reklama

Trápí vás hemoroidy? Je tu nová léčba pomocí chladu

Hemoroidy patří k daním za civilizaci, a tak není divu, že obtěžují víc než polovinu české populace.  Koupele, masti, čípky - to všechno tu už bylo. Novinkou v léčbě je využití mrazu.

Foto: Profimedia.cz

Hemoroidy patří k daním za civilizaci, a tak není divu, že obtěžují víc než polovinu české populace.  Koupele, masti, čípky - to všechno tu už bylo. Novinkou v léčbě je využití mrazu.

Ledové obklady, přiložený pytlík mražené zeleniny nebo studený priessnitzův zábal asi všichni známe. Už se starém Egyptě i Římě přikládali na rány led či sníh - intenzívní chlad má totiž schopnost  otupit  bolest a zároveň také dokáže zmenšovat otoky. Může vám pomoci i při léčbě hemoroidů.

Léčba hemoroidů i alergií: Chladem a mrazem

Chlad se proto využívá k léčení široké škály nejrůznějších problémů.  Pokud jde o teploty vyšší než -100°C, hovoříme o terapii chladem neboli hypotermii.

Terapie  teplotami  nižšími  než  -100 °C  se  nazývá  stimulační  kryoterapie  (terapie  suchým  mrazem).  Pacient  je  při ní vystaven  nízkým  teplotám  na  dobu jednu až  tři minuty. Dojde  tak k  vyvolání  výrazných  biochemických,  hormonálních  a  imunologických  reakcí.  Zrychlí  se metabolizmus  tkání  i  vyplavování  toxinů.  Vyplavují  se  endorfiny  chránící  organizmus  před  takto vyvolaným  stresem,  což  posílí  výkonnost  imunitního  systému. 

Doporučujeme: Nemůžete si ani sednout? Víme, jak na hemoroidy

V  neposlední  řadě  vyvolá  vstup  do chladové  komory  také  masivní  lymfodrenáž.  Při  opakování  se  podle všeho snižuje výskyt alergií. Výrazně  se  zlepšuje  hojení  ekzémů,  lupénky  či astmatu.

Bolest při hemoroidech zmizí

Jakékoliv  poškození  tkáně  má  za  následek  zánět: postižené  místo  a  jeho  okolí  jednoduše  oteče, zčervená,  hřeje  a  bolí,  ať  už  je  uvnitř  či  vně  našeho  těla.  Pokud  počínající  zánět  bezprostředně  a dostatečně  ochladíme,  způsobíme  zúžení  cév, omezíme  přísun  krve  do  postiženého místa  a  otok  vůbec  nevznikne. 

Chlad dokáže zmírnit či zcela odstranit také otok, zánět a bolestivost tkání při hemoroidech. "Je dost podstatné, ve kterém stádiu onemocnění je. První a druhé stádium hemoroidů většinou obtěžuje pacienty pouze při stolici - tedy v soukromí - ve chvíli, kdy opouštějí toaletu, již obtíže nepociťují. V dalších stádiích již přetrvávají nepříjemné symptomy i mimo toaletu a pacienti jsou vystaveni stresovým situacím v zaměstnání, při cestování, při sportu. U komplikovaných hemoroidů už je nekomfort kvůli bolestivosti pro pacienta velmi limitující, a to téměř při jakékoliv činnosti," upozorňuje  MUDr. Dita Benešová z Chirurgické kliniky 2. LF a FN Motol.

Léčba výhřezů přímo na místě

Upozorňuje také, že pro léčbu je důležité nejen stadium onemocnění, ale také spolupráce pacienta. "První stádium lze zvrátit úpravou stravy a změnou některých stereotypů, jako je dlouhodobé sezení, časté prochladnutí oblasti hráze a konečníku, povolení svalů hráze, aj. Což se ale bez výjimky týká léčby i dalších stádií nemoci," připomíná doktorka Benešová.

Anatomicky tvarovaná pomůcka k aplikaci kryoterapie přímo na  místo se jmenuje Hemor-Rite(TM) Cryotherapy. Používá se rovnou na zduřelé hemoroidální žíly při vnějších i vnitřních hemoroidech - pomůcka se zmrazí v mrazničce a pak zavede dovnitř.

Náš tip:  Intimní problémy? Vyřešte je vodou

Je vhodná k léčbě trhlinek v konečníku a jeho okolí. Tato  terapie totiž způsobuje stažení cév (vazokonstrikci) a má zároveň také analgetické účinky. "Kromě chladové terapie, kdy je zmírněna bolest a tlak v konečníku, dochází zároveň k nenásilnému povolování zvýšeného stahu svěrače anu, který má taktéž svůj podíl na vzniku hemoroidálních uzlů. Ve vyšších stádiích lze tyto přípravky užít k symptomatické léčbě - tedy ke zmírnění lokálního otoku a k úlevě od bolesti, což je pro pacienty s velmi nepříjemnými obtížemi celkem podstatná záležitost," připomíná k nově dostupné pomůcce MUDr. Benešová.

Chlad působí jako prevence zánětu

Kromě stažení cév chlad také zpomaluje metabolizmus buněk. Netvoří se tak látky, poškozující tkáně a způsobující  bolest.  Ovšem  pozor!  Je  důležité,  aby  chlad  nepůsobil  na  určité  místo  příliš  dlouho.  Při delším působení chladu se cévy opět reflexně rozšíří a naopak se proudění krve znovu zvýší. 

Hemor-rite(TM)  je  vhodný nejen pro  pacienty s  hemoroidy  v  akutní  fázi  svědění,  bolesti  a  pálení,  ale  také  jako účinná prevence  vzniku  uvedených obtíží. 

Působí  přesně  tak  dlouho  a účinně,  aby  se  redukovalo  zduření  žil  a  zánět  v  oblasti  konečníku  a  omezily  se  bolestivé  pocity  a krvácení až na 10 hodin. Pacient v této době není limitován při běžných denních činnostech.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:  

Pšššt! O tomhle se ve společnosti nemluví...

Definitivní konec alergií? Jděte na to po čínsku

Nejlepší cviky na zadek: Skoncujte s větším pozadím!

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama