reklama

Tloustnutí bez důvodu: Jak hubnout po čtyřicítce?

Neděláte nic jinak a přesto plíživě přibíráte? Na co si dát pozor a jak tomu zabránit?

Foto: Thinkstock

Bojujete s nenápadným tloustnutím bez zjevného důvodu? Trápí vás kila navíc, i když jste nezměnili životní styl? Je pro vás hubnutí náročnější než ve třiceti? Není to vaše chyba!

Jednou z příčin je pokles bazálního metabolismu, tedy množství energie vydané na udržení základních lidských funkcí (dýchání, sezení, trávení) v klidovém stavu. S každou další dekádou průměrný bazální metabolismus klesá o 150 kalorií.

Neplaťte daně!

Pokud je vám přes 40, nárůst hmotnosti je tedy vlastně daň věku. To sice člověku udělá na okamžik radost, ale problém to nevyřeší. Není však důvod hodit flintu do žita. A ani věřit mýtům o hubnutí, které nadělají víc škod než užitku. Tak třeba:

  • Hlad: není třeba se trápit, ale naučit se jíst pestře a vyváženě. Podstatné je i to,  jak často a pravidelně tělo zásobujeme. Nepravidelné jídlo nebo v běhu zhltnuté svačiny vedou naopak k tloustnutí. 
  • Nesmím přílohy ani večeře: Přílohy ve večerním čase raději nahraďte zeleninou, v době oběda si na talíři udělejte místo klidně i pro brambory, rýži či těstoviny. A vůbec, stačí nejíst dvě až tři hodiny předtím, než půjdete spát.
  • Psychika: Snaha shodit není záležitostí pouze těla. Roli hraje i "hlava", a nejen na úrovni pevné vůle a motivace. Celkové nastavení organismu je neméně podstatné, stejně jako řada dalších faktorů životního stylu, jako je stres, spánkový režim a psychohygiena. Unavený organismus produkuje až o 50 procent více kortizolu a dalších hormonů ovlivňujících chuťové buňky. To může vést až k pravidelnému přejídání. Pokud málo spíte, šance na zvýšení vaší váhy se zvyšuje až o 32 procent. 

Jak tedy zásadním způsobem ovlivnit, zda ručička na váze půjde nahoru anebo dolů? Tady jsou tři důležité rady:

Doporučujeme: 10 rad pro hubnutí, na které se často zapomíná

1) Sportujte pro svaly

Zachování svalové hmoty je první a hlavní věc, na kterou je třeba myslet, protože právě ta spotřebovává více kalorií než tuková vrstva. Během života člověk neustále buduje svalovou hmotu. Nepřestávejte ani v pozdějším věku, odrazí se to nejen na vaší postavě, ale také na životním elánu, mozkové aktivitě, vitalitě a radosti ze života.

2) Vyměňte sacharidy za bílkoviny

Pro podporu regenerace a růstu svalové hmoty dbejte na vysoký podíl kvalitních bílkovin ve své stravě. "Ty kvalitní živočišné můžete alespoň občas nahradit rostlinnými. Ať už jde o různě upravenou sóju, proteinové tyčinky po fyzickém výkonu, či proteinové koktejly," doporučuje Susan Bowerman, expertka na výživu ze společnosti Herbalife. Zvyšte podíl vlákniny zeleninou a zčásti ovocem. Mají spoustu živin, ale  jen málo kalorií.  

3) Vyhněte se prázdným kaloriím

Počítá se každá kalorie, proto dávejte pozor na vše. Kalorie z tuků, sladkostí a alkoholu se mohou velmi snadno a rychle nahromadit. Jídlo v restauraci je sice příjemná záležitost, ale lehce tak ztratíte přehled. Navíc porce tam jsou obvykle přehnaně velké. Předem si tedy rozmyslete alespoň rámcově, kolik čeho chcete jíst a přizpůsobte tomu předchozí jídlo během dne. Hlavně jezte pravidelně, nikoli nárazově, a nad jídlem přemýšlejte.

Nejdřív na týdenní detox

Pokud se teď s novým jarem chcete pustit do hubnutí, měla by tomu podle nejznámější české bylinkářky předcházet komplexní detoxikace těla. "K očistě trávicího traktu pomáhá extrakt z grepového semínka. Je vynikajícím zdrojem bioflavonoidů a dalších látek, které společně likvidují nebezpečné bakterie, viry a plísně. Dále je třeba očistit střevo od parazitálních záležitostí a plísní a zde nám může pomoci směs z česneku medvědího, pelyňku, hořce a pupenů ořešáku zvaná Helmifit," radí Jarmila Podhorná. Detoxu bychom měli věnovat aspoň týden. Teprve pak se můžeme vrhnout na shazování tuku.

Zrychlete spalování

I tady pomohou bylinky. Správná kúra kombinuje látky stimulující lidský metabolismus a urychlující spalování tuků s těmi, které  tlumí pocit hladu a omezují apetit.

Přečtěte si: I detox můžete mít rádi. Co vám opravdu prospěje?

"Je to například tinktura Maté, která pomáhá štěpit přebytečné tuky, posiluje organismus a podporuje trávení. Navíc dodává tělu potřebné vitamíny, které jsou pro redukci hmotnosti zásadní. Kromě Maté je celá řada bylinek, které působí pozitivně při redukci hmotnosti, jako jsou kukuřičné čnělky, které zároveň čistí lymfu a zlepšují otoky. K dalším produktům patří Brodecký ortislim, směs ananasu, vinných hroznů a mořských řas, a dále pak třezalka a vřes. Ke zlepšení látkové výměny přispěje také levandule," uvádí bylinkářka.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Pro hubnutí cvičit nemusíte, tvrdí MUDr. Staňková

Vlažná voda s citronem po ránu: Účinná prevence nemocí

Sledujte svého muže: Varovné známky přechodu

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama