reklama

Tipy pro digitální nomády: Přežít ve zdraví a bez ztrát

Dopoledne vyřídíte pracovní e-maily, odpoledne odešlete nový projekt a večer uspořádáte pracovní konferenci. Celou dobu přitom sedíte na pláži tisíce kilometrů od domova a popíjíte skvělé koktejly z exotického ovoce.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Tak fungují digitální nomádi, kteří opustili nudu šedivé kanceláře, sbalili počítač a vyrazili i se svou prací do světa. Jsou to pracující cestovatelé nebo cestující pracovníci?

Většinou se jedná o podnikatele nebo zaměstnance, kteří se rozhodli spojit příjemné s užitečným. V současné době se totiž necestuje za prací, ale s prací. Vysněné povolání však není pro každého.

Vyrazíte taky? 

Mezi ideální adepty moderního kočovnictví patří například programátoři, designéři webových stránek, překladatelé či provozovatelé e-shopů. Tedy lidé s flexibilní pracovní dobou a možností vydělávat kdekoliv. Jedinou limitující podmínkou se tak pro mnohé stává dostupnost internetu a elektrické zásuvky. Výběr konečné destinace není nijak omezený.

Nevýhodou práce na dálku je skutečnost, že nemůžete být ve fyzickém kontaktu se svými spolupracovníky ani s klienty. Další problém představují životní náklady. I z tohoto důvodu digitální nomádi preferují méně vyspělé země asijského a afrického kontinentu, kde mohou pracovat a zároveň si dovolit podstatně vyšší životní standard. Bezpochyby nejoblíbenějším cílem je však jihovýchodní Asie.

Odvrácená strana snu

Tyto levnější a dobrodružnější země však často nastavují i svou odvrácenou tvář v podobě zdravotních rizik. Tato rizika můžete snížit pomocí vakcín. Takže pokud plánujete uniknout nadcházejícím šedivým deštivým dnům do tepla, nejdříve byste si měli zkontrolovat úplnost a platnost pravidelného očkování proti tetanu. U osob po třicátém roce věku se při návštěvě endemických oblastí doporučuje přeočkování proti dětské obrně a záškrtu.

Po případném doplnění pravidelného očkování se plánuje a provádí nejprve očkování povinné (pokud je vyžadováno do země, kam směřujete) a potom doporučená očkování.

Povinné je v současné době očkování proti:

  • žluté zimnici při cestách do zemí Afriky a Střední a Jižní Ameriky a meningokokové meningitidě při cestách do Saúdské Arábie.

Některé státy, například Indie, vyžadují očkování proti žluté zimnici u cestovatelů, kteří přijíždějí ze zemí, kde se tato choroba endemicky vyskytuje.

Nejčastěji doporučovaná jsou očkování proti:

  • virové hepatitidě A
  • virové hepatitidě B
  • břišnímu tyfu
  • meningokokové meningitidě typu A a C
  • vzteklině
  • japonské encefalitidě
  • choleře a onemocnění enterotoxigenním E.coli
  • klíšťové encefalitidě
  • chřipce

Další informace ke konkrétním destinacím najdete například na stránkách očkovacích center Avenier. 

I zub vás může přijít draho

Digitálním nomádem se nestanete ze dne na den. Nejprve je nutné pečlivě naplánovat práci, kterou budete v zahraničí zastávat, a tomu přizpůsobit další okolnosti. Důležitou položkou je i uzavření cestovního pojištění, bez něhož se na dobrodružných cestách neobejdete. Jakékoliv výdaje za zdravotní péči se totiž mohou v zahraničí vyšplhat do astronomických výšek. Celoroční pojištění pro dlouhodobé cestování navíc pokryje případnou škodu na majetku až do několika desítek tisíc korun.

Stále ve střehu

Exotické dálky mají další nevýhody v podobě vyšších bezpečnostních rizik. Krádeže mobilních telefonů či notebooků jsou zde na denním pořádku. Základní poučka tak zní: zálohovat, zálohovat, zálohovat.

Moderní kočovníci doporučují najít si pro práci místo v rohu místnosti, abyste případně včas viděli přicházejícího zloděje. Pokud budete pracovat v kavárně nebo na jiném veřejném místě, nikdy nic neodkládejte třeba na prázdnou židli. Tašky či bágly položte pod stůl mezi nohy.

Nejdůležitějším ochranným prvkem je, aby vaše zavazadla vypadala nudně a nezajímavě. Při nákupu je tak zapotřebí držet se zásady "čím jednodušší, tím lepší". Moderní kufry s bezpečnostními systémy sice nabízejí poměrně účinnou ochranu, na druhou stranu se však snadno dostávají do hledáčku zlodějů. Obdobné pravidlo platí i pro elektronická zařízení.

Pokud potřebujete na toaletu, vezměte si s sebou všechnu elektroniku. V případě nouze na stole nechte snadno nahraditelné osobní věci.

Při cestování raději noste batoh dopředu na břiše. Zloději umí velmi efektivně a nenápadně nožem otevřít zavazadlo a ukrást z něj důležité věci.

Zdroj: www.lonelyplanet.com

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama