úzkost způsobuje i nepříjemné fyzické obtíže: od vyšší nemocnosti přes potíže se žaludkem až po bolesti hlavy  Může například vyvolávat nerovnováhu v pohybovém ústrojí a ovlivnit tak naši pracovní výkonnost i celý pohled na svět.

Problémy v celém těle

Není výjimkou, že člověk přijde k lékaři s bolestmi zad, a odchází s doporučením na psychiatrii. Tak úzce jsou tyto dvě oblasti propojené. V závažných případech dokáže úzkost znemožnit vztahy, denní aktivity a zaměstnání. Fyzické projevy zahrnují: 

  • Svalové napětí nebo bolest
  • Bolesti hlavy a a páteře
  • Zvracení nebo průjem
  • Škrábání a svědění

"Nejčastěji může způsobovat bolesti v oblasti krční páteře. Čím déle se nám psychická úzkost v těle hromadí, tím horší mohou být naše obtíže, které se pak o to hůře později napravují," upozorňuje MUDr. Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.

Doporučujeme:  Téma: Bolesti zad

Pokud je psychická zátěž intenzivní anebo působí na organismus dlouhodobě, může mít vliv na postavení celého těla, včetně krční, hrudní i bederní páteře.

Zkuste to jako psi

"Ve stresu se tělo automaticky jakoby schoulí do klubíčka.  Ramena jsou předsunutá dopředu, hrudník je ztuhlý, v mírném nádechu, držení těla je často nevyvážené a nevzpřímené. Tato nerovnováha pak může způsobovat bolesti celého pohybového aparátu," upřesňuje doktorka Tomanová

Na úzkostné stažení svalů kolem páteře dobře fungují relaxační metody, jako je jóga nebo meditace. Podívejte se na psy - k odpočinku dokáží využít každou chvilku. S uvolněním těla se brzy dostaví i uvolnění mysli. Nesnažte se o to však uvědoměle,  soustřeďte se jen na postupné uvolňování svalových skupin.

Teprve po postupném uvolnění můžeme záda protáhnout a procvičit. Ne dřív, urputné "trhání" ztuhlých svalů by všechny potíže jen dál zhoršilo.

Dejte si kavu

Rozhodně však cvičte - je dokázáno, že přiměřená pohybová aktivita má zklidňující účinky. "Osobně doporučuji zvolit vhodnou pohybovou aktivitu, při které můžete zlepšit svůj fyzický stav a kondici. Zároveň se vám v těle vyplaví endorfiny, které podporují dobrou náladu. Pro psychickou pohodu je dále důležitý kvalitní spánek, při kterém může tělo a mysl dostatečně zregenerovat," dodává primářka rehabilitačního ústavu Michaela Tomanová.  

Pokud pomineme psychofarmaka, která jsou vhodná při těžkých stavech, nejlepší je proti psychické úzkosti i stresu obecně aktivní přistup k sobě samému a pozitivní myšlení.

Vyhýbejte se alkoholu, samozřejmě drogám, ale i kofeinu a dokonce některým lékům i proti nachlazení - to vše umí vzbudit projevy úzkosti.  Pomáhá také hudba a kava kava,  což je pepřovník opojný, který léčí úzkost a depresi.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

3 problémy kancelářských krys: Stres, záda, zápěstí

Mykózu mají i muži + další věci, co jste o ní nevěděli

Olizování od psa: Škodí, nebo léčí?

Bezdětná: Neplodnost je tabu, těžko hledáte pochopení. Měla jsem deprese i bolesti | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama