reklama

Když touha po štíhlosti zabíjí: Influenceři propagují nebezpečný sirup na hubnutí

Britská stanice BBC před několika dny odvysílala dokument, ve kterém upozorňuje na zdravotní rizika sirupu Apetamin. Ten na svých sociálních sítích propagovala devatenáctiletá modelka jako přípravek na hubnutí. Tedy do té doby, než začala čelit extrémní únavě. Její matka dokonce po jeho požití upadla do kómatu.

Foto: iStock

Pro devatenáctiletou modelku Altou Mvuamaovou je důležité mít štíhlé tělo s ženskými křivkami - takové totiž znamená více lajků na Instagramu, a tím pádem i víc pracovních nabídek. Aby takové tělo získala, začala užívat stejně jako další tisícovky lidí sirup Apetamin. Stanice BBC o zázračném léku na hubnutí natočila dokument. Jak se totiž ukázalo, přípravek způsobuje vážné zdravotní problémy. 

Apetamin je sirup, který má podle propagace na sociálních sítích omezovat chuť k jídlu a zajistit svým uživatelům tzv. slim thick postavu, tedy figuru s úzkým pasem, širokými boky a tvarovaným pozadím. Přesně takové křivky, které proslavila například Kim Kardashianová. 

Nelegální lék, jenž vyrábí indická firma, začali propagovat influenceři na svých sociálních sítích. Jedním z nich byla také Altou Mvuamaová, která přípravek podporovala, aniž by si zjistila jeho složení. V dokumentu britské stanice BBC Dangerous Curves: Get Thicc, Get Sick devatenáctiletá modelka a influencerka popisuje, že únavou usnula na stole ve škole. Její matka po dávce sirupu dokonce upadla do kómatu. Ostatní uživatelé v důsledku nesoustředění způsobili autohavárii, spadli ze schodů nebo jim začala selhávat játra. 

Po premiéře dokumentu 21. dubna začala britská zdravotnická a medicínská organizace (Medicines and Healthcare products Regulatory Agency) produkt a jeho distribuci vyšetřovat. Sociální média a on-line nákupní platformy jako Amazon a Instagram se snaží zamezit nabídku tohoto produktu na svých stránkách. Do té doby byl na nich volně prodejný. 

Podle doktorky Victorie Garlandové, která složení a účinky sirupu zkoumá, je nebezpečná právě prezentace produktu. "Mluví se o něm jako o vitamínovém přípravku, což naznačuje, že je bezpečný a přírodní. Přitom má vliv na poškození jater a způsobuje únavu." V souvislosti s tím ženy v dokumentu uvádí, že navíc sirup neměl žádné hubnoucí účinky.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama