reklama

Trombóza děsí ženy s antikoncepcí. Bát se musí i jiní

Hrozíte se trombózy? Jak si nechat udělat rychlý test DNA a kolik bude stát?

Foto: Isifa/Thinkstock

Trombóza se v poslední době stala strašákem žen s antikoncepcí.  Jenže zdaleka nehrozí jenom jim! Víte, jaké máte riziko? 

Nejrizikovějšími skupinami z hlediska vzniku trombů jsou těhotné a ženy používající hormonální antikoncepci (HA), především kvůli leidenské mutaci. V nebezpečí trombózy jsou však také ženy, užívající hormony například v přechodu. Další velkou skupinou ohrožených jsou obézní či kuřáci.

Krevní sraženiny mohou zabíjet

Trombofilie je sklon ke zvýšené srážlivosti krve a vytváření krevních sraženin  Nebezpečnost této nemoci spočívá v tom, že se někdy trombus (krevní sraženina) nebo jeho část odlomí. Pak putuje cévním řečištěm až do míst, kde ucpe důležitou cévu a způsobí tak závažnou poruchu prokrvení v této oblasti.

Tyto tromby mohou doputovat až do srdce a způsobit infarkt, v mozku mozkovou příhodu, v plicích plicní embolii atd. Nejčastější formou tromboembolické nemoci je pak tzv. hluboká žilní trombóza, kdy se tromby tvoří v hlubokých žilách dolních končetin.

Doporučujeme: Jste "mutant"? Pokud to o sobě nevíte, můžete zemřít

Nemoc může být dědičná, získaná, anebo vzniká kombinací dědičných a nedědičných příčin. Vyšetření vrozeného trombofilního stavu provádí genetické laboratoře z DNA, jejíž vzorek se získává stěrem slin v ústní dutině.

Testy především při antikoncepci

"Naše laboratoř pak testuje tzv. trombofilní mutace genů, které ukazují na zvýšené riziko trombofilie. Nejčastější je přitom Leidenská mutace, jejímž nosičem je až pět procent české populace," vysvětluje MUDr. Petr Lošan, ředitel Genetiky Plzeň.

Náš tip: Zákaz antikoncepce: Týká se i vás?

Ženám, které užívají HA, je takové vyšetření hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, pokud je navrhne gynekolog. Proto je důležité informovat vždy  lékaře o tom, zda byla u někoho v rodině zjištěna trombofilie nebo se vyskytla tromboembolická nemoc, případně zda žena sama již prodělala trombózu nebo embolii.

Jaké máte riziko trombózy?

Vyšetření bez medicínské indikace, na vlastní žádost, samozřejmě hrazené není. Přesto je mnoho lidí, kteří by - například kvůli rodinné dipozici nebo rizikovým faktorům svého životního stylu - tuto informaci měli mít.

Riziko vzniku trombózy zvyšuje:

  • užívání antikoncepce (společně s Leidenskou mutací zvyšuje riziko vzniku trombu 30 x)
  • užívání hormonální substituční terapie v přechodu
  • těhotenství, šestinedělí
  • onkologická onemocnění, chronická střevní onemocnění, autoimunitní onemocnění, sepse
  • dlouhodobé upoutání na lůžko nebo sádrový obvaz, dlouhé cestování spojené s dlouhým sezením
  • obezita, kouření, křečové žíly
  • kombinace jakýchkoliv výše uvedených faktorů

"Obézní lidé mají méně fyzické aktivity, vyšší tendenci k hypertenzi, vzniku křečových žil, hypercholesterolemii a všechny tyto uvedené symptomy přímo zvyšují riziko vzniku trombózy či embolie," vysvětluje MUDr. Ondřej Nývlt, předseda Lékařské rady Světa zdraví. 

To je také důvodem, proč tato síť nutričních poraden tuto novou službu - genetické testy - zavádí.  Jeden genetický test na zjištění rizika trombofilie vyjde ve Světě zdraví na 2000 korun. V kterékoliv ze 42 poraden Světa zdraví v ČR vám odeberou vzorek DNA. Zhruba do tří týdnů pak máte výsledek testu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vedlejší účinky antikoncepce: O kterých se nemluví?!

Nejčastější sexuální problém: Trpí pětina mužů

Jak zdravě snídat, radí Petr Havlíček

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama