reklama

Tipy od bylinkářky: Co platí na záda, klouby, zažívání

Léčivá síla přírody je nesmírná. Využijte zkušenosti bylinkářky Jarmily Podhorné. Tady jsou její rady na nejčastější a zároveň nejobávanější nemoci.

Foto: Žena

Léčivá síla přírody je nesmírná. Využijte zkušenosti bylinkářky Jarmily Podhorné. Tady jsou její rady na nejčastější a zároveň nejobávanější nemoci.

Rozhodně to však neznamená, že bychom se měli obrátit zády ke klasické medicíně. Léčivé byliny a rostliny ale mohou být významnou podporou nebo prevencí!

Rakovina prsu

"U této problematiky si musíme uvědomit fakt, že jednou z příčin je zanášení organismu nežádoucími látkami. Spolupůsobí zde také psychické faktory, například stres, které ovlivňují celou dnešní generaci. Další z příčin jsou též záležitosti bakteriální, virové, plísňové a parazitální," upozorňuje Mgr. Podhorná.

V případě bylinné terapie je tedy třeba zaměřit se na komplexní řešení problému. "Doporučila bych věnovat se pročištění celého organismu a zlepšení psychické pohody. Na podporu hormonální činnosti je vhodný jeřáb ptačí, měsíček lékařský nebo třeba maliník, na pročištění těla jasan a bříza, penízovka na odplísnění a nakonec ořešák americký, vřes a kozinec na protinádorovou a proticystickou činnost. Možné je podrobit se rovněž koupelím ze směsi bylin, které působí na zlepšení toku lymfy. Samozřejmostí je úprava stravy a režimu dne ve prospěch pohybu, zkvalitnění spánku a navození pohody organismu," radí bylinkářka.

Deprese 

Z rostlin rostoucích v našem zeměpisném pásmu je na depresivní stavy nejúčinnější třezalka. Pomáhá při úzkosti, neklidu či psychickém napětí. Jelikož však sama o sobě naplno účinkuje až po 10 dnech užívání, měli by ji lidé kombinovat s natí dobromysli a listem vrbky úzkolisté. V tomto složení totiž působí byliny téměř ihned.

Paní Podhorná k tomu dodává: "Dalším vhodným bylinným prostředkem je eleuterokok neboli čertův kořen. Ten působí jako významný adaptogen a harmonizátor, zvyšuje tedy obranyschopnost organismu vůči stresu. Z gemmoterapeutik - mimořádně účinných výtažků z pupenů - je ideální kombinace lípy a bělotrnu, která uvolňuje stavy úzkosti a posiluje nervovou soustavu."

Gynekologické problémy

Nejčastější jsou poruchy pravidelného měsíčního cyklu, cysty, myomy a sterilita. "Poruchy cyklu obvykle souvisí s vysazením antikoncepce, která způsobuje zaplísnění organismu. Proto bych doporučila nejdříve tělo řádně vyčistit, k čemuž slouží nejlépe gemmoterapeutika z břízy, pýru, dubu či jasanu, radí bylinkářka. 

Doporučujeme: Přes přechod v klidu: Bylinky na menopauzu

Pokud trpíte problémy trvalejšího charakteru, je vhodné zvolit raději komplexní přístup a posílit organismus i pomocí zevních prostředků, mezi něž patří masti či zábaly. Účinnými pomocníky mohou být například masti z kostivalu, tújový či třezalkový olej. Pomáhají omezit artritidu, artrózu či zánětlivé stavy. Od bolesti ulevují také koupele z různých protizánětlivých bylin.

Nutno je též tělo odplísnit. K tomuto účelu poslouží třeba tinktura z penízovky a česneku. Někdy je rovněž třeba pomocí bylin tělo zbavit parazitálních problémů. Na zánětlivé stavy, které mohou být příčinou těchto komplikací, je vhodné gemmoterapeutikum z třezalky nebo olše.

Další problémy pomáhá regulovat ptačí jeřáb, lékořice, angelika, maliník, měsíček, a to nejlépe v podobě komplexních tinktur. K úpravě hormonální rovnováhy jsou vhodné bylinné prostředky z ptačího jeřábu, maliníku, lékořice, anděliky a měsíčku, a to vše v komplexní kúře.

Sterilita (neplodnost) je u žen obvykle důsledkem špatného životního stylu. Organismus v tomto případě můžete podpořit i ženskými hormony v podobě směsi api-women. Účinná je i mateří kašička, která dodá tělu potřebné látky.

Problémy se zády, koleny a klouby

Bylinky dokáží zabránit operaci, a hlavně vám uleví od bolestí. Pokud neznáte příčinu, která způsobuje bolest, užívejte komplexní kůry z pupenů..

Kůra topolu pomáhá tělu bojovat s boreliemi, ale také tiší bolestivé stavy, pomáhá při problémech močových cest a při potížích s prostatou. Další možností jsou gemmoterapeutika z břízy, jasanu či buku, které očišťují pohybový aparát od kyseliny močové a jejích usazenin. Dále je nutno působit protizánětlivě pomocí pupenů olše a třezalky a dodat kostem a svalům stopové prvky z gemmoterapeutik borovice či sekvoje.

Borelióza

První orgán, který je v případě boreliózy bakteriemi napaden, jsou obvykle játra. Účinnými látkami v boji proti nim jsou gemmoterapeutika z jalovce, ostropestřce a žita. Hlavním prostředkem pro boj těla s touto nemocí je tinktura z pupenů topolu. 

V další fázi nemoci bakterie napadnou pohybový aparát, především páteř a klouby. "Zde doporučuji užívat olši, třezalku, borovici či směs černého rybízu, borovice a vinné révy. V případě nervových problémů způsobených boreliemi nasaďte i javor a babyku. V případě, že začnete mít v důsledku boreliózy problémy i se zrakem, užívejte schizandru a borůvku," připomíná paní Podhorná.

Vždy je však vhodné se v užívání zaměřit na komplexní bylinné kúry, které ideálním způsobem a ve vhodném poměru všechny účinné byliny kombinují.

Potíže se zažívací soustavou

Základem harmonizace trávicího ústrojí je rovnováha střevní mikroflóry a optimalizace funkce jater a ledvin. Mezi základní byliny, které jsou běžně užívány pro své očistné účinky, patří pýr, lopuch, židovská mochyně, štětka planá, kopřiva, pampeliška či řebříček. Nejvíce využívané jsou gemoterapeutika z břízy, jasanu a buku.

Pro zlepšení trávicích problémů je nutné podpořit činnost žlučníku. Bylin pro tuto harmonizaci je celá řada, jako například ostropestřec, schizandra, měsíček nebo maralí kořen. Ten je zároveň posilujícím prostředkem pro organismus. Z gemmoterapeutik je nejúčinnější jalovec, rozmarýn a gemmoterapeutikum z klíčků žita, které působí ozdravně na játra.

U této problematiky je rovněž důležitá slinivka - zde je vhodné gemmoterapeutikum z borůvky a tinktura z penízovky. Zároveň je obvykle nutno organismus očistit od parazitů a plísní. Vynikajícím prostředkem je kopretina, řimbaba, brusinka, borůvka a k pročištění střeva je velice vhodný francouzský jíl.

Opravdu efektivních výsledků dosáhnete kombinací směsí bylinek nebo užíváním jednotlivých bylin na vnitřní i zevní použití, tedy i na potírání a obklady. Blahodárné účinky mají také ozdravné koupele.

Alergie, astmata, dýchací potíže

Právě v této situaci pomáhají bylinky více než jiné prostředky. U dýchacích problémů ulevuje tinktura ze žampionu. Nejčastějším projevem alergií jsou ekzémy a kožní onemocnění, jež vznikají z důvodu zanesení organismu.

Magistra Podhorná k tomu říká: "Těmito nepříjemnostmi již trpí většina populace. U alergií i ekzémů je vždy nutno hledat příčinu. Jednou z nich je většinou zaplísnění organismu. V těchto případech je vhodná tinktura z penízovky. Důležitá je také očista jater. Nejúčinnější je kůra dubu, která regeneruje sliznice."

Náš tip:  Téma: Alergie

Obranu proti alergiím také vytváří gemmoterapeutikum z pupenů černého rybízu. Využít můžete rovněž protialergických látek obsažených v gotu-kola, rozmarýnu či kalině. Pomůže vám zregenerovat slinivku, sliznice a také pokožku. Vhodnými prostředky při zlepšení projevů ekzémů jsou také prostředky na vnější použití, třeba olej z lopuchu, mast z kalisie nebo koupel na kůži z různých bylin. Podmínkou pro boj proti alergiím je čisté střevo. K jeho očistě můžeme použít zelený jíl.

Alzheimer

Alzheimerova choroba není jen nemoc starých lidí, ale patří mezi deset nejčastějších smrtelných onemocnění. Léky se orientují především na posílení mozkové činnosti. Využívají se však také medikamenty, jež mají za úkol zlepšit kvalitu spánku, odstranit agresivitu, zmírnit depresi a ztlumit úzkost.

"Tyto vlastnosti můžeme najít také v některých bylinách," upozorňuje Mgr. Podhorná. Proti úzkostem a depresím lze nasadit například tinkturu z třezalky nebo výtažky z této byliny ve směsi s lípou a vrbkou úzkolistou, která navíc působí proti nespavosti. Pro zlepšení prokrvení mozku je možné sáhnout po eleuterokoku, velice příznivé účinky má jinan dvoulaločný - gingo biloba. Pomáhá totiž zmírnit pomatenost, zapomnětlivost i úzkostné stavy.

V prevenci tohoto onemocnění je nutné se zaměřit na očistu tkání, prokrvení mozku a na regeneraci organismu, nervové tkáně a nervového vlákna. "Tak působí například pýr, židovská mochyně nebo směs kopřivy, jetele, řebříčku a pampelišky. K očistě cév pak pomáhá pelargonie, gotu kola a echinacea. K detoxikaci organismu od kyseliny močové pomohou tinktury z pupenů břízy, jasanu a buku," uzavírá přehled nejdůležitějších rad bylinkářka Mgr. Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Bylinkářka: Většina lidí má parazity. Mohou za nemoci

Výrobci dávají do cigaret nové látky. Zabíjejí víc

Běžný dnešní vztah? Sex na prvním rande a nevěra

Oba mrtvé strojvedoucí jsem znal. Je tragédie, že se nevrátí k rodinám, říká Zazvonil | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama